Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Szerintetek is pótlást kellene...

Szerintetek is pótlást kellene adni a 7 hetes kisfiamnak?

Figyelt kérdés

A védőnő szerint igen, mert gyakran eszik. Néha megmérem kb 80-130 gramm között egy evésre. Általában 10-szer eszik naponta. De tegnap kész őrület volt, óránként evett 30-40 grammot, de nem is igen tudott volna többet kiszívni belőlem. A védőnő azt mondta kevés a tejem, nem lakik jól. Éjszaka alszik ügyesen általában 8-tól éjfélig, aztán 3 óráig, aztán fél 6-kor kel. Csak enni ébred szépen visszaalszik. Nappal viszont nyűgös és állandóan enne. Szerintetek is kevés a tejem? 24 dekát hízott a héten, én úgy gondolom ez nem kevés. Olvastam már a fejlődési ugrásról ilyen idős korban, de óránként enni ilyen keveset? Hát ettől nem lesz több tejem. Tegnap estére már eljutottunk oda, hogy hiába szívta nem jött semmi belőle, csak sírt. Volt lefejve 50 ml tejem, azt odaadtam neki. Ma reggel próbáltam mindkét cicimből etetni, hogy szívja tele magát, de nem fogadta el a másikat, elég volt neki az a 100 gramm, amit az elsőből szívott, de azzal is csak 2 óráig bírta. Bocsi, ha hosszúra sikerült, ha valakinek van valami hasznos tanácsa, szívesen venném. Egyébként 6 kiló már (4 kilóval született).

Előre is köszönöm mindenkinek!


2011. szept. 27. 09:47
1 2
 11/15 xStefix ***** válasza:

Szerintem eddig jól csinálod, ügyes vagy! :)


A sokszor kevés most még lehet, hogy tényleg kevesebb(nek tűnik), de hidd el, hogy pár nap után a tested tudni fogja, hogy ez egyben nagyobb igényt is jelent, ergó, többet is fog termelni!


Hogy jobban értsd, röviden leírom neked, hogyan áll össze egy adagnyi tej:

A kisebbik része az ún. tárolt tejmennyiség, ez az, amit a tested egész nap folyamatosan termel és tárol a melledben. - A kezdeti időkben ez még meglehetősen sok tud lenni (lásd mellfeszülés, csöpögés, keményedés), azért, mert a tested még nem tudja, mennyi lesz a babád igénye. Ezért, hogy az újszülött számára mindig készen álljon a tej, túltermelés zajlik, tehát ilyenkor még túl sok a tej. - Később viszont, ahogy a tested rááll az adott mennyiségre, ez a tárolt adag egyre kisebb lesz; ilyenkor tapasztalod azt, hogy felpuhul a mell, már nem lesz olyan kerek. Sokan ilyenkor tévesen azt hiszik, hogy már kevés a tej, pedig csak annyi történik, hogy innentől lesz pontosan elég!

A nagyobbik tej-rész konkrétan a szoptatás közben termelődik és ezzel pontosan a fentivel ellentétes folyamat játszódik le. Azaz, ez a mennyiség az első hetekben még meglehetősen kicsi, később viszont ez fog kellően megnőni: hiába lesz plötyi napközben a melled, egy-egy szopi alatt a babád képes lesz 1-2 dl tejet is kiszívni belőle, ennyi termelődik meg aktuálisan.

Ez a termelődési ritmus abszolút gazdaságos, ezért is rendezte így a Természet. :)


Amit te írtál, hogy ha ritkábban szoptatsz, akkor több a tejed, csak látszólag tűnik így, a valóságban pont fordítva van! Ilyenkor ugyanis a hosszabb idő alatt csakis a tárolt tej lesz több (ami ugye egész nap termelődik), de a szopi közben megtermelt tej nem! Sőt, ha tartósan széthúzod a szopikat, utóbbi várhatóan még csökkenni is fog (lásd így tudunk apasztani is). Tehát tartósan pont akkor működik jól a rendszer, ha a szopi alatti mennyiség a nagyobb, ill. az változik rugalmasan.

Azzal, hogy te most sokszor szoptatsz (és mindig kiürül a melled), azt a jelzést küldöd befelé, hogy nem elég a szopi közbeni mennyiség, több kell. És ha figyelsz a fentebb is ajánlott dolgokra, várhatóan meg is fog szépen nőni a tejed.


Egyébként az, hogy te mennyi szopit mérsz ám le, nem mérvadó, mert a mérleg sokszor pontatlan! Úgyhogy ezeket a számokat csakis tájékoztató jellegűnek vedd, ne fixre! (Ezért javasoljuk mindig, hogy tartósan nem érdemes méregetni, mert könnyen megzavarja az embert.)

2011. szept. 28. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

Köszi a segítséget, nagyon hálás vagyok érte (persze a többieknek is!). Nem szeretném sokat méregetni, csak már kíváncsi voltam, de amúgy is nehéz, mert mocorog és soha nem pontos. Viszont reggel megmértem a fiatalembert, mert ma 7 hetes és trotyi után, evés előtt (3 órával előtte evett hajnalban) 6140 g volt. Két napja meg 6010 g. Szerintem ez önmagában is sok, nemhogy elég. Nem értettem a védőnőt miért kellene pótolnom. Szerinte (meg sokak szerint) ki kellene bírnia 3-4 órát evés nélkül és azért kér 2 óránként, mert keveset tud kiszopizni és hamar megéhezik. De ha kínálom a másik cicimmel, akkor nem kell neki, szív 1-2 kortyot és vigyorog a képembe:) Akkor csak elég neki, nem? Nem lehet, hogy ő így érzi jól magát, ha gyakran eszik keveset?

Kérdeznék még valamit, ha tudnál rá válaszolni megköszönném! Miért van az, hogy ha egy-egy nap nyugisabb a babám, akkor csak 3 óránként eszik és minden szép és jó, de másnapra már sokkal kevesebb tejem van. Ha viszont egész nap szopizik, amitől ugye több tejnek kell lennie, akkor el kell telnie 2-3 napnak, hogy megint minden oké legyen? Vagyis, ha kevesebbet eszik, akkor arra azonnal reagál a szervezet, ha többet, akkor meg napok kellenek? Ez azért nem szép dolog a természettől!!!

2011. szept. 28. 12:11
 13/15 xStefix ***** válasza:

De-de, ez így a szép, ugyanis a Természet sosem pazarol! Gondolj bele, ha még napokig sok tejed lenne, miután a babád nem kéri, mit tennél vele? Muszáj lennél lefejni, hogy ne gyulladjon be, de akkor öntsd ki a lefolyóba? Annál sokkal többet ér..!

Viszont, ha a babád egyszer-egyszer többet kíván, az még nem feltétlenül jelenti azt, hogy tartósan is többet igényelne, tehát a tested nem fog azonnal reagálni, megintcsak ésszerűségből. Ám ha tényleg úgy tűnik, hogy nő a kereslet, nőni fog a kínálat is.

Jól ki van ez találva, mindig mondom. :)

2011. szept. 30. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:

Hát a természetnek lehet, hogy így jó, nekem kicsit rosszul esik:)

De a lényeg, hogy most már eszik rendesen 2-3 óránként. Nem mérem mennyit, látszólag jól érzi magát, este is 8-kor evett (inkább 7-8-ig) és 1 órakor kelt fel.

Egyébként csinált már egyszer ilyet kb 3 héttel ezelőtt, akkor is óránként cicizett.

Még egyszer köszönöm a segítséget és a biztatást!

2011. okt. 1. 12:26
 15/15 xStefix ***** válasza:

Előzőleg valószínűleg a 3 hetes ugrásnál tartottatok. Legközelebb pedig 3 és majd 6 hónapos korban lesz még ilyen, csak hogy előre tudd. :)

Sok sikert!

2011. okt. 2. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!