Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Ellentmondásos szoptatási...

Ellentmondásos szoptatási információk? Nem értem!

Figyelt kérdés

Sokat olvastam mostanában az ezzel kapcsolatos kérdéseket és van két megállapítás ami szerintem egymásnak ellentmond:

1.) a tej nagy része szoptatás közben termelődik

2.) az első tej vizesebb, a hátsó tej zsírosabb, emiatt célszerű az etetést azzal a mellel kezdeni, amivel előzőleg befejeztük, hogy a hátsó részt is kiegye a baba.


Lehet hogy csak a megfogalmazások rosszak, de ez a két dolog hogy fér össze? Elmagyarázná valaki? Ha a tej nagy része szoptatás közben termelődik, akkor nem mindegy melyikre teszem vissza? Hiszen úgyis közben fog termelődni.


Vagy azon van a hangsúly, hogy a tej NAGY része termelődik szoptatás közben, és a maradék KIS rész az első, vizesebb tej? És ha a baba rövid időnként szopik, akkor érdemes ugyanarra visszatenni?


Köszi mindenkinek a megvilágosításomat :-)


2013. jan. 18. 18:08
 1/10 anonim ***** válasza:
46%

Nekem is mindig mondták, azzal a mellel kezd, amelyikkel befejezted a szoptatást!

Na mindig elfelejtettem melyik jön:))))


az meg hogy közben termelődik, én nem hiszek benne.


Akkor ameddig enne a baba addig kéne benne lennie!

Ha fejem 3 órán át, akkor addig kéne jönnie!?

Hát ez nem így van, van nálam nem így volt!

Volt x mennyiség benne, amit kiszívott, aztán ha kellett volna még, nem volt több, jött a tápszer!

Hiába fejtem, tettek mellre 2 óránként, semmi, nem lett több!

Ha nem evett éjjel, akkor reggel volt 200 miliárdos a kettő mellben, de ha éjjel evett, akkor reggel csak 80-100 mili ha volt, meg 100-nál többet se szopizni, se fejni nem tudtam!

Ennyi volt, ennél többet nem tejeltem:))

a tehenek között sem mindnek vannugyan annyi:)))

2013. jan. 18. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
46%

A tej folyamatosan termelődik, nem szoptatás közben (a nagy része sem, csak akkor van meg az inger a tejtermeléshez)

Valóban, az első tej híg, ha szomjas a baba, akkor csak ezt issza (pl nagy melegben), a vége felé van a zsírosabb, táplálóbb, ami a főétel :)

Én két gyereket szoptattam ill. szoptatok úgy, hogy egyszer az egyik cici, a következő etetésnél a másik cici. Fontos a híg tej is, nem csak a sűrűje kell a gyereknek. Szóval, ha a gyerek nem eszi meg a zsírosabbat, akkor nem volt annyira éhes.

Nekem rettentő sok tejem volt, és mindkét gyerekem nagyon szépen fejlődött/fejlődik. Ez nem úgy oszlik meg, hogy akinek 10 ml teje van, annak 3 ml a vizes és 7 ml a zsíros, akkor akinek 200 ml teje van, annak 60 ml a vizes és 140 a zsíros. Nyilván nem kellett csóri gyerekeimnek 60 ml benyomni ahhoz, hogy megkapját a sűrűjét :)

2013. jan. 18. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
70%

Nincs semmi ellentmondás :)


A női mell nem az anyatej tárolására, hanem az előállítására van kitalálva. És igen, az anyatej nagy része szoptatás közben termelődik. Az első tejleadó reflexnél jön a híg, szomjoltó tej (ez a reflex váltódik ki a legkönnyebben, hiszen ez a tejcsi rendelkezésre áll), utána pedig zsíros, tápláló hátsó tej. A tejleadó reflexeket egyre nehezebb kiváltani, ezért kell sok babát két mellből szoptatni, mert nem bírják kivárni, mire beindul egy új reflex :)


Én kipróbáltam pár hónapja, hogy fejtem, mint az őrült, kb. egy órán át, és a már "üres" mellemből is lejött simán 100 ml.

2013. jan. 19. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Első, én is szeretnék milliárdos cickókat! :D
2013. jan. 19. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Hát nekem MINDIG csak egy reflex van egy szopizás alkalmával, és simán kieszik 150-et is. De van hogy 30 után abbahagyja. Tudom,ez az igény szerinti szoptatás lényege, ne stresszeljem magam hanem csak csináljam :) de szeretném megérteni hogy mi zajlik ilyenkor bennem.
2013. jan. 19. 12:39
 6/10 anonim ***** válasza:

1.,Azért mondják, hogy nagy része közben termelődik, mert így termelődik a tej(nagyon leegyszerűsítve, egy sor hormonreakciót kihagyva):

inger éri a mellbimbót(+érzelmi inger. hormonok...)- oxitocin termelődik- erre a tejcsatornák simaizomszövete összehúzódik- ürül a csatorna- ez a tény pedig jelet küld a kisagynak, hogy van/nőtt a kereslet(mivel ürült a tejcsatorna)- mégtöbb tej termelésére aktivizálja a tejmirigyeket- ahonnan a tej a csatornába kerül(ahonnan ha jön az inger és az oxitocin, kiürül és a kör bezárult:) )

És ha az oxitocinfröccs(=szoptatás, mell ingerlése) és ennek hiánya miatt az ürülés elmarad, nem megy jel a kisagynak, nem küldi a termelésre buzdító hormonokat a tejmirigyeknek- nem termelnek... Így apad, fogy a tej.


2., Nézzünk egy szoptatási alkalmat:).

Baba jelez, mellre teszzük. Bal ciciből szopizik, amit egy ideje nem ért inger. Ekkor "tudja" a szervezet, mivel "rég" ürült az a mell, hogy szomjat kell oltani, jön a "híg tej" . X leadóreflex erejéig. Majd egy idő múlva, ha még mindig éri inger a mellet(tehát az utód még táplálkozik), jön a sűrűbb tej.

Tehát ha mondjuk a baba az első reflex után abbahagyja a szopit, akkor nyilván szomjas volt, nem termel zsírosabbat a szervezet. Ezért, ha bizonyos időn belül éri újra inger azt a(itt a példában a bal) mellet, akkor "tudja" a szervezet, hogy már ivott az utód, most már éhes.

És igen, mivel alapvetően az emberi szervezet nem ad ki "feleslegesen" energiát, a két szopi között termelődő tejbe nem tesz bele "apait- anyait". Csak akkor, ha azt érzi, hogy van "miért", azaz az utód táplálkozni akar.


Nem tudom, érthető- e nagyjából:). Természetesen nem szakszerű, szakmai leírás ez:).

2013. jan. 19. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Honnan tudod, hogy mindig csak egy reflex van? :D :D :D

Lehet, hogy csak könnyen kiváltódik, akkor szerencsés típus vagy :)

2013. jan. 19. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Igen, ez lemaradt:), szóval az, hogy csak egyet, az elsőt érzed, nem jelenti, hogy az az egy van:). Én pl. sosem éreztem, mégis szoptatok két és fél éve:), nyilván nem nulla leadóval:).
2013. jan. 19. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
köszi az infót :) az első reflexet nagyon érzem. több ilyen érzésem nincs... de jön a tej még sokáig, hallom hogy nyeldekel.
2013. jan. 19. 22:25
 10/10 anonim ***** válasza:
Addig jó ;)
2013. jan. 20. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!