Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Teherbeesési problémák » PCOS-sel kapcsolatban szeretné...

PCOS-sel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Hogy lehet, hogy eddig nem vették észre?

Figyelt kérdés

8 éves korom óta aknés vagyok, ebből évekig az undi mély lila hatalmas cisztás fajta volt, emellett sok gyulladás, ekcéma fennállt. A cukrom folyton leesett mindig is, illetve rendszertelen volt a mensim.

Másfél éve enyhe IR-t mutatott az inzulinterhelés, sajnos el is voltam hízva, és abbahagytam a fogamzásgátlót amit egy évig szedtem.


Egy ideje szőrösödik erősen a combom, lábujjam, sajnos hason is van már.


Elkezdtem tavaly az IR diétát, és lefogytam sokat, már vékony vagyok, és a januári IR vizsgálat teljesen negatív lett! (annyi hogy a 120 perces cukrom megint bement az éhgyomri alá, de ezt leszámítva tökéletes).


Most viszont folyamatosan kitolódtak a ciklusaim, és ebben a hónapban meg se jött már. Ma az ultrahangon PCOS-t állapítottak meg nálam. Egyébként sokan gyanakodtak rá, de az ultrahangok sosem mutattak eltérést! Egyszer volt egy cisztám, az ki is fakadt. Sajnos mostanában egyéb emésztési problémám miatt (fruktóz intolerancia) nem tartottam a diétát, sokszor muszáj volt fehér kenyeret ennem mert a teljes kiőrlésűtől tüneteltem, illetve összevissza ettem, de sosem túl cukrosan azért. De nem is IR szerint...


Én arra keresném a választ, hogy ha egész életemben ilyen voltam, hogy lehet, hogy eddig soha egy alkalommal nem mondták az ultrahangokon hogy policisztás vagyok? 2éve a női hormonpanel is teljesen oké lett... a tüneteim viszont kiskorom óta megvannak!

És miért lett negatív az IR teszt, esetleg az akkor szigorú diéta miatt?



Előre is köszönöm, kétségbe vagyok esve pont így gyerekvállalás előtt!!



2021. júl. 24. 15:09
 1/5 A kérdező kommentje:
Ja és amúgy azzal kerültem ma a nőgyógyászati ügyeletre, hogy iszonyatosan felpuffadt a hasam 3 napja, kemény is, wcre is alig tudok menni, és fájt az alhasam. Menstruációm már hetek óta késik. Így derült ki a PCOS...
2021. júl. 24. 15:11
 2/5 anonim ***** válasza:

Eh, nekem is volt évekig durván (konkrétan) cisztás a petefészkem, majd elmúlt (erről még lentebb, miért), utána elmentem endokrinológushoz, aki a hormonok alapján csak kijelentette, szerinte ez PCOS. :D Egyébként biztos nem az volt, mert beharangozta, hogy nagyon nehéz lesz teherbeesni, de azért ad metformint ami jó kezdés az IR-re, de ebből lehet lombik lesz. Következő hónapban terhes maradtam, szóval valószínű csak a kicsit magasabb inzulinszint volt a hunyó. :D


A PCOSt is egyébként az IR váltja ki, összefüggésben vannak (az inzulin androgénhormonokat termel, és nem repednek meg a tüszők, cisztikus képletet vesznek fel). Szóval simán lehetsz IRes, de ciszta nélküli (lsd. a fenti példám).

Mondjuk azért nem elég az IR tesztnél az, hogy van görbéd, pld. az enyém is elég tűrhető volt (15-80-38 körül, ha jól emlékszem), mégis magasnak ítélte a doki, és ezek szerint igaza is volt, hogy ezzel van baj.


Ami nekem segített ciklus- és cisztarendezés szempontjából, az Aviva torna. Előtte évekig voltak problémáim (mint kiderült, IR és ciszták is), ettől pár hónap alatt rendeződött a ciklus, később semmi ciszta.

De igazából a bármilyen váltott kardió és erőstő mozgás jót tesz, mert érzékenyíti a szervezetet az inzulinra (kell az izmoknak a glükóz a véredből).

Mondjuk nem értek hozzá, de azt nem teljesen értem, ha fruktóz-intoleranciád van, miért nem jó az IR diéta, ami alapvetően az alacsony glikémiás indexű ételeket és édesítőket preferálja (fruktóz igazából bele se fér, inkább eritrit, xillit, stevia). De nem kötekedésnek írom abszolút, csak ezt a részt nem értem teljesen.


A stressz is nagyon rájátszhat a cisztásodásra (és az IRre) sajnos.


Hogy korábban volt-e, csak nem szóltak, már nehéz megmondani. De legyen egy megbízható (magán) dokid, talán ősszel érdemes lehetne megint egy 3 pontos terhelést csinálni. Addig meg mozgás, kevesebb CH (van aki a paleora, ketora esküszik), és ismét, én nagyon tudom ajánlani az Avivát. Nem örök életfogytiglan egy PCOS tüneteggyüttes se.

2021. júl. 24. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Nem-nem, rosszul fogalmaztam. Nem az IR diétát zárja ki a fruktóz diéta, hanem amíg nem tudtam mi bajom, és mindentől rosszul voltam, azt ettem ami a legegyszerűbb kaja volt, pl.sima fehér kenyérből pirítós, krumpli és rizs, cukrot használtam mert azt hittem az édesítő a baj pl.


Na és így hónapokig nem volt tartva az IR étrend, meg nem is tudtam napi 5ször enni, főleg nem annyi szénhidrátot.


Köszi a tippeket :)

2021. júl. 24. 18:23
 4/5 anonim ***** válasza:

Számomra még mindig nem világos, hogy melyik diéta jött előbb, és miért muszáj kenyeret enni. Nem tudod mással kiváltani?

Természetesen a diétázás nagyon is befolyásolja a terheléses vizsgálatok eredményét.

A fruktóz intoleranciáról nem sokat tudok (pl. gyakorlatilag nem szabad enni gyümölcsöt, de végül is IR diéta sem fér bele sok féle gyümölcs), de ha tudtál az FI-ről, akkor miért álltál át cukorra? Vagy akkor még nem tudtál róla?

Én már tizenpár évesen tapasztaltam, amit írsz a szőrösődésről, de sajnos kb. egy orvos sem találta problémásnak azok közül, akikkel eddig konzultáltam. Kb. tíz évvel később, az internet segítségével jöttem rá, hogy PCOS állhat a háttérben, és nagy nehezen kaptam endokrinológiára beutalót, és bár ez már nem ma volt, de úgy emlékszem, hogy vagy már az endokrinológus mondta, hogy kellene hüvelyi UH, vagy endokrinológus előtt sikerült találni egy nőgyógyászt, aki nem csak bekukucskált, hanem UH-ot is végzett, miután jeleztem, hogy a tüneteim lehet, nem csak úgy maguktól vannak.

Gyógyszert csak rövid ideig szedtem, mert egy rossz recept újítás miatt nagyon rosszul lettem. IR diétát sose tudtam tartani, mozogni mozogtam, de kisebb-nagyobb sérülések miatt ezt néha szüneteltetnem kellett. A ciszták pár éven belül felszívódtak (nem emlékszem, hogy a diagnózishoz képest mikor), és a teherbeesésnél sem volt gond.

2021. júl. 25. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Most pl az a bajom hogy a beleim miatt 0rost diéta van, szoval azt hiszem ezzel mindent elmondtam, miert zarja ki az IR dietat.....

Se teljes kiorlesu dolgok,se zoldseg.... minimum 2-3hetig es utana is sok ido mire ezeket mind vissza tudom vezetni.

2021. júl. 28. 11:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!