Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Hány éves volt a legidősebb...

Hány éves volt a legidősebb gyerek, akit még láttál szopizni?

Figyelt kérdés
2014. jan. 28. 11:59
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:
100%
Multkor lepontoztak azerr mert leirtam, hogy Anna a lanyom. :-):-) ne torodj vele.
2014. jan. 29. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:
60%

Én is ledöbbentem, hogy mennyire lettem pontozva, pusztán mert leírtam, hogy nálunk a családban ez hogy alakult. Én a fiamat addig fogom szoptatni, amíg igényli!

Egyébként ha nem hasznosulna, akkor kínában nem vennék a gazdagok az anyatejet maguknak, immunerősítőként.

Itt a cikk: [link]

Lehet lepontozni :)

2014. jan. 29. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
64%
Látni szerencsére nem láttam, de ismerősöm unokatestvérét még első osztályos korában (olykor szünetekben is) szoptatta az anyja.
2014. jan. 29. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:
46%

Sziasztok!


Stefix kerte, de latom tovabbra is tema, igy igyekszem roviden leirni, hogy miert is nem immunizal mar relevans szinten az anyatej kb. 30 honapos kor utan.


1. Mit jelent az sejtek szintjen, h immunvalasz?

Antigen expozicio hatasara immunologiailag kompetens ossejt aktivalodik, amibol proB, preB, eretlen B, majd B lymph. jon letre. Ennek altipusai az immunoglobulinok - IgM (poliszacharid antigenekkel), IgG (virusok, bacik elleni antitestek, antitoxinok, IgA (korokozok behatolasa elleni vedelem, testnevekben, valadekokban, mint pl. Nyal, belnyalkahartya fala, stb. Stb.) es IgE (azonali allergias reakcio).


Szoval ez egy felnott. De mi van a picurokkal immunoglobulinok tekinteteben?


Az IgG antigenek transzplacentaris transzportja a 22. Hettol exponencialisan novekszik, ennek nyoman meg a nem szopis babak is reszesulnek valamennyire, kb.4-6 honapos korig ebbol a tipusu vedelembol. Sok dolgot irhatnek meg a magzati immunmukodest peldazando, pl. Hogy a kis virulenciaju korokozokra IgM termelesel reagal (TORCH virusok ugyebar) de a lenyeg, hogy mar ekkor is van.


Magzat es ujszulott kozott etekintetben nem sok a kulonbseg, osszessegeben az a lenyeg, hogy a mechanizmusok vannak, mukodnek, de protektivitasukban es integritasukban nagyon elmaradnak a felnottetol.


No es akkor mi van ezekkel a babszemekkel, megszuletnek kiteve ennek-annak? Mit lehet tenni...? Szoptatni. Merthogy mi van az anyatejben, mitol olyan meno cucc...?


Eloszor is CD14 receptor, ami felismri azokat a bizonyos poliszacharidokba bujk bacikat, amelyek nagyon szemet betegsegeket csinalnak a legkisebb ugrifulesekkel, ezek a bacik csinaljak azt, hogy a gyerek globalisan betegszik meg adott korokozo miatt, es nem egy szervrendszerre szukulten (h. Influenzae, e. Coli stb.).

Masodsorban joooo sok IgA, ami gatolja a baci belfalra tapadasat es altalaban veve a behatolasukat.

Ezek azok, amelyek anyatej hianyaban potolhatatlanok, ezert tipusos a nem szopis babaknal a 4-6. Honap korul az, hogy osszeszednek ilyesmiket - hala az Istennek azert immunvalasz ezeken felul is van, tehat ok sem vesznek el egy ilyen fertozesben, de mindenesetre altalanossagban jobban kuzdenek az ilyen dolgokkal.)


Van meg benne laktoferrin es lizozim, kulonbozo leukocytak, es egyeb ig-k, a lizozim pl. a gramm negativ bacik ellen ved, kepes arra, higy lerombolja a sejtfalukat, de ezek gyakorlatilag minden emlos tejeben ugyanugy fordulnak elo, tehat a tapszer itt kipipalja a dolgo, a t sejtek meg szopi nelkul is hamar munkaba allnak, igy a legkiemeltebb az elso ketto.


Tehat ott jarunk, hogy az anyatej szuper modon gatolja korokozok szemunk fenyebe gazolasat, illetve ha be is jutnak, segit megnyerni a harcot. Oke, itt jon a franya meddig kerdes....



Stefix, az ot-hat eves kor, amit irsz, az arra all, hogy 5-6 eves korban erik el a felnott verevel megegyezo szintu koncentraciot a verben a kerdeses ig-ok, de ez nem jelenti azt, hogy addig meg nem eleg, ami van a kicsikben. Kb. 30 honapos korra (egyeni kulonbsegek vannak) ugyanis a nyirokszervek ossztomege a testtomeghez kepest eler egy olyan szintet, amely mellett tokeletesen el tudja latnk a gyermek immunologiai vedelmet, az ir. funkcionalis integritasa es protektivitasa pedig mar teljesnek mondhato, igy nem szorul az anyatej cd14 es ig kiegeszitesere, mert onalloan is kepes ezeknek a megfelelo szintu eloallitasara, igy a felesleghez nem is fog nyulni. (Ugye vegig B sejtekrol beszelunk, a T sejtek is megvannak az anyatejben, de ezeket egy nem szopis par hetes is mar nagyon expert modon hasznalja, ezert ezeket direkt nem sorolom fel). Sajnos elofordulnak sulyos veleszuletett imm. Def. Betegsegek, autoimmun korkepek, ilyenkor immunologus dont, hogy meddig javasolja az anyatejet, egeszseges gyermeknel azonban az emlitett kor folott immunologiai haszna nincsen. Fokent, miota oltassal immunizalunk, es fokent itt, ahol a taplalek miatt nem vagynk kiteve kb. Minden agyremnek.


Erdekesseg: Kb. 10-12 eves korukra egybkent a gyerekek mortalitasi melyponton vannak, ilyenkor a legmasszivabb az ember, hiszen a nyirokszovet -testtomeg arany ekkor a legjobb ebben a tekintetben.


Nagyjabol ennyi a dolog, attol pedig, hogy az emberek orultsegeket talanak ki lasd Kina, meg nem verifikalodik valami. :)

2014. jan. 29. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:
Elirasokert bocsi, ferj ugyel, en tableten vaklalok, de a Kinarol szolo valasz utan muszaj volt irnom. ;)
2014. jan. 29. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 ElsiNiki ***** válasza:
84%
Sziasztok! Szerintem nagyban függ ebben a témában a válaszolok véleménye attol is, hogy van-e gyermekük. Mi meg csak 8 hónaposak, es addig azopizhat, ameddig akar, vagy ameddig tud. Minden jot Mindenkinek
2014. jan. 30. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 xStefix ***** válasza:
62%
Megvan a válasz, most várom, hogy milyen formában adhatom tovább. :)
2014. febr. 3. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 xStefix ***** válasza:
52%

A szakmai választ egy laktációs szaktanácsadótól idézem, nagyrészt szószerint, engedéllyel:


A CD14 csak egyetlen immunösszetevő az anyatejben. Arról nem szabad elfeledkezni, hogy az anyatej immunvédelme pl. azt a célt is szolgálja, hogy ha lehet, ne a szervezet számára nagyon költséges gyulladásos immunválasz lépjen életbe, hanem a még ezt megelőző lépések. Az anyatejben számos gyulladásgátló faktor van (a teljesség igénye nélkül: SIgA, IL-10, TGF-béta, lizozim, laktoferrin, alfa-laktalbumin, sejtvédő prostaglandinok). Pl. a TGF-béta épp a T-sejt-válasz elnyomására hivatott...

De említhetjük még az oligoszacharidokat is, amik a bélflórát tartják rendben, hozzákötődve pl. az E. colihoz, és így a hasmenéses megbetegedések ellen védve a kisbabát, kisgyereket. Az alfa-laktalbuminból keletkező HAMLET nevű molekula pedig a tumorsejtek ellen nyújt védelmet." (Merthogy pl. felnőtt! rákos betegeknek is adnak anyatejet immunerősítésre. - Igaz, azt nem kérdeztem, hogy hol...)

És ha már beindul a T-sejt-válasz , az anyai T-sejtek pluszban szintén segítik a kisgyerek megküzdését. Ezért lehet, hogy ha az egész család beteg lesz is valami fertőzéssel, sokszor a szoptatott kisgyerek az egyetlen, aki nem kapja el a betegséget, vagy ha el is kapja, nála a legkönnyebb a lefolyás.

(Ezt én magam is tanúsítom, igaz, a saját gyerekeim emlékeim szerint még nem voltak 30 hónaposak, amikor ilyen történt - de többször is megtapasztaltam, hogy ők viselték a legjobban a betegségeket.)

Szóval az anyatej nagyon sok szinten hat immunológiailag is, nem csak egyféleképpen támogatja a kisgyerek szervezetét, és ezek a hatások addig vagy még tovább tartanak, amíg szopik a gyerek.


Forrás: dr. Lans A. Hanson: Immunobiology of Human Milk - Lehet, hogy ezt is érdemes lenne elolvasnod, kedves hozzászóló, ha ennyire érdekel a szoptatás témája. ;) Talán én is belevetem magam egyszer, ha meglesz a szakmai nyelvvizsgám..


Vagyis, mindebből az következhet, hogy - bár idővel nincs már kizárólagosan RÁSZORULVA egy gyerkőc az anyatejre, hiszen a saját szervezete is folyamatosan erősödik, de - sosem lehet azt mondani, hogy x éves kor után már teljesen FELESLEGES lenne számára a tejből hozzáférhető védelem. Tehát amíg csak szopizik egy gyerek, addig mindig kapHAT valami PLUSZT a tejből; nem létszükséglet, de előnyt jelenthet a számára, ha mégis hozzájut. Ebből a szempontból ez még mindig és folyamatosan a kockázatcsökkentésről szól. És különösen igaz ez bármilyen megbetegedés esetén, vagy olyan állapotban, amikor a saját immunrendszere valamiért esetleg nem tud 100%-os hatékonysággal küzdeni.


Illetve, tudom, hogy most itt szándékosan egyetlen elemet emeltünk ki (immunvédelem) - viszont sose felejtsük el, hogy a szoptatás (főőőleg hosszú távon) már leginkább az anya és gyermeke közti érzelmi kapcsolatról szól. Nem gondolom, hogy közlünk azok lennének többségben, akik csakis az egészségvédelem miatt szoptatnak évekig; ellenben sokkal inkább azért, mert ez az életünk részévé vált, mert jó érzés a gyerekeink és önmagunk számára stb. ;) Szóval amikor általános következtetéseket vonunk le a szoptatásra nézve, sose egyetlen szempont alapján döntsünk (mégha épp azt is emeltük ki belőle), hanem mindig az egészet nézve, összefüggéseiben. Csak így teljes a kép.


És végül, mindezek miatt (sem) lehet azt kijelenteni, hogy akkor bármely életkor után már ne szoptassunk, mert felesleges, illetve hogy x vagy y éves korig javasolt szoptatni. A WHO sokat emlegetett ajánlásában(!) is úgy szerepel, hogy 2 éves korig vagy akár azon túl is, HA az anyának és gyermekének (meg az egyéb érintetteknek is) megfelel. De nem lehet egy felső határvonalat meghúzni, pláne kötelező-jelleggel, aminek esetleg erőltető-felszólító mellékzöngéje van - sokkal ésszerűbb, ha arra biztatjuk az anyukákat, hogy megtalálják a saját útjukat a szopiban, addig és úgy, ameddig és ahogyan az minden résztvevőnek előnyös és kényelmes.


Bocsánat, ha hosszú lettem, de ez már megszokott. :)

2014. febr. 4. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:

Igen, lényegében én is nagyon hasonlóakat írtam, de sok összetevőről azért nem beszéltem teljes részletességében, mert nagyon erős immunológiai háttérismeretek kellenek hozzá (ha elolvasod, említettem őket). Stefix, neked írtam, honnan az ismeretem, a férjem azt mondta a válaszodra, hogy orvosi szempontból az anyatej relevanciáját veszti, amint a nyirokszervek össztömege a testtömeghez viszonyítva eléri azt az arányt, amellyel a kisgyermek immunrendszere önállóan is működőképes. Ők ezután már nem tekintik immunológiailag relevánsnak a szoptatás tényét csak bizonyos immundeficienciákban. A T sejt mechanizmusok pedig 6-10 hónapos kor után egészséges csecsemőkben a neonatológia könyvek szerint sem szorulnak támogatásra, csak a B sejtesek. Ezek is kb. 2,5 éves korig. Én is, ők is így "tanultuk", de nagyon örülök, hogy leírtál más álláspontot is. Azt gondolom, mindegyik igaz bizonyos szinten, ütni nem ütik egymást, tudományos/statisztikai eszközökkel, multifaktoros vizsgálatokkal pedig lényegében kizárt bizonyítani bármelyik igazságtartalmát kétséget kizáróan, ezért marad a szájhagyomány. Éppen ezért én úgy gondolom, hogy mindenki találja meg azt a gondolatmenetet, ami az ő vélekedésének megfelelő, és eszerint járjon el. :)


Még egyszer köszönöm, hogy megosztottad ezt velem, ez is csak azt mutatja, hogy az orvosok, szülésznők mellett nagyon nagy szükség van a szoptatás elméletével és gyakorlatával foglalkozó szakemberek képzésére! (Mi pszichológusok, szülésznők szégyenletesen keveset okulunk róla, csak akkor van "tudás", ha kikönyvtárazzuk. Én a férjem miatt szerencsés vagyok, de tudom, hogy sokan semmit nem tudnak róla.)

2014. febr. 4. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:

Jaj, kettő kiegészítés:


1. Férj hálás a leírásért, van részlete, amit használni fog. :)


2. A HAMLET molekula hatása a tavalyi év során megkérdőjeleződött, kísérleti stádiumban volt a felhasználása, kettős vak, placebo kontrollált kutatások azt mutatják, hogy sajnos nem jelent megoldást a tumor növekedésére. Sajnos. :( Egyébként hormontermelő dagantok ellen akarták "felhasználni".



No, ennyi, köszönjük még egyszer!

2014. febr. 4. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!