Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Nem tud (akar) 11 évesen...

Nem tud (akar) 11 évesen egyedül aludni? Tanácsot kérek, részletek lent. Hosszú lesz. Bocsi.

Figyelt kérdés

Van egy nagylányom, februárban lesz 11 éves. Mindig nagyon rossz alvó volt. Kicsi babaként óránként ébredt kb. másfél-kétéves koráig. 5 éves koráig nem aludta át az éjszakát. Aztán rájöttünk, ha tv-re alszik el (igen, tudom szaranya vagyok) akkor kevesebbet ébred, vagy egyáltalán nem, mintha ott lennék mellett míg elalszik, mert akkor folyton keresett, hogy hol vagyok.

Majd valahogy sulis korára sikerült leszoktatni, hogy tv-re aludjon el. Ha álmos volt, fáradt, szépen elaludt. Viszont, ha nem volt fáradt, hiába mondtam, hogy aludni kell, bevette a fejébe, hogy ő nem tud elaludni, behergelte magát, és sírt és akkor tuti nem aludt el magától, csak mellettem, és ez még most is így van.. Ezeket az eseteket leszámítva, egész jól aludt ezek után. Egész tavalyig. Tavaly végre családi házba tudtunk költözni, nagyobb szoba neki, udvar, nagyon szerette. Az első hónapban az átállás zökkenőmentes volt, amíg egyik este neszezést nem halott a padlásról, kiderült lódarázs fészek van a padláson, és azokat hallotta, sőt, ha nyitva volt az ablak egy-kettő be is tévedt hozzá ebből a 3 centis nagy dögből. Természetesen kiirtottuk őket, de azután elkezdett félni. Eleinte próbáltam mellette aludni, vagy csak addig ott lenni még elalszik, de nem ment igazán, kényelmetlen volt, éjjel többször ébredt, átjött, visszakísértem, ottmaradtam, de ugye nekem dolgozni kellett, férjemnek is, neki iskola. Férjem kiment a nappaliba aludni, aludjon mellettem, amíg lecseng ez az egész. Talán megemlíteném még, hogy a költözés után elég sokat veszekedtünk a férjemmel, ő ideges volt az új helyzet miatt, hogy mindent meg tudjon oldani, és sajnos rajtam csattant, és akkor mondta, hogy attól fél el fogunk válni. (Akkor váltak a barátnője szülei).

Na igen,tudom ez hiba volt, de nem nagyon tudtam mit csinálni. Iskolában figyelni kell, fáradtan nem lehet, nekem a munkahelyen szintén, tehát a sírni hagyás nem opció. Nyáron azért nem, mert nekem is, férjemnek is dolgozni kellett.

Próbáltam már mindent, kislámpa, éjjeli fény, mert hogy fél. Szidás, jutalmazás, beszélgetés. Most két napig elaludt a helyén, igaz tv-re, de hajnalban jött, hogy rosszat álmodott.

Hozzá tartozik a dologhoz, hogy háromszoros disz-e van, ami csak másodikban derült ki. Addig egy erős suliba járt, sok megaláztatást kapott, utána lett nagyon anyás.

A disz mellett elég figyelemzavaros, valamint az mondták, hogy nála az alvásban jön ki a hiperaktivitás.

Ja, és mamáknál sem akar aludni, csak anya kell neki, ez viszont csak azóta van, hogy az első sulijába járt.

Segítsetek, adjatok tanácsot, valaki volt már ilyen helyzetben? Lehet, csak el van kényeztetve?

Iskolapszichológushoz őszi szünet után tudunk menni.


2018. okt. 13. 10:15
 1/10 anonim ***** válasza:
94%

Egy pici elkényeztetés lehet benne, de nem hiszem, hogy ez lenne a fő probléma.


Amúgy nem hiszem, hogy sokáig fog tartani már ez az állapot. Kamaszként inkább majd anya közelében sem akar lenni... :/

A tv vajon a hang miatt, vagy a fény miatt megnyugtató a számára?


Egyébként ő maga mit mond? Rosszat álmodik, de miket? És vajon mitől? A válással kapcsolatban megnyugodott már, hogy nálatok nem lesz az, mint a barátnőjénél?

2018. okt. 13. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. A tv inkább a hang, mert éjjeli fény ég nála folyamatosan, ha hajlandó megpróbálni elaludni. De pl. ha én olvasok neki, arra sohasem alszik el.


Igen, megnyugodott, nagyon régóta nem veszekszünk, jól megvagyunk, a külön alvástól eltekintve, de persze ezt nem akarom ellene felhasználni. Apának egyenlőre csak azért gond, mert már kényelmetlen neki a kanapé, a többit meg tudjuk oldani ;)


Lehet kellene még várnom egy évet, addigra leszokna :)

2018. okt. 13. 11:19
 3/10 A kérdező kommentje:

A rossz álmok szerintem részben álmok, inkább az hogy nem tud/akar egyedül visszaaludni, és arra apellál, hogy akkor jobban megsajnálom. De egyébként, nagy pók és hasonló álmai vannak, semmi olyan, ami más ekkor gyereknél ne lenne.

Ő azt mondja, hogy nem tudja miért nem tud elaludni, meg hogy velem akar lenni meg ilyenek.

2018. okt. 13. 11:21
 4/10 anonim ***** válasza:
63%

Én ilyen nagy gyereknél úgy próbálnám megoldani, hogy redőnyt rakatok az ablakra és teljesen lehúzom, hogy vaksötét legyen a szobájában.


Utána velem együtt sötétben körbejárnánk a szobát. Utána egyedül kellene körbejárni és begyűjteni az elrakott tárgyakat(asztalról plüss, szekrényből labda) és kihozni az ajtón hozzám.


Hogy tudja, mi hol van és magabiztosan mozogjon a szobájában éjszaka.


Meg lehet próbálni még, hogy vaksötétbe elemlámpát visztek, ő belemutat a sőtétbe, hogy szerinte ott a szék, és megnézitek, hogy tényleg e.


Egy hét ilyen játszás(napközben és éjszaka is) után, mikor már magabiztos a szobájában sötétben is, minden este mesélni neki olyat, ami csillivilli álmot okozhat. Mittudomén robotok, vagy mondjuk tündérhercegnők, vagy sulis mesék, amitől elterelődnek a gondolatai az ijesztő dolgoktól.


A redőnyt esetleg meg lehetne dobálni kívülről, hogy lássa, azon semmi sem juthat be. Felrakatni álmennyezetet és beadni neki, hogy az spéci, mindenbiztos új holmi, hogy ne féljen a padlástól.


Esetleg egy elemlámpát a párnája alá, hogyha fél, rá tudjon világítani valamire.


Mi anno a kuckómackó kazettára aludtunk el éjszaka, tehát kép nem volt, csak hang. Lehet, hogy neki ilyen fehérzaj vagy tengerhullámzás is megnyugtató lenne. Vagy hiányzik neki a városi zaj(nekem még most is hiányzik egy kis megnyugtató szirénázás), hiszen korábban ahhoz volt szokva.


Szóval valami lazább hang és figyelemelterelés. Ha lány, akkor egy gigantikus plüssállat ölelése is elég biztonságérzetet adhat helyetted.


Mi anno körbebunkereztük az ágyat párnákból és a kuckóban aludtunk.


Fal mellett van az ágya? Tedd oda!


Nálunk azóta alszik jobban a lányom, mióta egy beugró részben van az ágya(és csingilinget néz alvás előtt). Körbefalvédőztük, baldachinos, világító csillagok a plafonon, védő plüssök mindenütt, egy éjjelilámpa a falon, de teljesen sötétben alszik el. Biztonságosnak éli meg, mindenhol a puha szeretett tárgyai és fal.


Ezek nálatok megvannak?


Lehet pár szuperhősös film is jó lenne neki.

2018. okt. 13. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm kedves utolsó. De sajnos ebből ő már kinőtt. A sötétet megoldjuk, van éjszakai fénye, engem az nem érdekel, hogy nem akar sötétben aludni. A padlás miatt már nem fél szerintem, voltunk fent a nyáron, mert vannak fent régi játékok, találtunk, nagyon tetszett neki. Az ágya tele van plüssökkel. Őrzőknek hívja őket. Nagy párnákkal, be tud kuckózni, de nem. Viszont, amint lefekszik mellém, valahogy minden szó nélkül el tud aludni. Nem tudom, tényleg ennyire anyás-e. Vagy csak megnyugtatja, hogy velem aludhat. Ja, és van egy cicánk is, aki mindig vele alszik, ha a helyén van. Tehát még élő dolog is van mellette. Csak attól félek, hogy a pszichológus is azt fogja mondani, hogy el van kényeztetve majd kinövi, bár lehet ez lenne a jobb?
2018. okt. 13. 13:28
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
A felszínt kapargatjátok, az a baj. Nem maga az alvás a gond, hanem, hogy szorong. Azon kell segíteni, ez viszont ebben az esetben már szakember dolga lesz. Ahogy mondod, tervben van, szerintem jol teszitek, hogy tanácsot kértek. Biztosan meg fog oldódni segítséggel.
2018. okt. 13. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha a hang megnyugtatja, vannak a neten meditációs zenék, próbáld meg, hogy segít e? Unokám pl. úgy alszik el, hogy hallgat egy rádiójátékot (Időfutár a címe), beállítja telefonját, mikor kapcsoljon le.
2018. okt. 13. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Esténként fél órát, egy órát kocogni vele. Lefekvés előtt egy pohár langyos, vagy meleg cukros (vagy mézes) meleg tejet igyon. Ha ez sem elég, a gyógyszertárban kapható bio melatonin. (Ez nem altató, hanem pótolja a szervezet által előállított melatonint.)
2020. jún. 18. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Ha még jár erre valaki, leírom, hogy a külön alvás megoldódott. Közben elváltam, és ott volt a gond, tudott az apja szeretőjéről, csak nem akarta elmondani. Miután lezajlott a válás, saját maga ment a szobájába. Mondjuk még mindig nehezen alszik el, és kevesebb az alvásigénye, mint a vele egykorúaknak, de ez már más jellegű gond, és ez orvosolható.

Köszönöm a segítséget.

2020. szept. 4. 13:32
 10/10 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó válaszoló. Bio melatonint 18 év alatt nem lehet szedni. Most relaxinát kap leányzó, de eddig ez is bevált :)
2020. szept. 4. 13:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!