Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Akadályoztatás esetén létezik...

Akadályoztatás esetén létezik olyan megoldás, hogy előre lefejt tejet kapjon a baba cumisüvegből?

Figyelt kérdés

A szülés után másfél hónappal lesz egy vizsgám, amit nem fogok tudni kikerülni. Nagyrészt igyekszem még a szülés előtt felkészülni, de a vizsga előtt egyrészt pár napig normálisan ki kellene majd pihenni magam, másrészt valamennyi készülést akkor sem úszok meg.


A férjem mindenben partner, mondta, hogy segíteni fog, akár fél napokra is átvállalja a babát tokkal-vonóval.


Ha az utolsó pár napban szükségem lesz teljes éjszakai alvásokra (hogy ne legyek kuka a vizsgán), technikailag megoldható az, hogy este lefejek tejet, amivel ő kelne és cumisüvegből etetné a babát? Így nekem biztosítva lenne a teljes éjszakai alvás.


A pelenkázás, altatás, stb részét természetesen vállalja, a szoptatással kapcsolatban vagyunk meglőve, hogy azt miként tudja ideiglenesen átvállalni.


2013. okt. 4. 20:58
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Én előre fejnék kisebb adagokat, nem akkor egyben az egészet, így szerintem megoldható. Viszont számíts rá, hogy amikor ébredni szokott a baba, fel fogsz ébredni te is. Egyrészt beáll a biológiai órád, másrészt feszülni fog a melled, mert gyártja a tejet a szokásos időre. Legalábbis velem ez volt, mikor a fiam elkezdett hosszabbakat aludni éjjel. Kétszer keltem fejni picit, mire felébredt. A lepedőm így is úszott a tejben.
2013. okt. 4. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Nana! En most fogom szulni az elsot. Es kulon keszulunk erre. Eddig nem is volt melyhutonk egyaltalan, ezert vettunk, h tudjak egy-ket friss adagot mindig betenni (cserelni kell, akkor is, ha nem hasznalja el az ember, mert a tej osszetetelefolyton valtozik), hogy meg tudjak szokni egy-egy szoptatas idejere. De a legalapvetobb, h pl belazosodok, na akkor se szopozhat... Szoval a baratnom is igy csinalta, ez mukodo dolog!
2013. okt. 5. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Azért ha megengedtek saját tapasztalatot:

1. Sok anyatejes baba nem tud cumisüvegből enni. Mondjuk lehet, hogy 6 hetesen ez még nem annyira jön elő, nálunk 5 hónaposan kellett volna először, és nem evett inkább egész álló nap.

2. A lefagyasztott majd kiengedett anyatejnek van egy speciális mellékíze, nagyon sok baba nem szereti. Érdemes tápszert is tartani otthon, hogy ne éles helyzetben derüljön ez ki.

3. Ha el is szöksz a szoptatás idejére, a megszokott időben akárhol is vagy, először el fog kezdeni nagyon kellemetlenül feszülni a melled, majd egy rövid idő után elkezd majd folyni belőle a tej. Olyankor kell keresni egy megfelelő helyet fejni stb, szóval nem olyan nagyon egyszerű dolog ez. Szopizó baba mellől jártam egyetemre, tudnék mesélni, időnként rémálom volt.

Ezzel nem eltántorítani szeretnék senkit, pláne, hogy a muszáj néha nagy úr, de sajnos nem könnyű.

2013. okt. 5. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Ugye az is lehet, hogy elapad a tejem, tehát sok minden akkor derül ki.
2013. okt. 5. 10:34
 5/7 xStefix ***** válasza:

Hm. Ez is egy megoldás, de én mást javasolnék.

Amit te írsz, az ezt jelenti:

- A babád ekkor 6 hetes lesz, vagyis esélyes, hogy még többször is kelni fog éjjel (de 1x szerintem biztosan). Tehát tényleg szükség lesz az éjjeli etetésre (szopira).

- A te módszered várhatóan egy sor pluszmunkát jelent majd neked és a párodnak is:

-- napokkal előtte el kell kezdened tartalékba lefejni a tejed, ha épp nem lesz még túltermelésed

-- a lefejt tejet össze kell öntögetned és ha 24 óránál tovább áll, akkor lefagyasztod

-- ezt este vagy éjjel ki kell majd olvasztani, illetve felmelegíteni (mikrózni nem szabad, csak fürdőztetni, ami tovább tart időben. mondjuk ha van üvegmelegítőd, akkor gyorsabb)

-- tényleg kérdéses, hogy a fagyasztott tejet egyáltalán elfogadja-e majd a pici..?

-- ugyanakkor a tápszert, ha csak lehet, ki kellene hagyni, ezzel gondolom egyetértesz (főleg, ha bőven lesz tejed)

-- az üveget rendszeresen mosogatni, sterizni kell

-- a cumisüveg azonban kockázatos lehet, mert megzavarhatja a babád ekkorra még nem egészen kialakult szopási technikáját (ezt cumizavarnak hívjuk) - ezt ki kellene kerülni, ha lehet, mert sok bonyodalmat okozhat

-- persze más módon is lehet adni a tejet (kanál vagy pohár), de ez még az anyukáknak is macerás eleinte, nemhogy egy kezdő kispapának (akármilyen elszánt is:)

-- ezzel a módszerrel apa is "igénybe van véve". hogy ő ennyire támogat, az szuper:), de egyben talán felesleges is, hogy ő végezze el azt, amit egyébként te is meg tudsz oldani.

-- nem biztos, hogy annyira nyugodtan fogsz tudni aludni, mint ahogy szeretnél: egyrészt, mert a babád mocorogni, sírni fog éjjel, amikor felkel (főleg, ha távolabb van tőletek); másrészt, mert ha éjjel nem szoptatsz, esélyes, hogy túltelítődik a melled, ami ha nem kezeled (= szoptatsz vagy fejsz belőle), tejcsatorna-elzáródáshoz, mellgyulladáshoz vezethet - ezt megint el kéne kerülni, főleg, ha épp halaszthatatlan vizsgára készülsz..!

-- a vizsga után előfordulhat, hogy túltermelésed lesz a fejések miatt, amiért még egy pár napig szükség lehet további csökkentett fejésre, hogy visszaapaszd a tejed.


Mindez nem azt jelenti, hogy ez kivitelezhetetlen vagy rossz megoldás lenne (sokan csinálják ezt, pl. kényszerből), de szerintem létezik ennél egyszerűbb megoldás is. ;)


Én a helyedben (először) az együttalvással próbálkoznék. Tudom, ezt sokan nem szeretik, nem javasolják, félnek tőle (vagy csak nem ismerik?), de leírom neked azt is, hogy mi lenne ennek az előnye:

- apát nem kell erre "használni", így ő is többet tud pihenni, hogy nappal teljes erőbedobással foglalkozzon a picivel :)

- ha mondjuk rendszeresen együttalszol a babáddal, hamar ki tud alakulni egy közös alvási ritmusotok: akkor fogsz te is felszínesebben aludni, amikor ő, így szinte észrevétlenül ébredtek meg és anélkül meg tudod őt szoptatni, hogy felsírna ("rendesen" felkeltene téged és apát is)

- ha egymás mellett vagytok (minél közelebb), még csak ki se kell kelned az ágyból: egy mozdulattal magadhoz húzod, mellre teszed és már alhatsz is tovább

- a szoptatás közben prolaktin hormon termelődik, plusz éjjel alapból magasabb is a prolaktin-szint, ami segít a gyorsabb visszaalvásban, a babádnak és neked is

- kimarad a teljes fejős-fagyasztós-olvasztós-melegítős-üvegezős munkafolyamat, ami összességében azért jelentős időt és energiát spórol nektek (mindkettőtöknek)

- nem kell aggódnod se a túltelítődés, se a cumizavar miatt

- a babád továbbra is a tökéleteset (friss tejcsi) fogja kapni, a tökéletes módon (azonnal, ciciből), de úgy, hogy közben te is a lehető legjobban járj vele!


Összességében szerintem ez lenne az a megoldás, ami neked csak minimális plusz "áldozatot" jelentene, viszont a babád ellátását egyáltalán nem zavarná meg.

Ha érdekel a téma, a szülésig még ajánlom figyelmedbe Dr. William Sears: Éjszakai gondoskodás c. könyvét, alaposan körüljárja pl. az együttalvás témakörét is. (Mik az előnyei, mik a gyakori félelmek, hogyan biztonságos stb.)


Én már a második gyerekemnél csinálom, szóval a gyakorlatból tudom, hogy működik. :)

2013. okt. 5. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Az együttalvást nem szeretném erőltetni, ha egy mód van rá, mert születésem óta iszonyú pocsék alvó vagyok. Akármilyen fizikai vagy szellemi kimerültség esetén is 1-2 óra amíg elalszom és könnyen felébredek zajokra.

A férjem horkol, így már szétköltöztünk éjszakára, mert egyáltalán nem tudom kipihenni magam. Ha egyszer felébredek, akkor 1-2 órán át fennvagyok.


Valószínűleg jobb megoldás lenne a férjet és a babát egy szobába pakolni, mert ő pont az ellentétem - két másodperc alatt elalszik, nehezebb felébreszteni.

Ha a babával lennék egy szobába, akkor garantált a kialvatlanság és az abból fakadó nappali funkcióvesztés.


Volt olyan korábban, hogy határidős munkáim voltak és két teljes napig ébren voltam, ráadásul edzésem is volt. Ugyanúgy egy óra volt elaludni és a zajokra ugyanúgy felébredtem - nappal pedig egy retardált majom szellemi szintjén voltam. Fizikailag szintúgy, egyszerűen elvesztettem a térérzékelésemet, nekimentem az ajtófélfának, minden kiesett a kezemből, stb.


Könnyen elaludni csak altatóval tudok, de ezt főleg szoptatási időszakban nem próbálnám. (Gyógynövények hatástalanok, ezeket már végigpróbáltam, orvosoknál jártam, alváslaborban, stb)

2013. okt. 5. 19:18
 7/7 A kérdező kommentje:

B verzió, hogy megpróbálok egyezkedni a képző intézménnyel, hogy méltányosságból hozzák előre nekem a vizsgát. OKJ, ezért nem vagyok biztos benne, hogy rajtuk múlik-e. Ha ez sikerül, az lenne a legegyszerűbb, szülés előtt lezavarnám a vizsgát és fél évig nincs vele gond.


Munkáltatóm egyik első kérdése volt a terhesség bejelentésekor, hogy mi lesz a tanulmányaimmal, szóval a vizsgát így vagy úgy, de muszáj lesz megoldanom.

2013. okt. 5. 19:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!