Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Pénteken lesz 1 hetes a babám...

Pénteken lesz 1 hetes a babám anyatejet iszik és 2 napja vettem észre, hogy amikor etetem rögtön azonnal ki is kakilja. Mitől lehet hasmenése?

Figyelt kérdés
A széklete zöldes és híg, egy alkalmanként kb 60ml eszik meg de azonnal ki is jön belöle. A hasa is kemény szokott lenni és nagyon feszíti erölteti magát szegényem és rettenetesen sír. Mitől lehet ez mit kellene csinálnom?
2010. dec. 8. 06:12
 1/9 anonim válasza:
lehet furcsán hangzik, de a családunkban édesapámnak voltak ilyen gondjai, nagymamám mesélte. és sajnos a mai napig megmaradt neki, mivel tejcukor érzékeny.. én csak ennyit tudok erről remélem segített valamit:)
2010. dec. 8. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

A babák emésztése evés hatására beindul. Ezért általában szopi után mindig kakilnak is. Ez idővel ritkulni fog majd.

A zöldes székletre pedig már több mindent is olvastam. A lényeg, hogy ha nem nyálkás/bűzös, akkor nem jelent rosszat. Lehet, hogy gyorsabban kikakilja, mint ahogy teljesen megemésztené, ezért az epefestéktől zöld, lehet a több elsőtejtől is (ilyenkor kirobbanó) figyelni kell, hogy megfelelőlen hozzájuthasson a hátsótejhez is.

[link]

2010. dec. 8. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
52%

Ha tejcukor érzékeny lenne, akkor bűzös lenne a széklete, nem szimplán büdös, hanem kimondottan bűzös.


Azért zöld, mert többet eszik, mint amennyire szüksége van, ezért kakil is egyből, mert csinálja a helyet a következő adag kajának.

A hasa lehet kemény a hasfájástól is:(

Milyen időközönként eszik? Próbálj legalább 2 óra szünetet tartani két evés között, hogy ne terhelje a pocakját.

2010. dec. 8. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 xStefix ***** válasza:
66%

Anyatejjel nem eszi magát túl a baba (vagy ha igen, a felesleg kijön valahol) és nem kell emiatt (vagy más miatt sem) min. 2 órát kivárni! Már megint egy (kettő) tévhit...

A zöld széklet az első napokban a kiürülű magzatszuroktól van, ez a mekónium, és normális jelenség. Ha minden rendben, akkor ennek szépen ki kell tisztulnia pár napon belül.

A pocakfájás lehet élettani fájdalom is az emésztőrendszer éretlensége miatt. A keményedés pedig lehet puffadástól. Illetve, ha ez evés közben történik, az sokszor azért van, mert az aktuális tejadag a gyomorba érve perisztaltikus hullámot vált ki, ami végigmegy az egész bélrendszeren és beindítja a székelést. Több időbe is telhet, amíg az emésztés (és a baba) hozzászokik ehhez a működéshez.

Szóval amit én javasolnék: figyeld a babádat és a különböző módszerekkel próbáld meg enyhíteni a tüneteit, ha tudod. Amire figyelj: a szoptatás maradjon igény szerinti, de arra ügyelj, hogy a babád a hátsó részt is kiszívja (a sok elsőtej is okozhat ilyen gondokat). Hasfájás ellen először a kíméletesebb, természetes módszereket használd (karra fektetés, masszázs stb.) és csak akkor térj át a komolyabb készítményekre, ha az előbbiek nem válnak be. (Nem célszerű mindjárt az elején teához vagy gyógyszerhez "szoktatni" a babát, mert lehet, hogy lenne más kevésbé erős, de hatékony segítség is.)

Ha viszont napok múlva sem változik a széklet színe és a babád se érzi magát jobban, mindenképp keress meg egy szoptatási szaktanácsadót, mert lehet, hogy más van a háttérben. (A mekónium ürülésén és az esetleg túl sok elsőtej evésen kívül egyes táplálékallergiák és a laktóz-érzékenység szokott még ilyesmit produkálni.)

Sok sikert!

2010. dec. 8. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Kedves Stefi, tudom, hogy szoptatási tanécsadónak tanulsz, de már megbocsáss, nem hasból írtam, amit írtam, hanem egy LLL-es, IBCLC-s szoptatási tanácsadó mondta.

Bármilyen meglepő, de nem lehet szoptatott babákra sem sémát húzni, és előfordul, hogy amit leírtam, az segít.

Először én is hallgattam egy hozzád hasonló tanulóra, és a babám folyamatosan ordított a fájdalomtól. Ekkor kerestem meg egy szakembert, és ő mondta, hogy próbáljam ki, hogy kb. 2 órás szüneteket tartok, ne tegyem mellre minden nyekkenésre. Ha egy-két napon belül nem változik a helyzet, akkor térjünk vissza.

És láss csodát, két napon belül minden panasza elmúlt a kicsinek.

Azóta is kap cicit, ha baja van, de arra figyelek, hogy pl. ne adjam neki oda a teli mellemet, ha csak fél órája evett. Akkor megkapja azt, amelyiket már kiürítette, így kevesebb tej jut a pocakba, kevésbé fáj. Ezt is a tanácsadó mondta.

Nem mellesleg azt is elmondta, hogy az anyatejet közel 100%-ban tudják a babák hasznosítani, így ha sokat kakil, az azt jelenti, hogy többet eszik, mint amennyit hasznosít, és a "felesleget" kikakilja. Ez élettani dolog, nincs benne semmi furfang.

2010. dec. 8. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat ma már inkább sárga volt a széklete nem zöld.Nem ciciből eszik hanem cumisüvegből mert nem hajlandó cicizni.A 36.hét végén született 2590g-al és 48 cm-el.3 óránként eszik általában 50-60ml amit megeszik.
2010. dec. 8. 13:26
 7/9 anonim ***** válasza:

"Akkor megkapja azt, amelyiket már kiürítette..."


És amiben már nincs híg, hasfájást okozó első tej, csak sűrűbb hátsó tej, ami nem okoz hasfájást.

2010. dec. 8. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Az én babám ennyi idósen minden evés alatt kakilt. s ha kemény volt a pocakja akkor óra járásnak megfelelően massziriztam s jtt puki ls jobb lett neki.
2010. dec. 8. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 xStefix ***** válasza:

Ha nem baj, reagálnék a 12:30-ra, csak hogy jobban kifejtsem magam:

Nem veszem rossz néven, sőt, szívesen veszek minden kommentet. :) Abszolúte nem vonom kétségbe a nálam nagyobb szaktudásúak véleményét, sőt! De.

A te konkrét esetedről én semmit nem tudok - és a kérdező konkrét esetéről sem tud egyikünk se részleteket. Ennek megfelelően én az általános ajánlásokat mondtam; lehet, hogy a kérdezőnek olyan problémái vannak, amikre ez is jó megoldás lenne. Neked viszont lehet, hogy olyan speciális problémáid voltak, amikre ilyen "soron kívüli" megoldást kellett alkalmazni. (Ettől még mindkettőnk javaslata jó lehet ilyen vagy olyan esetekben.)

A min. 2 óra helyett (ami picit az időhöz kötés felé közelít) első körben általában a mell alaposabb kiürítését szokták javasolni, ezért is írtam én is ezt. (Szerintem ezzel a te ibclc-d is egyet értene.:) Teszik ezt több egyéb okon túl azért is, mert esetleg elviheti az anyukát az időhöz kötés felé, ami ugye nem szokott jó szoptatási gyakorlat lenni. Én is olvastam már olyan esetről, amikor az anyuka annyira ráhergelte magát az órára, hogy később, amikor muszáj lett volna gyakrabban szoptatni, akkor sem merte, nehogy újra fájjon a baba hasa. (Ez általában nem szokott végzetes hiba lenni, de a tejmennyiség növekedésének az ütemét sokszor lelassítja - ami viszont növeli a tápszeres pótlás / hozzátáplálás szükségtelen bevezetésének veszélyét...) Szóval semmiképp sem alaptalan az a cél, hogy először próbáljon az anyuka más technikával szoptatni, és csak utána, ha ez nem működik, változtasson a szoptatás ritmusán. Ergo, fokozatosan érdemes kísérletezni.


A "felesleg kikakilása" pedig (szerintem) nem egészen azt jelenti, mint hogy a baba túleszi magát. Ezzel (a megfogalmazással) azért volt "bajom", mert egyesek ezt kicsit másképp értelmezhetik. Esetlegesen úgy, hogy "jaj, ez már így sok, és talán korlátozni kéne a mennyiséget (pl. a ritkítással), nehogy rossz vége legyen". Ez pedig megint rossz irányba viheti a szoptatást.


Szóval szerintem mi végülis ugyanarról beszélünk, csak kicsit másképp közelítjük meg a dolgot. Remélem, nem haragszol, hogy ezt leírtam. És a többiek se, hogy már megint offoltam. :)

2010. dec. 9. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!