Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Babam 5honapos. Anyatejes, de...

Babam 5honapos. Anyatejes, de pici kora ota nem szopik 120ml-nel tobbet. Ezert 2orankent eszik eleg reg ota. Felemeszt. Cumisuvegbol nem adhatom mert konnyen cumizavaros lesz. Mit tegyek?

Figyelt kérdés
2011. szept. 18. 09:35
1 2
 11/15 xStefix ***** válasza:

Kedves Ibolya! Ha valaki, akkor pont nem a szopis tanácsadók szoktak azok lenni, akik mindig kötik az ebet a karóhoz (vagy akkor esetenként ők sem eléggé alkalmazkodóak). Pontosabban! Sok kívülállónak mégis így tűnhet és részben jogosan is, mert egyrészt, vannak bizonyos írott vagy íratlan szabályok, amiket nekik is érdemes betartani (rendszerben dolgoznak ők is). Másrészt, azért tűnnek sokszor papagájnak, mert egész egyszerűen a kérdések, amikkel naponta találkoznak, tucatjával halmozódnak (nézz csak körül itt a fórumon). Szóval nem a segítők ill. az általuk mondott javaslatok merevek, hanem a helyzet olyan, amilyen. De.

Aki kicsit is járatos a szoptatásban, mint te vagy én, az ismeri az igény szerinti szoptatás fő elvét: rugalmasság. Ez az a dolog, amit minden anyukának közvetve vagy közvetetten meg kellene tanulnia, mert ezen múlik kvázi minden, az egész gyereknevelés! Szóval eddig teljesen egyetértünk.


Viszont. Az, hogy sok mindenben "szabad keze" van egy anyának, még nem jelenti azt, hogy mindig akkor dönt jól, ha a saját feje után megy. Rugalmasság ide vagy oda! Ez némi ellentmondás a szakmán belül, de hát ennek az éremnek is két oldala van. Vagyis, az egyik oldalon arra bíztatjuk az anyukákat, hogy ismerjék meg a gyerkőceiket és nekik megfelelően reagáljanak, mert ez a kifizetődő - ugyanakkor a másik oldalon van néhány tudományos eredmény is, amit egyszerűen nem tudunk megkerülni. Nem ésszerű megkerülni! És itt nem arról van szó, hogy a szopis szakma is medikalizálódik, mert szerencsére nincs így, ezt a hivatásosokon látom. De ha valaki manapság egyáltalán nem használ fel ilyen (ráadásul hasznos) eredményeket, az dőreség. Szerintem egyetértesz velem.


Szóval akkor miért a 6 hónap? Képzeld, nemrég én is megkérdeztem ezt tőlük, mert engem is zavart, hogy ha ennyire "liberális" a rendszer, akkor mégis hogy kerül most ide egy konkrét határidő.

A válaszuk röviden a következő: Teljesen igaz, hogy minden gyerek más és így más ritmusban fejlődik - de ettől függetlenül általában minden területen meg lehet (és meg is kell néha) határozni bizonyos szabályszerűségeket. Lásd a pszichológiai vagy pedagógiai tankönyveket is. Ami a nagy átlagra igaz, azt egyetemesen szabályosnak szoktuk venni; különben nem tudnánk beszélgetni semmiről.

Amiért pedig 6 hónap és nem 4-6 hónap, mint ahogy korábban volt: mert idő közben számos olyan kutatási eredmény jött ki, amik abba az irányba mutatnak, hogy ez az az életkor, amikor a legideálisabb elkezdeni a hozzátáplálást. (A fenti linket részletesen olvashatsz arról, hogy a felmerülő kételyekre milyen válaszok léteznek.)


Magyarul, a néhány szoptatásra vonatkozó számadat mellett (mint súlyduplázás, triplázás, hetenkénti hízás mértéke) a hozzátápi kezdő ideje még az, amit konkrétan javasolnak. Ez pedig betöltött 6 hónap. És ez a 6 hónap nem kockafejűségből származik, hanem alapos szakmai mérlegelés és kutatás eredménye. Úgy lett meghatározva, hogy a lehetőségekhez képest ez is nyitott és rugalmas legyen, mert ez után bármikor lehet kezdeni, amikor (és itt már újra jön a szabad kéz) a baba késznek mutatkozik rá.


Nem azért erősködök én itt, hogy nekem legyen igazam, vagy hogy a tudományt éltessem (mert nem vagyok ilyen beállítottságú), csak arra szeretnék utalni, hogy vannak azért olyan ajánlások, amik mellett talán nem jó dolog elmenni. Azért, mert mostanság sok az ellentmondásos infó és emiatt hitünket vesztettük ilyen-olyan forrásokban, még nem szabad mindent kapásból elutasítani - mert lehet, hogy pont a jót/jobbat utasítjuk el.

2011. szept. 19. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 TKI Ibolya ***** válasza:

Kedves xStefix értem én amit írsz,minden világos.Hasonló az én véleményem is.Csak egy a gond hogy a babákkal ezt senki nem közli,hogy bizony te nem ehetsz mert csak két hét múlva leszel 6 hónapos,és különben is a tudományos kutatások is azt mondják még nem szabad.Mert bizony ezek a babák ha akarjuk ha nem nem egyformák és bizony rendszeresen meghazudtolják a tudományos kutatásokat.Mert hát ugye az én babám nem volt még öt hónapos amikor elkezdett mászni pedig a nagykönyvben nem ez van megírva.Egy szónak is száz a vége elég érdekesen hangzik az igény szerinti táplálás ha az viszont szigorú időhöz van kötve mikor táplálhatom hozzá a gyermekemet.Akkor itt nincs igény szerint etetés!Egyébként a gyermekek fejlődni sem egyformán fejlődnek mint ahogyan az egyik babának elég 3 óránként 120 ml tej a másiknak 2 óránként sem elég 160 ml tejcsi,tehát a hozzá táplálás sem mehet egyforma időben.Hidd el nem kötözködni akarok veled csak tapasztalatból tudom hogy hiába szeretnék én valamit ha a babám teljesen mást igényel.Tudod a nagy fiamnál is így volt én elhatároztam hogy fél éves koráig csak és kizárólag anyatej.Igen ám de a negyedik hónapban semmit nem fejlődött sőt és állandóan nyűgös volt.Így hátnem volt más választásom megkezdtük a hozzátáplálást.A problémánk azonnal megszűnt!Elkezdett újból szépen fejlődni és elmúlt a rendszeres nyűgösködés.Nem nagy mennyiségről beszélek először csak egy két kanálról és persze ez mellett természetesen napjában 7-8 még szopizott.Tehát hiába ragaszkodtam ahhoz ami a nagykönyvben meg vagyon írva az én fiam ezzel nem törődött ő kérte a jussát.És szerintem ezerszer inkább egy két falat gyümölcs mint tápszer.


Vissza térve a kérdezőhöz remélem sikerül megoldania a problémát és talán megírja nekünk hogy mi történt velük,hogyan tudott megoldást találni a gondjára.Én sok szerencsét kívánok neki és azt hogy a babázás minden pillanatát élvezze ki mert olyan gyorsan felnőnek a gyerekek!:)

2011. szept. 20. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 TKI Ibolya ***** válasza:
Félre érthető amit írtam.A nagy fiamnál is ötödik hónapban kezdtem meg a hozzátáplálást.
2011. szept. 20. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 xStefix ***** válasza:
Nem egészen értetted akkor mégsem, amit közöni akartam, de mindegy. Végső soron mindenki maga dönt.
2011. szept. 20. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 TKI Ibolya ***** válasza:

De értettem hogy mit szeretnél nekem közölni.Csak nem mindenben értek egyet veled.Kicsit nevetséges a betöltött hat hónap az étkezés megkezdéséhez.Tehát ha szerdán betölti a baba a 6 hónapot akkor előtte hétfőn vagy mondjuk szombaton nem jó a hozzátáplálás ,de 3-5 nap múlva igen? Mi ez ha nem kocka fejűség?

Egyébként a kérdés nem ez volt.Én csak próbáltam a kérdezőnek ajánlani olyat ami nekem bevált majd ő eldönti hogyan tovább.Nem volt szándékomban vitát nyitni főleg hogy egy oldalon állunk és nyavalyás 3-4 hétről vitatkozunk!

2011. szept. 20. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!