Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Segitseg: hogyan lehet “megval...

Segitseg: hogyan lehet “megvaltoztatni” egy rosszul nevelt gyereket?

Figyelt kérdés

A noverem lassan 5 eves fiarol van szo. Most jutottak el a szulok addig a pontig, hogy nem birjak tovabb elviselni a helyzetet tovabb es bennunket is kerdezgetnek, hogy hogyan neveljek at a gyereket.

A bajom az, hogy a kisfiu viselkedese annyira kiborito meg kulso szemlelokent is, hogy egybol a legdrasztikusabb modszerek jutnak eszembe, mint pl ignoralas es buntetes, de talan hirtelen ez meg tobb gondot okozna a gyereknel.


A szituacio: a kisfiunak kb sohasem mondtak meg nemet. Minden ugy van, ahogy o akarja, oda mennek es akkor (vagy epp nem mennek), ahova/amikor o akar. Azt csinaljak, amit o akar. Ha kitalalja, hogy pl nem mehet el az anyja a boltba, akkor az anyja nem is megy, csak akkor, amikor “meg tud szokni” ugy, hogy a gyerek ne vegye eszre. De ugyanez van minden mas dologgal.

Konkretan o mondja meg, hogy ki mit csinalhat, a szulok meg engedelyt is kernek es a gyerek kb mindenre nemet mond, amirol megkerdezek. Kivulrol ugy tunik, hogy csak azert mondja, hogy neki legyen igaza, ove legyen az iranyitas. Pl a fenti boltos szituacioban: az anyja mehetne a boltba, mert a gyerek pl epp eljatszik az apjaval jol, az anyjaval nem is foglalkozik eppen. De ne menjen el az anyja, mert o azt mondta...


Ha barmire megis megprobalnak nemet mondani a szulok, akkor egy pillanat alatt kitor egy oriasi hiszti. Ordit, paros labbal pattog, foldre veti magat, vagy epp tepi a szuloket. Kb mint egy ket eves hisztikorszakos gyerek, csak durvabban tolja. Ennek a vege termeszetesen hogy az lesz, amit o akar, akkor is, ha amugy semmi ertelme a dolognak, csak hatalmi harc volt.


Abszolut semmi kovetkezmenye nincs a viselkedesnek, sot, alapban agyon van dicserve es kenyeztetve, amikor pl egy hisztivel eleri, amit akar es lenyugszik, akkor azutan megdicserik, hogy milyen jol viselkedik eppen...


Tudom, hogy a tesomek rontottak el, ok is tudjak. Elso gyerek, rendben, hogy imadjak, mindenki imadja a sajatjat, de nagyot hibaztak. Sokaig azt hittek, hogy majd kinovi, vagy jobb lesz, ha oviba kerul es ott maskepp nevelik, de nem. Az oviban jobban viselkedik, mert tudja, hogy ott mast varnak el tole, de az otthoni dolgai egyre rosszabbak. Ha pl en vigyazok ra es az en gyerekeimmel van, akkor is normalis, tudja, hogy nalunk mit tehet es mit nem.

De a szuleit kikesziti mar, felnek a drasztikus valtozastol a gyerekkel szemben, ugyanakkor most jottek ra, hogy ha ilyen marad, akkor nagyon rossz termeszetu ember lesz belole.

Szeretnenek meg egy gyereket, de igy azt sem merik vallalni, merthogy a fiukra akkor nem lenne ennyi idejuk/erejuk es a gyerek biztos merges lenne rajuk.


Adjatok valami jo tanacsot, ami segithetne a szuloknek, mert lassan mar tenyleg gyomorfekelyuk lesz emiatt. A hirtelen/drasztikusabb modszerek nem jok, azt nem kezdik el sem, azt mondtak, mert felnek attol, hogy utana elveszitik a gyerekuk szeretetet, bizalmat.


Finomabb megoldas???


2018. máj. 10. 06:50
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
86%
Szeretik a gyereket ez természetes,de kellenek a szabályok,mert egy egész életre tönkreteszik. Akik ilyen "neveltetést" kaptak a felnőtt életben is azt fogják hinni,hogy körülöttük forog a világ. És amikor szembesülni kell neki azzal,hogy ez nem így van akkor agresszívvá is válhat... Ezt kéne a szüleinek megérteni. Egy gyereket nem csak szeretni kell meg kell nevelni nem kellett volna drasztikus lépést tenni,ha eleve nevelték volna. Ebben a szituációból mindenképp ki kell keveredni,mert Isten ments így belemenni a kamaszkorba. Engedélyt kér? 😆 Nem is értem el sem tudom képzelni,hogy odamegyek majd az 5éves gyerekemhez engedélyt kérni. 😆 Bocsi ez nevetséges... Hogy lehetett idáig eljutni. Én is azt javaslom,hogy drasztikus változás,de abfokozatosság elvével. Eddig 10/10 a gyerek szerint történt,akkor holnaptól csak 10/9. Szeritem fontos a fokozatosság elve,mert ha hirtelen minden tilossá válik,amit 5 év alatt lehetett,ha nem is sokkot kapna a gyerek,de az tuti,hogy nem tudná értrlmezni miért történik minden. Tuti jobban tombolna. Viszont lehet,hogy szépen lassan elfogadná az új helyzetet,ha fokozatosan lenne neki tálalva az új élethelyzet. A szüleinek nem szabadna félni a gyerek reakciójatól,nekem úgy tűnik félnek a saját gyereküktől. Szerintem mindenkinek kéne olvasni egy kis gyerek pszichológiát még mielőtt gyereket vállal. Az alap baj,hogy fogalmuk sincs a gyermeki elméről. Van a másik véglet,aki mindent szabályokhoz köt otthon. A gyerek otthon valóban kisangyal,mert fél a büntetéstől,ezért az iskolába éli ki magát. Aztán behívják a szülőt,hogy Pistike rombol verekszik..anyuka meg nem hiszi el... Ez az az eset,amikor semmilyen teret nem hagynak a gyereknek. Mind a kettő véglet rossz meg kell talalni a kettő közötti utat.
2018. máj. 10. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

Koszonom a valaszokat, mindannyiotoknak igaza van.

En is tudom, hogy nem a gyerekkel van az alapveto gond, o azert ilyen, mert ilyenne valt a szulok mellett. Egyaltalan semmi szabaly nincs az eleteben, gyakorlatilag olyan dolgokat is csinalnak, ami veszelyezteti a gyereket, azert mert a gyerek azt akarja (pl az apja motoroztatja minden nelkul, autoban ules nelkul utazik varosban es autopalyan egyarant, mert nem akar beleulni az ulesbe, hasonlok).

Utobbi dolgok miatt mar tobb vitank volt, de akkor persze meg en voltam, aki akadekoskodik, beleszol mindenbe, hasonlok.

Pedig nagyon-nagyon sokaig mas dolgoknal (amik nem veszelyeztetik a gyereket konkretan) nem szoltam bele, nem osztogattam tanacsot keretlenul, mostanaban jutottunk el odaig, hogy kezdenek kikeszulni, hogy ez igy nem jo es ok kerdezgetnek engem.


A csalad tobbi tagja nem megoldas, alig van mar valakink, gyakorlatilag rajtam kivul nincs senkije a tesomnak a kozelben. A sogorom csaladja messze el, evi egy alkalommal talalkoznak. Barataik vannak, de az egyik szinte ugyanezt csinalja, a masik parnal pedig nincs gyerek.


Egyebkent sokaig a noverem tenyleg azt gondolta, hogy en ridegtartasban nevelem az enyemeket, mert pl volt olyan, hogy bogracsoztunk, tobbszor elmondtam, hogy ne ugaljanak, kergetozzenek a tuz korul, ne nyuljanak a baltahoz, a harmadik raszolas utan kiultettem az enyemeket buntetesbe a buli kozepen (annyi percre, ahany evesek, igy szoktuk, ha mar tenyleg nincs mas opcio). Teljesen fel voltak porogve a gyerekek, az enyemek is es ilyenkor kifordultak magukbol abban az idoben, meg ovisok voltak, de le kellett allitani oket.

Es ezen bukott ki a tesom, hogy szivtelen vagyok, tonkreteszem a gyerekek szorakozasat, raadasul szerinte a gyerekeim lelkileg meg vannak torve, nincs sajat akaratuk, mert szotfogadtak es kiultek buntibe. Ez szerinte nem normalis.

Akkor mondtam azt, hogy nem szolok bele az o nevelesebe, o se szoljon bele az enyembe, majd 15-20 ev mulva meglatjuk, hogy melyik mukodott.


Az a baj, hogy a noverem nagyon a kulsosegeknek el. Ez meglatszik rajta fizikalisan is, viszont szemelyisegre is. O mindenkihez kezdves, hogy mindenki szeresse (legalabbis szemtol szemben). Talan ezert van, hogy a gyereknek sem tudott soha nemet mondani. Mindent megad az elejetol fogva neki, folyamatosan “cicomazza, oltozteti” a fiat, a kozossegi media tele van a naponta feltoltott kepekkel, videokkal a “hercegrol”.

Szeritnem azert is engedett mindig a gyereknek, mert az csunyan nezett volna ki kivulrol, vagy valami hasonlo, ha nemet mondott volna, vagy hagyta volna hisztizni. Eleg keson is vallaltak gyerrket, talan ezert is kenyeztettek el ennyire.

A ferje nagyon szerelmes es hasonlo termeszet, ot ugyan hamarabb kiakasztja a gyerek, de nem valtoztat o sem, ha a noveremnek ez igy jo.


Az egyik valaszolo emlitette azt a Nanny-s musort, megprobalom megkeresni valahol es atkuldeni nekik. Abban tenyleg lattam hasonlo csaladot, hatha szembesulnek azzal, hogy nem normalis es rossz a gyereknek, ami naluk van.

Tenyleg nekik kellene eszhez terniuk eloszor.

Az is jo otlet lehet, ha nem egyik naprol a masikra kemenyitenek be mindenben, hanem aprankent haladnak.

Hetvegen talalkozunk, meglatom hogy milyen hangulatban lesz a tesom es lehet, hogy megmutatom neki, amit irtatok, hatha akkor szembesul vele, hogy ez mas szerint sem normalis es artanak ezzel a gyerekuknek.

Koszonom, hogy irtatok!

2018. máj. 11. 07:18
 13/18 anonim ***** válasza:
55%

Nem olvastam el a hozzászólásokat, de nekem az jutott az eszembe, hogy "jól van, fiam, ha nem engedsz el a boltba, akkor nem jut neked vacsora" és hisztizhet, ahogy bír, az ő döntése volt. csak ezt kell ismételgetni, meg hogy a vásárolt kajából lett volna a vacsorája, de így járt, tudta előre.

Másik, hogy felvenni videóra a hisztijét, és aztán egyszer csak lejátszani, neki, hogy hogy néz ki ilyenkor, el tudta volna képzelni? Esetleg megmutassák a barátainak, hogy hogy viselkedik?

2018. máj. 12. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
81%

Megnyugtatom a kedves szülőket, hogy a gyerekük szeretetét és bizalmát már régen elvesztették, azért viselkedik így.


Nem bízik bennük, ezért irányít ő. Meg mert megteheti. Aki szeret, az nem akar tudatosan terrorizálni másokat. Szóval ettől kár félni, ezen már rég túl vannak. Viszont ha ez a félelem még nagyon sokáig eltart, és hagyják mégtovább a a fejükre nőni, akkor később csak mégrosszabb lesz.

Ennél viszont csak egy dolog lehet rosszabb a szülők részéről, mégpedig az, ha következetlenek. Meg tudja szokni a gyerek azt hogy eddig és ne tovább, és akkor tud is bízni a szülőkben, hogy ha A-t mondanak, akkor A lesz, de ha összevissza beszélnek, ígérgetnek, fenyegetnek, de nem teljesítenek, akkor nem tudja, hogy mire számítson.

Az is egy nagyon jó módszer, hogy a gyerekben kialakítanak egy függési helyzetet, pl. nem éri el a kedvenc játékát, stb. így el kell kérnie. És tulajdonképpen sok dolgot kérnie kell. És ha ő nem teljesíti a szülők kérését, akkor a szülők azt mondják, hogy jól van, fiam, de akkor mi sem fogjuk teljesíteni valamelyik kérésed. És akkor legközelebb, amikor azt kéri, akkor mondani, hogy látod, amikor azt kértük, és nem teljesítetted, az nekünk pont ilyen rosszul esett, és most legalább el tudod képzelni. De akármilyen keservesen bömböl, nem szabad odaadni, meg lehet neki mutatni, hogy hol van a "hisztiszoba", és ha végzett, akkor majd visszajöhet.

2018. máj. 12. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként akármilyen könyörtelenül is hangzik a kedves szülőknek, ebben a korban tanulják, tanulnák meg a gyerekek, hogy vannak szabályok, amiket be kell tartani. Még a ki nevet a végén, és minden más társasjáték is erről szól: annyit léphetsz, amennyit dobtál, és nem amennyit akarsz. Ha most nem képesek megtanítani a gyereknek a szabályok tiszteletét, akkor majd 13 év múlva jó eséllyel egy büntetés végrehajtó intézet fogja ezt megtenni helyettük, és az lesz majd igazán rideg. Nem boldog most sem ez a gyerek.


Félreértés ne essék, én sem vagyok az erőszak-tekintély híve, és ilyesmire nem is buzdítanám a szülőket, de valahogy meg kell tanítani arra a gyereket, hogy KÖLCSÖNÖS tisztelet és szeretet a legjobb. Most a gyerkőc bizony tele van önértékelési zavarral.


Másik tanácsom, hogy esetleg ne te adj tanácsot, mert akkor csak te leszel a rossz akiben nincs szeretet, hanem menjenek el nevelési tanácsadóba, nem szégyen, és akkor majd ott segítenek. Vannak ott gyermekpszichológusok, de tény, hogy itt a szülőknek kell elsősorban változniuk, nekik is kénre pszichológus, mert az biztos, hogy eléggé félreértelmezett képük van a szeretetről. Valamitől nagyon félnek, és ez már nem egészséges.

2018. máj. 12. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

Azért kell szakember, mert a szülők egyelőre alkalmatlanok a szülő szerepre, nekik van szükségük támogatásra. Ha öt évig ilyen betegesen működtek, annak komoly oka van, puszta elhetározással nem fognak megváltozni. Megpróbálhatják eljátszani a határozott, szigorú szülőt, de mivel ez a személyiségükkel egyáltalán nem fér össze, kudarcra vannak ítélve.

Pszichológus kell, aki majd eldönti, családterápiára van-e szükség, vagy valamelyik szülőnek egyéni terápiára, esetleg ezek kombinációjára.

2018. máj. 23. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim válasza:

Kedves Kérdező,


Ez egy nagyon összetett problémakör, és sajnos kevés esély van arra, hogy néhány személyes vélemény/tapasztalat a segítségükre lesz.


Érdemes sokat olvasgatni a témában (persze, szakember bevonása is hasznos lehet) és elsősorban az okokat kellene feltárni, ami nem egyszerű...de kellő figyelemmel nem lehetetlen.


A blogom is ajánlanám a probléma kapcsán, folyamatosan bővül a tartalom és írótársammal igyekszünk körbejárni az összes témakört, ami társadalmi kérdéseket érint, ide értve a gyereknevelést is természetesen.



És, talán kicsit közhelyes leszek, ha Vekerdy-t ajánlom, de ettől függetlenül az összes könyvét, publikációját, újságcikkét érdemes elolvasni/megtanulni, mert igazán átlátja a gyermeki lelket. :)


Üdv,

Hollin

2018. máj. 30. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
a szulok ilyen hozzaallassal soha nem fognak valtoztatni a gyereken. en lemondanek rola es intezetbe adman. tudod ki kinlodna egy ilyen elmebajos hulyegyerekkel. egyebkent szerintem a gyerek se normalis a szo szoros ertelmeben es azt gondolom a szulok is terheltek bizonyos szinten.nalatok van valaki aki elmebetegsegben szenved. mert ezek amit leirtal egyertelmuen arra mutatnak hogy a gyerek tuti nem normalis es a szulok se.minek meg egy gyerek? azert hogy majd megparancsolja az anyjanak hogy fojtsa meg es az meg is teszi? erdekes csalad vagytok. a te szuleid is hasonloak?
2018. jún. 11. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!