Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Az asperger szindróma genetika...

Az asperger szindróma genetikailag öröklődik-e?

Figyelt kérdés

A barátommal szeretnénk gyereket vállalni, ha már adottak lesznek a körülmények. Ő teljesen egészséges, én érintett vagyok asperger szindrómában. Se az én családomban rajtam kívül, rokonságomban, se a barátom famíliájában nincs aki érintett.

Kérdésem az lenne, hogy mekkora a kockázat arra nézve, hogy a születendő gyermekünk is asperger szindrómás lesz? Előre is köszönöm a választ!


2016. márc. 23. 12:18
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
17%
Nem.
2016. márc. 23. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Kedves első kommentelő!


Először is köszönöm a válaszod. Megkérdezhetem, hogy a családodban/rokonságodban van-e aspergeres egyén?

2016. márc. 23. 12:23
 3/20 anonim ***** válasza:
83%
Kedves kérdező, ha érintett vagy, akkor tudnod kellene, hogy a tudománynak halvány lila fogalma sincs arról, hogy hogyan alakul ki! Így honnan lehetne ezt tudni? Még az sem tisztázott, hogy genetikus, esetleg pre vagy perinatalis "sérülés"? Csak hipotézisek vannak, abból pedig rengeteg. Nem lehet tudni.
2016. márc. 23. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
79%

Van genetikai halmozódás, de egyedi esetekben abszolút nem lehet tudni, hogy előjön-e, vagy sem. A tudomány jelenleg sötétben tapogatózik-e téren.

Nyilván nagyobb a "kockázat" a családban újbóli előfordulásra, de korántsem 100%. Igazából senki nem fogja tudni megmondani, hogy pontosan mennyi.

Ugyanakkor ha senki nem lenne a családban Aspergeres, akkor is lenne rá esély (nálunk egyáltalán nem fordult elő a felmenők között, a lányom mégis Aspergeres lett).

2016. márc. 23. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%
Lehet genetikai alapja.
2016. márc. 25. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:

Nekem asperger gyanús a fiam, de még ezt sem állítják biztosan. Szorong, hisztis, megkésett a beszédfejlődésben.

A családban sehol nem volt aspergeres. Van aki azt mondja, hogy a szüléskor volt probléma, volt.

Szóval jelenleg 3 nézet van:

-Öröklött

-Terhesség alatt érte valami a kismamát (stressz, valami megrázkódtatás, közeli rokon halála stb. na nálunk ez is volt)

-Szüléskor volt valami probléma, oxigénhiány (nálunk ez is volt).

Szóval gyakorlatilag ezekből lehet választani, bármi lehet.

Egy dolgot zárnak ki biztosan, hogy nem nevelési hiba, de ha hiszed ha nem, pár évtizede még ezt is állították.

Amúgy én nem zárkóznék el a gyerekvállalástól emiatt, gondolom te is jól kompenzálsz.

Nem egyszerű egy ilyen gyereket nevelni, de nem lehetetlen, és közel sem biztos, hogy a te gyereked is olyan lesz.

2016. márc. 27. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
81%

Mindenképpen menjetek el genetikai tanácsadóba! Az autizmusnak erős genetikai alapja van, a testvérek között a konkordencia a legújabb kutatások szerint 20%!!!


Önmagában a genetika kevés, de hajlam estén, ha jelen vannak bizonyos környezeti tényezők, az elősegíti az autizmus kialakulását.


Tehát nálatok mindenképpen kockázatosabb a terhesség, pontos százalékot genetikai tanácsadóban mondhatnak.

2016. márc. 29. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
59%

"pontos százalékot genetikai tanácsadóban mondhatnak"


Nem tudnak pontos százalékot mondani. Én most voltam genetikai tanácsadáson úgy, hogy Aspergeres a gyermekem, a következő terhességemnél (a korom miatt) kellett genetikai tanácsadásra mentem, és semmit nem tudott mondani a genetikus erre, nemhogy pontos százalékot. A kromoszóma-rendellenességekre tudnak, arra vannak statisztikák, adatok, Aspergerre nem létezik ilyesmi egyelőre.

2016. márc. 30. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

Még annyit hozzátennék, hogy ma, amikor a felnőtt Aspergeresek túlnyomó része diagnosztizálatlan, és a gyerekek diagnózisa sem igazán lehetséges 5 éves kor előtt, nehéz lenne statisztikákat felállítani.

Amikor a lányomat diagnosztizálták, a pszichiáter mondta, hogy még nagyon gyerekcipőben jár az Asperger diagnózisa, az ezzel kapcsolatos tudás. A genetikai halmozódásról is csak sejtések vannak.

Vannak jelei, de hogyan tudnák megmondani, hogy az Aspergereseknek milyen arányban születnek szintén Aspergeres gyerekei, mikor maguk a szülők diagnosztizálatlanok? A felnőtt diagnózis ugyanis teljesen "önkéntes" alapon történik, ha valakinek fontos, elmegy az Autizmus Alapítványhoz, kifizeti a vizsgálat díjat, és megkapja a diagnózisát (már ha tényleg auti).

A jelenlegi tudás szerint a lakosság kb. 1%-a érintett autizmusban, viszont a felnőttek körében ennek a töredékéről tudható. Így nehéz bármilyen konkrét halmozódást megfigyelni. Majd úgy 30-40 év múlva már lesznek adatok....

2016. márc. 30. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
56%

Írok egy konkrét példát... párom olyan munkahelyen dolgozik, ahol a munka jellegéből adódóan elég magas az Aspergeres, illetve Asperger-gyanús személyek száma (magasan képzett műszaki szakemberek). A cégnek saját óvodája van. Ebben az óvodában egy "normál" ovihoz képest érzékelhetően magasabb a diagnosztizált Aspergeres gyerekek aránya. Ez tény. Viszont a helyzetet árnyalja, hogy csak a 4-5 éven felülieknek van diagnózisa, a kisebbek esetében maximum erős gyanú.

Na mármost ha szeretnénk statisztikát gyártani ebből, akkor azzal szembesülünk, hogy rengeteg adat hiányzik.

Nem tudjuk, hány Aspergeres szülő van (legyen ez A adat). Tudjuk, hogy hány Aspergeres 4 éven felüli van (legyen ez B adat). Nem tudjuk, hány Aspergeres 4 éven aluli van (köztük a B csoport kistesói - legyen ez C adat).

Tehát úgy kellene A-B-C adatok között valamilyen kollerációt megállapítani, hogy CSAK a B adat ismert.

És ez igaz a teljes Aspergeres populációra.

Majd ha már az Aspergeresek túlnyomó része rendelkezik diagnózissal (ami még tőlünk nyugatabbra sem működik), akkor lehet pontos adatokról beszélni.

2016. márc. 30. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!