Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Apák, ti bemennétek szülni?...

Apák, ti bemennétek szülni? Csúnya dolog, én nem akarom látni! Nem bírom a vért sem! És minek kellek én oda? Csak láb alatt vagyok, lekezel az orvos, a nővér, a fájdalmon meg nem tudok segíteni, de rossz nézni, ahogy a párom szenved.

Figyelt kérdés

Kedves gyakorisok, egy normaváltozásokat vizsgáló társadalomtudományi kutatás egyik munkatársa vagyok. A témáink az apás szülés, az otthonszülés kontra kórházi szülés, és a szülés természetes lefolyásával kapcsolatos elvárások. Olyan (provokatív, meglepő, csacsi) kérdéseket teszek fel, illetve a kommentekben olyan állításokat fogalmazok meg, amelyek a vizsgálati személyekkel, illetve a kórházi személyzettel készített interjúk során hangzottak el (tehát nem az én álláspontomat, vagy a kutatócsoport vélményét tükrözik).

A normák természete az, hogy igazodni kell hozzájuk, és ezt az igazodást a közösség erősen támogatja, míg a nem-igazodást bünteti. Épp ezért nagyon nehéz szóra bírni azokat az embereket, akik valamiért másként gondolkoznak, mint amit a norma előír. Ők kerülik a feltűnést. Az anonimitás azonban sokat segíthet, a gyakori kérdések közönsége pedig igen aktív és korrekt. Kérek mindenkit, aki megtisztel a válaszával, hogy ne fojtsa bele a szót senkibe azzal, hogy „te nem vagy normális!”, mert most nem az a cél, hogy valakit meggyőzzön, hanem az, hogy kiderüljön, milyen képzetek, elvárások, félelmek léteznek ezekkel a témákkal kapcsolatban, hogy pontosan mi is egy-egy norma tartalma, és hogy ezeket a tartalmakat ki mennyire ismeri.

Noha az anonimitás adott ezen a felületen, mégis hangsúlyozom, hogy minden akarva-akaratlanul a tudomásomra jutott személyes adatot bizalmasan kezelünk.

És természetesen minenkinek nagyon köszönöm a válaszokat!


2012. jan. 28. 19:14
1 2 3 4
 1/37 anonim ***** válasza:
27%
nőként: kórházi szülés, a komplikáció halálos lehet a babának és a mamának. ffi ne legyen benn. nekem nem hiányzik, az afrikai törzseknél sem nézik végig a ffiak a szülést. meg aztán nem ettől lesz jó apa...
2012. jan. 28. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 anonim ***** válasza:
15%
A férjemet tolmácsolom: 2 barátja is elájult, így félt, h ő is elfog
2012. jan. 28. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/37 anonim ***** válasza:
92%

Nem csúnya dolog, hanem szép! Verejtékkel, vérrel, így születik az ember. A férjem a legfontosabb ember a számomra, örülök, hogy ott volt életem egyik legnagyobb kihívásánál. Nem csak nézett, hanem rengeteget segített a jelenlétével, sok-sok holtponton lendített át. Nem bírja vért, de egyáltalán nem érdekelte akkor és ott.

De nem gondolom, hogy mindenki ugyanígy éli meg. Nem lesz se rosszabb, se jobb apa/anya/család, bárhogy is döntenek. De nekünk együtt volt jó.

2012. jan. 28. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/37 anonim ***** válasza:
89%

2. vagyok, csak el kellett szaladnom a gyerekekhez :)

azt hitte, hogy véres és csúnya lesz, majd elájul vagy öklendezni fog vagy valami és majd nagyon megbánt ezzel engem. ehhez képest azt mondja, hogy csodálatos volt látni a gyerekeink megszületését, drukkolt nagyon, szinte ő is nyomott volna velem. Azt mondta, hogy horgászat során több a vér, mint a szülésnél, ugrott elvágni a köldökzsinórt :) (ezen még én is meglepődtem :D )

Semmi rondát nem látott, mert a kezemnél állt, a nagy hasam takart mindent. hozzám beszélt, engem támogatott.


Mint nő, én egyedül nem szülnék, az biztos. Jó volt, h ott volt. De mint tudjuk, a társadalom nőiesedik, a férfiakban is egyre több a feminin jellemvonás. Bár én baromi férfiasnak tartom a férjem, szőrös is, meg minden :D :D Biztosan mások a jellemvonásai, mint egy bantunak vagy akár a nagypapámnak.

2012. jan. 28. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/37 anonim ***** válasza:
45%

Nem tervezzük, hogy végig bent lesz a férjem, bár tudom, hogy ezzel most irtó anti-trendik leszünk... :)

Saját megítélése szerint nem tudna segíteni a kitolásban, levegővételben, csak nézné, ahogy szenvedek.(én pedig tudom, hogy ettől kicsit kétségbe esne, nem tolnék ki vele szándékosan)

A vajúdás alatt, amíg még van értelme és nem csak tehetetlennek érzi magát, addig bent lesz, de később már rábíznám magam a szülésznőre és az orvosra, nem akarok azon izgulni, hogy ő min izgul. Elég lesz a "profikra" koncentrálnom.

(pedig állatok ellésén volt már sokszor, nem fél a vértől)

Szerencsére egyetértettünk a kérdésben :)


Szüleink korosztályában is vannak jó apák, pedig nem volt divat az együttszülés, a kötődés nem ezen múlik. ( az örökbefogadott babához is kötődik minkdét szülője)

2012. jan. 28. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/37 anonim ***** válasza:
62%

Én is anti-trendi leszek :). Nem szeretném, hogy a férjem bent legyen. Ameddig itthon vajúdok addig legyen velem, de utána szükségem van a magány adta nyugalomra.

Szerencsére ő sem akar bent lenni, úgyhogy ebben meg is egyeztünk.

2012. jan. 28. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/37 anonim ***** válasza:
65%

A bátyám bent volt az első felesége szülésén. Amikor hazajött, kérdeztük, hogy milyen volt. Azt mondta, élete legszörnyűbb élménye volt, hogy látta a nőt, akit szeret, szenvedni, segíteni pedig nem tudott, és tehetetlennek érezte magát.

Nálunk a férjem bent volt a vajúdás alatt, de az orvosi vizsgálatok, burokrepesztés alatt kiment - mert én erre kértem. Nekem ez így volt jó.

Van olyan ismerősöm is, aki azt mondja, ha ő megszenvedi a szülés kínjait, akkor a férfi is megtehet annyit, hogy bent van vele és támogatja a nehéz percekben.

2012. jan. 28. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 anonim ***** válasza:
88%
Mi is együtt szültünk a férjemmel.Nem is volt kérdés bent lesz e,valahogy tremészetes volt mind a kettőnknek.Semmi csúnyaságot nem látott,a fejemnél állt,segitett,tartotta a hátam ha nyomtam,adott egy egy korty ásványvizet,szőlőcukrot.Nagy élmény volt neki:)
2012. jan. 28. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/37 anonim ***** válasza:
82%

Nálunk apa benn volt mindkét szülésnél. Az első nagyon hosszú és fájdalmas volt, a fejemhez ültették le, amikor majdnem elájult. vizes kendő, hol az én fejemen volt, hol az övén. :-) ennek ellenére nagy élményként élte meg.

A második szülésnél, már sokkal aktívabb volt - gyakorlat teszi a mestert - és nagyon nagy segítség volt. A vajúdás alatt végig sétáltam, amikor épp fájt belé kapaszkodtam, masszírozta a hátam, amikor az EDA-t kaptam ő tartott, h mozdulatlan legyek.

Aztán olyan hirtelen lettek toló fájásaim, h rohant a dokiért és szülésznőért, és szinte ő kapta el a kislányunkat! Telibe mindent látott! Nem ájuldozott, elvágta a köldökzsinórt. A doki nagyon megdicsérte!

Mai napig különleges a kapcsolata a kislányunkkal, nagyon ragaszkodnak egymáshoz.


Azért kell apuka a szüléshez - mert ha ott van, a személyzet elvonul, és igazán hasznos dolgokat tehet. Amik ugyan apróságok, de sokat számítanak!

2012. jan. 28. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/37 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat!


az apás szülés egy norma. rendes férfi bemegy és támogatja az anyát. ha valaki nem akar bemenni, vagy kellemetlen volt számára, az hallgat, nem teszi ki magát a támadásoknak, lepontozásnak. nehéz ügy.


esetleg férfiak nem válaszolnának? a kérdés igazából arra irányult, ők hogyan élték meg, és nem arra, hogy a feleségük szerint hogyan élték meg :)

kedves nők, van arra esély, hogy a férfiakat a gép elé ültessétek egy gyors válaszra -- a tudomány hívó szava szólít!


és nagyon szeretnék tartalmi válaszokat kapni. miért nem akartátok, hogy bemenjen? ki miért nem akarta?


köszönöm

2012. jan. 28. 21:58
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!