Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Az óvoda nem fejleszti,...

Az óvoda nem fejleszti, iskolába nem mehet. Van valakinek bármilyen ötlete?

Figyelt kérdés
SNI-s kisfiamnak tavaly a szakértői bizottság heti 3 óra fejlesztést írt elő (2 gyógypedagógus + 1 logopédus). Ezt az óvoda nem tudja megadni, azt mondták, kevés a szakember és nem jön le a falunkba 1 gyerekért, mert máshol több gyerek ülhet be egy órára. Az óvónők nem szeretik a kisfiamat, mert problémás, ezt nem is nagyon titkolják, szerintük más óvodában lenne a helye. Én el is vinném szívesen, de munka mellett nem tudom megoldani, hogy minden nap utazzunk. Most volt az újabb szakértői vizsgálat, ahol azt kértem, engedjék iskolába. Tudom, hogy nem fog menni az 1. osztály, akár most aláírok egy papírt, hogy megismétli, de ott legalább lenne fejlesztés, mert az iskolának saját gyógypedagógusa van. Azt mondták, ez nem így működik, marad oviban, sajnos ilyen a rendszer, kötelező lenne a fejlesztés, de ha nincs, akkor nincs. Én akár egy speciális osztályba is beleegyeznék, de azt mondták, nincs olyan problémája, amivel ez megoldható. Kértem, hogy akkor ne legyen SNI, mert úgy legalább a logopédus foglalkozna vele, aki a többiekkel, de ez sem lehetséges. Az óvónők reggel azzalfogadtak, hogy jövőre se lesz fejlesztés, hívjam vissza a bizottságot, vagy fellebbezzem meg a véleményt. Nem tudom, ennek mi értelme lenne, az írott véleményt ugye még nem kaptam meg, de amit a vizsgáló hölgy elmondott, az teljesen igaz, nem értem, mit lehetne ezen megfellebbezni. Magánúton próbáltam segítséget keresni, de a faluban nincs, elvinni meg csak 6 óra után tudnám valahová, addigra szegénykém teljesen kikészül. Tudna valaki segíteni? Bármilyen ötletnek örülnék, mert úgy érzem, én már mindent végigvettem, de semmi eredmény.

2016. jan. 15. 11:09
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
85%

Átérzem a problémádat, mert nálunk is volt olyan, hogy az SNI-s gyermekem fél évig nem kapott fejlesztést, mert az utazó gyógypedagógusnak nem volt kapacitása.

Amúgy elvileg az iskola gyógypedagógusa nem is fejleszthetne SNI-s gyereket, csak "fű alatt", ha másképp nem oldható meg, és ez az iskola jóindulatán múlik. (Nem kötelező biztosítaniuk.)

Annak próbálj meg utánanézni, hogy van-e olyan iskola, ahol előkészítő osztály van. Beszédjavító (logopédiai), vagy autista osztályok szoktak lenni, kis létszámúak, de sajnos a legtöbb ilyet megszüntették...

Ha a gyerek nem iskolaérett, akkor a bizottság nem fogja engedni, és nem is lenne értelme, mert eleve kudarcokkal indítana.

A másik lehetőség, hogy alapítványi iskolát próbálsz keresni (bár ezek fizetősek).

Ha rugalmas a bizottság, akkor "a nincs olyan problémája, amivel megoldható" dolog kiküszöbölhető azzal, hogy más kódot kap, mint ami a problémája. Ezt sokan csinálják...

Amúgy az ovi nem mondhat olyat, hogy "jövőre se lesz fejlesztés", mert a pedagógiai szakszolgálatok minden szeptemberben mérik fel a fejlesztendő gyerekek létszámát intézményenként, és akkor dől el, hogy hova jut fejlesztő és hova nem. Semmi garancia nincs arra, hogy jövő szeptemberben nem lesz még két-három SNI-s gyerek az oviban, akiknek fejlesztést kell kapniuk.

Sajnos, ha az intézmény nem együttműködő, akkor megette a fene...

Még egy ötletem van: a fenntartó önkormányzathoz is fordulhatsz, bár nem biztos, hogy sokat tudnának tenni, de hátha... az óvodai nevelés (így a fejlesztés is) hozzájuk tartozik. Nálunk az önkormányzat nagyon szívén viseli az SNI-s gyerekek ügyét, plusz státuszokat biztosítanak, hogy minden gyerek helyben kapjon fejlesztést.

2016. jan. 15. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Nővérem SNI-s kisfia a speciális iskolájában nem kapott fejlesztést, mert az iskola, ahova csak SNI-s gyerekek járnak, nem tudott pszichológust biztosítani (neki heti 3 pszichológus volt előírva). A nevtan hivatalosan nem foglalkozhat SNI-s gyerekek fejlesztésével. Nővérem végül a gyermekvédelmi szolgálathoz fordult, ott kapott segítséget.
2016. jan. 15. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Sajnálom, nem tudok érdemben segíteni, csak egy tanácsom lenne.


Semmiképp ne add speciális osztályba. Az SNIseknek a legjobbat az integrált oktatás teszi, vagyis együtt a többi gyerekkel.

2016. jan. 15. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Vidékre sajnos nem is fog kimenni az utazó gyógypedagógus. Megoldás lehet, ha átíratod a legközelebbi város egy olyan óvodájába, ahova fogadják az SNI kód miatt. Fiam is SNI-s, mi városon lakunk, kijön a gyógypedagógus, de a heti 3 óra helyett, így is csak 2 órát tud adni. Én ennek is örülök. Vagy próbáld meg a korai fejlesztőbe elvinni, én 1 évig hordtam oda a fiam. Nagyon nehezen harcoltam ki mindkettőt, de én bizony volt, hogy panaszt is tettem a fiam ügye miatt a KLIKK-nél. Egyből megoldódott és fejlesztik. Viszont vidékre ne várd az utazó gyógypedagógust. Vagy magánúton v. városi ovi. Szerintem más nincs. Vagy még a korai fejlesztő, de oda meg csak délelőtt lehet vinni a gyereket, ha van hely. Fejlesztenek még nev. tanácsadóban is, de már csak kevés gyereket, sajnos kevés a gyógypedagógus. Én TSMT tornára is magánúton viszem, holott a megyei szakértői előírta neki, de nem tudnak rá embert biztosítani még itt megyeszékhelyen sem.
2016. jan. 15. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
4-es vagyok. 3-al egyetértek, semmiképp ne add speciális osztályba, ha a megyei szakértői azt mondja, hogy integráltan nevelhető, akkor azt válaszd, az én fiam is integrált oviba jár.
2016. jan. 15. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Sajnos a közelben nincs speciális osztály, az utazást pedig nem tudom megoldani, illetve az odaút még menne, csak nagyon hamar beérne, de hazavinni már nem tudnám, minden ovi előbb zár, mint ahogyan odaérnék érte, itt helybe is én vagyok az egyik utolsó. Megpróbálok beszélni valakivel az önkormányzatnál, vagy ha ez nem sikerül, akkor a Klikknél, mert az is nagy segítség lenne, ha legalább szeptembertől foglalkozna vele valaki.
2016. jan. 15. 12:05
 7/13 anonim ***** válasza:
85%

# 3: Ez csak abban az esetben igaz, ha az intézmény ill. a pedagógusok úgy állnak az integrációhoz. Ha ellenállás van, akkor az integráció inkább káros, mint hasznos, sorozatos kudarcokat okoz. Sok gyerek másodikos-harmadikos-negyedikes korában kerül át speciális iskolába, sikertelen integráció után, addigra már megutálva az iskolát, sőt, néha súlyos lelki problémákkal. (Tudok olyan gyerekről, aki negyedikes korában (!) öngyilkosságot kísérelt meg az iskolai kudarcok miatt, utána került át speciális iskolába.)

Szóval oda nem szabad vinni SNI-s gyereket, ahol nem látják szívesen!


A másik, hogy bármennyire is integrálható egy gyerek, még a hozzáállás is lehet pozitív, ha az intézmény nem tud megfelelő körülményeket biztosítani. Például sok magasan funkcionáló autista számára a 28-30 fős osztályban maga a létezés is kínszenvedés, mert a sok inger miatt állandóan túltöltődik (overloading).

Szóval mindig az egyéni adottságokat kell figyelembe venni és azt, hogy mit tud biztosítani az intézmény. Magam is az integráció híve vagyok, de nem mindenáron! Csak akkor, ha a gyerek számára az tényleg jó!

2016. jan. 15. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Tudom, hogy drasztikus, de a költözés szóbajöhet?

Bár nem tudom, hogy a lakhelyed a munkahelyed és az ovi egy településen van?

2016. jan. 15. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
25%
Átérzem. Nekem autistám és hiperaktívam van, valamint egy papíron még nem adhd-s (még nem érkezett meg a papír). Egy nagyobb városban laktunk, ahol sok suli, ovi, középsuli, egyetem is van, mégsem tudták megoldani. Majd körbetelefonáltam 60km-es körben minden ovit, sulit, így 35km-rel arrébb, egy picike faluban találtunk megfelelő sulit, ovit. Olyannyira, hogy autistám olyan fejlesztést kapott, hogy a suliban nem hogy kitűnő, de ösztöndíjas lett. A hiperaktívam meg kitűnő. A kicsi még ovis, de haladunk vele is.
2016. jan. 15. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
A költözés sajnos nem megoldható, éppen az az egyik fő probléma, hogy a ház után fizetjük a kölcsönt, emiatt nem ér rá a férjem, mert egész nap dolgozik. Nem így terveztük. A munkahelyem a faluban van. Délután beszéltem egy ismerősömmel, aki az önkormányzatnál dolgozik, azt mondta, utánakérdez a megfelelő embernél, de nem mer semmit sem ígérni.
2016. jan. 15. 19:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!