Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Milyen fejlesztés van írásprob...

Milyen fejlesztés van írásproblémával küzdő 3. osztályosnak?

Figyelt kérdés
Toldalékok, ékezetek, duplázás rengeteg hibával ír.

2016. okt. 3. 18:04
 1/8 anonim ***** válasza:
48%
Mind-mind gyakorlas kerdese. Diktalj naponta 10-15 szot! Amit hibazik, azt irja le pl. 3-szor jol.
2016. okt. 3. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Disz-es?
2016. okt. 3. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Kérdés: volt-e vizsgálva? Mit mond a tanítónéni?

Rengeteg játékos feladatlap van a könyvesboltokban a helyesírás játékos fejlesztésére. Lehet otthon minden nap másoltatni vele, vagy akár tollbamondást diktálni, gyakorolni, ahogy az előző is írta. De ha a hibáiból nem tanul, nem fejlődik, akkor lehet érdemes megnézetni szakemberrel, nincs-e diszes érintettség, jó-e a beszédhanghallása, nincs-e figyelmi problémája stb., mert akkor a mechanikus gyakoroltatás semmit sem ér.

2016. okt. 4. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Az előző válaszolónak van igaza.

Miért ír olyan hibásan? Nem is hallja, hol kellene hosszú hangot írni? (persze azokban a szavakban, ahol hallani lehet). Nem ismeri a szabályokat? A szabályokat felmondja, csak írás közben nem képes alkalmazni? Miért? Nem ismeri fel pl. a múlt idejű igéket? Vagy külön szóban elmondva a mondatot tudja, hol lesz tt, de mikor ír már elrontja?

Sok helyen lehet az elakadás, akár egyszerre több ponton is, és ezektől függ, pontosan mit kell gyakoroltatni. A tollbamondás ritkán segít. Te diktálsz, a gyerek ír, hibázik, és ott vagytok, ahol a part szakad. Ráadásul megint a hibás alakot gyakorolta, a rossz mintát erősíti. Még akkor is, ha ezek után kijavítjátok, és újra leírja. A másolás van akinek jó, de sok ilyen gyerek másolásban is rengeteget hibázik. Vagy jól másol, de nem jegyzi meg a szavakat.

Sétálj be az illetékes Pedagógiai Szakszolgálathoz, és kérd agyerek vizsgálatát.

Addig pedig egy-egy nyelvtani jelenségre kihegyezve gyakoroljatok. Pl. szó végén az ó hosszú. Olvass neki fel mondatokat, ismételje őket utánad, és emeljen ki minden szót, ahol ez a szabály érvényesül, beleértve a toldalékos eseteket is. pl.anyókának. Utána diktáld le csak ezeket a szavakat, később esetleg a mondatokat is, de ilyenkor ne morogj a többi hiba miatt (persze javítsd ki), csak a szó végi ó-kat számláljátok, jól írta-e.

Jó módszer, ha leírod neki a szöveget, de a megfelelő szavakat kihagyod, azokat ő írja be. Vagy a teljes írott szöveget megkapja, és színessel át kell írnia azokat az ó-kat, amelyekre a szabály vonatkozik. A többi szabállyal ugyanez a menet.

Érdemes a magánhangzó hosszúság észlelését is gyakorolni. Ehhez eleinte nem kell írni, csak korongokkal és pálcikákkal kirakni a szavak ritmusát. Palota: ... pókháló _ _ _ Hosszú mássalhangzós szavakkal kezdetben nem gyakorlunk,és kerüljük föld, barlang típusú szavakat is, mert a négybetűs szótagban hosszúnak hallja a gyerek a magánhangzót. Később persze le is írhatja a szavakat, legjobb, ha a ritmusképletek mellé, így rögtön ellenőrizheti is magát.

2016. okt. 4. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Az nem igaz, hogy diktálj, ne csináld. Attól csak még jobban megutálja a gyerek, és önmagában ettől nem fog fejlődni.

Vizsgálat nem árt, de csodát ne várj. Nekem 2 különböző logopédus is mondta, hogy diszlexiás a gyerekem. A Nevtan meg? Ah, kicsi még, hogy ezt kimondjuk, lehet, hogy csak lusta volt megtanulni írni-olvasni (Ez volt tavaly ilyenkor, akkor volt 2. osztályos.) Igaz, kaptunk BTM-et, és felírtak heti 2 óra logopédiát, ami szerintem nagyon jó is lenne, ha éppen a logopédus, akit kaptunk idetalálna.

De be sem jár órákra, ha mégis, akkor meg játszanak. Elég mérges vagyok emiatt, már jeleztem az igazgatónőnek, de azt mondta, hogy ő ezzel nem akar foglalkozni, menjek, tegyek panaszt én a Beszédfejlesztő Központban. Na, azzal meg tudom mire megyek...

Kerestem egy magán logopédust, heti egyszer tud fogadni, hát ez nem sok, de a semminél több. Meg persze tud adni tanácsokat, hogy hogy gyakoroljunk a gyerekkel.

2 irányban kell velük elindulni:

1. Szövegértés: elég sok ilyen könyv van, de ne 3. osztályost keress, inkább 2.-ast. Mi a Lexi már olvas-t használjuk, de szerintem lehet találni a neten is letölthető anyagokat. Az írás-olvasás mindig összefügg, tehát ezt is fejleszteni kell, ha sokat olvas, akkor az írása is fejlődni fog.

2. Hangzópárok differenciálása. Gyógypedagógiai könyvesboltokban keress rá a logopédus rovatban, pl. a Flaccus Kiadónál.

Mi Ványi Ágnes: MI? MI! című könyvét használjuk, az nagyon jó. De a Testvérbetűk is hasznos. Ha nagyon az alapokkal is baja van, akkor a Betűsuli (a teknősös könyv). Érdemes végigmenni a betűpárokon, és amelyikről tudod, hogy neki azokkal van gondja, akkor több feladatot is lehet kitalálni.

Pl. A lányom az e-é közti különbséget nem érzékeli.

Akkor ilyen feladatokat szoktam neki kitalálni, hogy diktálok olyan szavakat, amelyekben ez a 2 hang van: pl. egér, éger, Eger, vége, égés stb.

Aztán írjon ő olyat szavakat, amelyekben ezek a magánhangzók vannak:

-e-e

-é-e

-é-é

-e-é


Aztán ki lehet vágni ezeket a magánhangzókat, mássalhangzókkal párosítsa, és olvassa össze. Nem baj, hogy nincs értelme, sőt, az a jó, mert a lányom pl. hajlamos találgatni, hogy mi van odaírva, ha értelmetlen a szó, kénytelen kibetűzni.


Elég sokáig tart, hogy legyen eredménye, a könyvek is 1,5-2 évről írnak minimum heti 2 órával számolva.


Persze az lenne a legjobb, ha te is találnál egy logopédust, aki tud ebben tanácsot adni, de sajnos eléggé hiányszakma.

2016. okt. 5. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

2 évig járt logopédushoz mert az R és L betűt cserélte

Év eleji felméréskor rengeteg hibája volt szinte minden szóban volt vmi ezért szólt a tanár hogy lehet meg kellene nézetni de várjunk még 1 hónapot addig gyakoroljunk. Főleg ékezetek maradnak le, ha van akkor rövid-magas csere szokott lenni. Duplázás, j és ly stb

2.osztályban 3-as volt nyelvtanból

matekból dícséretes 5-ös

minden jól megy csak a helyesírás nem :(

2016. okt. 5. 18:49
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Ne várj egy hónapot, mert ha most beadod a papírt, akkor is fél év múlva kerül sorra, és ha ki is írnak valami fejlesztést, akkor is csak 4. osztályban tudják elkezdeni, mivel már mindenkinek kész az órarendje.

Járt logopédushoz, az jó, de ha csak a hanghibáival foglalkozott, az nem elég. Akkor gyakorold az ékezetekre azokat, amelyeket leírtunk.

Előző voltam.

2016. okt. 5. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Még ez jónak tűnik, én is meg fogom rendelni:

[link]

2016. okt. 7. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!