Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Kedves szülők, van még valaki...

Kedves szülők, van még valaki itt rajtam kívül, akinek "hyper érzékeny" a gyereke?

Figyelt kérdés
9 éves, harmadikos a lányom s úgy érzem egyre kevésbé tudom kezelni. Illetve soha nem is tudtam igazán. Dióhéjban: kisbabaként is rettenetesen ijedős, sírós baba volt. Szinte semmit nem lehetett vele csinálni, mert mindentől félt, kiborult. Pl. játszótérre menni, babakocsiban sétáltatni, társaságba járni nem lehetett vele, mert félt a gyerekektől, a zajoktól, sírt nagyon. Leginkább a szociális fejlődése látta kárát ennek a túlzott félősségének. Már kisovodás korában se barátkozott, mert félt a gyerekektől, az ovónéniken csüngött egész nap. Sőt, már másfél évesen is ha letettük a többi kicsi közé, ordítva jött és csimpaszkodott hogy vegyük fel, majd rá se akart nézni a gyerekekre. A felnőttektől érdekes módon nem félt. Több pszichológust is megjártunk, de érdemleges választ, tanácsot Sehol sem kaptunk, mindíg arra jutottak, hogy majd kinövi, meg hogy okos ügyes gyerek, nincs baja blablabla.. Most ott tartunk, hogy kilenc éves és van egy-két barátnője, de ezek felszínes kapcsolatok, és napi-heti szinten kiborul és mérges, sír, hogy "bántották", de az igazság az hogy nem bántják, csupán arról van szó, hogy minden közösségben vannak kisebb, nagyobb súrlódások, amin a legtöbb gyerek könnnyedén átsiklik, legalábbis 5 perc alatt túlteszik magukat rajta, az enyém viszont totál kiborul, összeveszik mindenkivel és hetekig felemlegeti az ominózus eseteket. Már amikor az iskolából jövünk kifele, ömlik belőle a panaszáradat szinte mindenre és mindenkire. Olyankor hiába vígasztalom, látom el tanácsokkal, semmit nem ér, nem tud megnyugodni. A gyerekek persze érzik, hogy ő más, hogy komolyabb, kevésbé "jó fej" számukra, így többször keveredik tényleg kellemetlen, bántó helyzetekbe pl. kiállítják a játékból, vagy kicsúfolják. És ez mindig is így ment és cipeljük magunkkal ezt a gondot évek óta, ami NAGYON megterhelő a számomra. (egyedül nevelem őt) Valamint végetelenül elszomorít, hogy nem látom őt boldognak. Míg a többi gyerek felhőtlen szaladgál, nevetgél, játszik, addig ő a kezeit tördelve megy lemardva és max. érintőlegesen "bandázik" a többiekkel, a tanár néni mondta, hogy 5- 10 perceket. Engem nem zavarna, ha ez azért lenne mert szeretne egyedül lenni, de nem azért van. Hanem mert fél, tart a többiektől. A tanárokkal és anno az ovónénikkel is beszéltem erről, de valahogy nem akartak/akarnak ezzel nyűglődni, én úgy látom. Persze mit is tehetnének.. Fogytán az erőm :( a tehetetlenség, amit érzek leírhatatlan! Napi szinten szenved a gyerekektől, pedagógusoktól, zajoktól, ha a napirendje felborul stb. Valamint nagyon zavarja zokni, a kesztyű, ha egy kisebb gyerek sír és hasonlók. Hangot is ad ezeknek, nem is akárhogy. Még mindig majdnem napi szinten sír valamiért, mellé pedig dühösen panaszkodik, kárhál mint egy háklis vénasszony :( Próbátam azt is hogy figyelmen kívül hagyom a szenvedéseit hátha.. de semmi. Van itt valaki, aki ismer hasonló tipusú gyereket, esetleg hasonló cipőben jár? Hogy kezelitek? Illetve a többieknek is szól: ti mit tennétek a helyemben, hogy megkönnyítsétek a gyermeketek boldogulását? Hogy talpraesettebb legyen? Hogy könnyebbé tegyétek a hétköznapokat? Mert hozzáteszem, hogy ez napi szinten elviselhetetlen.. :(

#érzékenység #Hyper érzékeny gyerek #érzékeny gyerek #nem boldogulok #szociális érettlenség
2016. jan. 5. 00:08
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:

Én is valami speckó helyre vinném. Előttem a leírás alapján egy autisztikus kislány képe rajzolódik ki, rengeteg szorongással, valamint éretlenséggel.


Jó alternatíva a Vadaskert Alapítvány, ahol nagyon jó és felkészült, sokat látott, nüansznyi eltéréseket is észrevevő szakemberek dolgoznak. Nemcsak autizmusban vannak nagyon ott, hanem több, hasonló, átfedésekkel bíró, más szindrómában, valamint fóbiákban is.


Jó hely lehet még az Autizmus Alapítvány, itt kifejezetten autizmusra specializálódott szakemberek vannak.


Létezik még a Bethesda Kórház KidSz programja, ahol szintén problémás gyerekeket vizsgálnak.


Igaz, hogy már nagy(obb) lány, de a TSMT terápiák is hasznosak lennének neki. Ez egy ismétlődő feladatokból álló tornasor, ami otthon is végezhető, egy terapeuta felméri az "állapotát", ehhez mérten készíti el a sort, aminek lényege, hogy a feladatok ismétlésével idegrendszeri stimulációt érnek el, beindít(hat)ja az inaktív részeket. Autisztikus, éretlen idegrendszerű gyerekek esetében nagy sikere szokott lenni (kislányomnál is ez volt), egy próbát megérne.


Telefonálj körbe, beszélj a háziorvossal, kérj beutalót, akár több helyre is.


Ezt a helyzetet meg kell oldanotok. A kislánynak csak te létezel, te vagy az egyetlen fix és biztos pontja. Ezáltal - a jelenlegi helyzetet nézve - gyakorlatilag rádtelepedett, és ezt ne a szó legrosszabb értelmében vedd. Ez neki sem, neked sem jó. Szociális fóbiákkal rendelkező szakértő pszichológus is segíthet, de inkább egy átfogó vizsgálathalmazt kellene nála csináltatni valamelyik erre szakosodott intézményben.

2016. jan. 5. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:
100%

00:14-es vagyok.

22 éves vagyok most. Sose változott ez nálam, végig kísért pedig mint írtam voltak sikereim tanulásban pl.

Csak az emberi kapcsolatteremtés nem igazán megy. Kamasz koromtól gondolkoztam pszichológuson egyébként. Azóta gyanakszom én is valamilyen autizmusra vagy hasonló dologra, mert biztos vagyok benne, hogy valamiért nem úgy működök mint mások. Persze legtöbbször csak simán ostobának néztek vagy beszóltak, hogy miért vagyok ilyen, miért nem olyan bátor és szociális mint a normális emberek vagy simán elkerültek. Csak a legtöbben a családomban nem értik meg, hogy hiába mondják, hogy "ne félj", attól még én félek vagy hogy "barátkozz", attól még én nem érzek rá késztetést. Szakember sose vizsgált meg, egy leírás alapján meg nagyon nehéz meghatározni szerintem.


Én azt ajánlom, a kivizsgálás mellett, amit már ajánlottak, hogy még most időben vagytok próbáld fejleszteni a szociális készségeit. Minél több helyre vidd el, próbáld bevonni, hogy segítsen, de ne erőltess semmit, mert az inkább a tiltakozást és elzárkózást váltja ki.

Esetleg próbáld meg, hogy elkülönítve egy másik kislánnyal összebarátkoztatni. Lehetséges, hogy utána másokkal is könnyebben fog menni, hogy rájön, hogy működik ez az egész vagy mert biztonságot ad, hogy van aki mellette áll. Sokkal könnyebb úgy magabiztosan a világhoz állni, ha van egy stabil alap.

Nekem sokat segített volna egy támogató családi környezet, de engem a szüleim se vittek emberek közé nagyon, tehát nem mutattak példát a viselkedésükkel a társas helyzetekben.

És jól jött volna egy barát, akivel kezdettől fogva stabil barátság végigkísért volna az iskolás éveimen. De nem volt ilyen sajnos, mindig lemorzsolódtak a barátaim. Nem tudom képes vagyok-e egyáltalán tartós barátságot fenntartani, de nem árthat, ha próbálkoztok.


(Kicsi kitérő sztori: Engem kezdettől fogva megtaláltak a bántó emberek. Lehetséges, hogy hiperérzékeny vagyok, de tényleg betalálnak az olyanok. Első osztályos voltam, mikor anyák napjára fotózás volt az iskolában. Nekem minden új volt, első nap 3-szor elgáncsoltak a felsősök az iskolaudvaron. Majd egyszer a folyosón is. A nővérem is abban a suliban volt felsős akkor és mondták, hogy szóljak neki és csinálnak rólunk közös fotót akkor. Nagyon féltem a nagyokhoz bekopogtatni, úgyhogy megkértem egy lányt, hogy segítsen nekem és kérjük el a tesómat. Bekopogtunk és a felsős férfi tanár elkezdett szívatni engem, hogy miért nem én kérem el, menjek be az osztály elé és ott kérjem el hangosan én, mert különben nem engedi el. Én meg nem értettem, hogy miért nem engedi simán el a tesómat és már itt se lennék. Aztán persze sírtam, mert tudtam miét kellett így megaláznia. Tesóm vigasztalt meg, de a képen kisírt szemekkel lettem megörökítve. Tesóm ezután beoltotta a tanárt, hogy miért ilyen bunkó egy elsős kislánnyal. És ez csak egy példa. Az emberek a félénk és bizonytalan emberekre nem bátorítással és óvással reagálnak (mint én mondjuk), hanem belerúgnak még kettőt. Ezt tapasztalatból mondom, úgyhogy mindenképp próbáljátok erősíteni az önbizalmát a kislányodnak.

Nagyon szurkolok nektek!

2016. jan. 5. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy válaszoltál! Az ilyen helyzeteket a lányom is bevonzza sajnos :( Elsőben sokkal inkább: bántották a vastag szemüveglencséje miatt, egy nagyobb fiú elkapta a vállát és megrángatta teljes erőből, hogy odanézzen és kiröhöghessék a szemüveglencséje miatt. Azóta úgy látom, hogy kifejlesztett magában egy képességet, amivel elkerüli az ilyen helyzeteket, csak éppen az is inkább a hátrányára van, mert így mások bunkónak hiszik, hogy egy másik kislány szaválval mondjam. Olyasmi mint a szúrós laktusz, mégha keveset is beszél, így leginkább. elkerülik, de azért így is érik beszólások. Van neki barátnője, de a kapcsolatuk no comment. Pedig sranyos kislány és nagyon megértő, olyan természetű, akivel lehetne vidám, mély, életre szóló barátságot kötni, de kislányom "mellé megy" az egésznek :( nem csak hogy nem.viszonozza a kedvességét, jó indulatát, az öleléseit szívességeit stb., de még rendszerint el is marja maga mellől állandó félreértésekkel és az ebből adódó sértődésekkel, veszekedésekkel, sírásokkal. Egyszerűen nem jön ki senkivel, lehet az illető akár milyen kedves. Társaságba is keveset járunk miatta, mert nem.érzi jól magát, ha nálunk van vendég, akkor a háttérbe húzódik, átmegy a szobájába, alig lehet odacsalni, akkor is csak ott van, mint akit odaraktak, nem szól semmit és nem is csinál semmit, csak rá kell nézni, kellemetlen neki. Egy szóval nehéz vele. Mindenképp kivizsgáltatom őt! Szomorúan olvastam soraid és abszolút átérzem! Kívánom, hogy legyen minden egyre könnyebb! És ajánlom, kérd ki te is szakember segítségét, úgy sokkal könnyebb, mint egyedül. Sok sikert kívánok neked!
2016. jan. 5. 22:15
 24/26 A kérdező kommentje:
Még annyit, hogy elsőben sokszor érték bántások, kiközösítések, megaláztatások, szerencsére a saját osztályából csak kevésbé, mert aranyos tanárnénieink vannak, akik próbálják a gyerekeket jó viselkedésre bírni. Az első osztály nagyon kemény volt! Szinte minden nap sírt, este nem aludt (amúgy is rossz alvó, de akkoriban 3-szor nehezebben aludt el), nem tudott beillszkedni stb. Nem tudom, hogy bírtuk ki és nem kívánom senkinek!
2016. jan. 5. 22:23
 25/26 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó előtti válaszoló! Köszönöm a segítő tanácsot! Igen, valószínűleg a Várkertbe fogom vinni. Jól hangzik a terápia is amit írsz, annak is utána fogok járni.


Nagyon jól látd a helyztünket és tökéletesen megfogalmaztad: rám van telepedve a kislány, ami bizony hátrányt jelent az ő számára is, számomra pedig egyenesen fullasztó! Minden erőmet, energiámat elszívja a viselkedésével :( pl. rám akarja eröltetni a fura szokásait, hogy én is úgy csináljam, mert zavarja, hogy másként csinálok jelentéktelen dolgokat. És még sok más.. De most nagyon Örülök, hogy van egy út ami bíztató, amin elindulhatok. Ahol talán megoldást kínálnak, mert mindez idáig egyedül voltam a problémánkkal, senki nem vette komolyan, én pedig magamat hibáztattam, gondoltam azért "ilyen" a kislány, mert valamit nagyon elrontottam s mert jó részt csonka családban nevelkedett. Még egyszer köszönöm!

2016. jan. 5. 22:36
 26/26 anonim ***** válasza:
55%

Lányom szintén 9 éves, harmadikos. Hasonló tünetei voltak, 5 évesen kapott autizmus (Asperger-szindróma) diagnózist. Nálunk is az volt, hogy egy csomó papírt kaptam arról, hogy nincs vele semmi gond, egészen addig, amíg nem kezdték el specifikusan autizmusra vizsgálni.

Amióta autiként fogadtuk el és kap specifikus fejlesztést, azóta teljesen megváltozott az élete. Jelenleg integráltan, normál iskolában tanul, teljes értékű tagja az osztálynak, van egy nagyon szoros baráti kapcsolata, de a többiek is szeretik, elfogadják.

Hozzáteszem, nem minden auti integrálható, mert ha túl sok inger éri, akkor kiborul. Ezért van, akinek a kislétszámú osztály való inkább. Mindenképpen javaslom, hogy autizmus irányában kezdjék el vizsgálni, mert ezek a tünetek elég egyértelműen arra utalnak (zajokra érzékeny, kiborul, ha a napirendje felborul, felnőttekkel megtalálja a hangot, okos, de szociálisan elmaradott...)

Vadaskert, Bethesda alkalmas diagnosztizáló helyek. Ne add fel, bármit is mondanak, én másfél évig vertem az asztalt, mire érdemben foglalkoztak velünk!

2016. jan. 13. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!