Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesgondozás » Van olyan, hogy valaki nem...

Van olyan, hogy valaki nem jár orvoshoz a terhessége alatt, csak a kötelező vizsgálatokra megy el? Milyen vizsgálatok ezek?

Figyelt kérdés
2013. dec. 12. 12:59
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Hogy megy el a kötelező vizsgálatokra ha nincs beutalója??? Egyébként szerintem a cukorterhelés, UH-k, AFP a kötelezők. Trimeszterenként egy Uh és egy labor a kötelező. A végén meg az NST-k. Meg havi egy védőnő... Én szerettem terhesnek lenni:)
2013. dec. 12. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
0%
Én is csak négyszer voltam orvosnál. Bármikor elmehetsz, a lényeg, hogy meglegyen a négy pecsét.
2013. dec. 12. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
93%
Nem a négy pecsét meg az egyszeri anyasági miatt kellene vizsgálatokra járni. Szerintem anyukának is érdeke, hogy minden rendben menjen,ha gond van időben észrevegyék, és tudjanak segíteni. Nem is értem, hogy egy felelős kismamában hogy merülhet fel ilyen kérdés. Egyébként a vizsgálatokra tényleg beutalóval kell menni, azt meg orvos nélkül nehezen szerzed be.
2013. dec. 12. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Az kimaradt, hogy a "bármikor elmehetsz" sem igaz. A védőnő ad egy gondozási tervet, abban benne van, hogy hányadik héten pontosan milyen vizsgálatra kell menned. Ha nem ad, akkor kérdezz rá a védőnőnél. Saját és a baba érdekében ne hagyd ki őket.
2013. dec. 12. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

Először is olyan, hogy kötelező vizsgálat, nincs, csak van egy ajánlott terhesgondozási protokoll, amiben vannak nagyon ajánlott és opcionális vizsgálatok. Az egész terhesgondozáson végigvonul a szülész-nőgyógyász és a védőnő látogatása általában 4 hetente. Ezen kívül van 4 ajánlott fontos genetikai ultrahang, 2-3 laborvizsgálat, egy hüvelykenet vizsgálat a végén streptococcusra, egy háziorvosi vizsgálat az elején EKG-val és a végén 36. héttől hetente NST. Az egész gondozás lényege, hogy időben felismerjék a problémákat, rendellenességeket, veszélyeket. Azon már lehet vitatkozni, hogy a magyarországi protokoll hány felesleges elemet tartalmaz, és valóban néha nyűgnek érződhet ennyi felé menni, főleg ha az ember végig dolgozik, de ez a kismamáért és a babáért történik. (Én is utálok dokikhoz járni, de attól még a gyerekért felelősséggel tartozom, ezért elmegyek mindenre, amit a doki ajánl.)

Az anyaságihoz mindenképp kell 4 orvosi pecsét. Miért nem akarsz menni egyébként?

2013. dec. 12. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

A terhesség nem betegség, mégis gondozást igényel, hiszen az anya és a magzat egészségérôl van szó. A terhesgondozás célja a terhesség és a szülés szövôdményei-nek megelôzése, illetve a szövôdmények korai felismerése, súlyosbodásuk csökkentése.


Az első vizsgálatok: labor (ne lepődj meg, kb. 7 ampulla vért vesznek majd le), EKG, háziorvos (belgyógyászati vizsgálat), fogászat (egy gyulladt fog komoly problémákat okozhat a terhesség folyamán).


Ha minden vizsgálat eredménye megvan, ezekkel kell elmenni a védőnőhöz, aki kiadja a kiskönyvet. Ezután általában legközelebb a 12. héten kell elmenni az orvoshoz, aki ismét készít egy ultrahangot, elvégzi az ún. tarkóredő-mérést, amivel a Down-kórt szűrik.


A 16. héten vesznek le vért az ún. AFP vizsgálathoz, amivel úgyszintén a Down kór jeleit keresik.


A 18. héten megint ultrahang. Aztán jó ideig semmi.


A 24. hét környékén van vércukorvizsgálat, mégpedig terheléses (van, ahol csak egy zsömlét kell megenni, van, ahol cukros vizet inni).


Legközelebb a 30. hét környékén van UH, utána pedig a 36.-on.


A 36. héten vesznek kenetet a streptococcus vizsgálathoz is (ha találnak streptococcust, akkor antibiotikummal kb. 1 hét alatt kikezelik, ellenkező esetben szülés közben a baba elkaphatja a bacit szülés közben, ami tüdőgyulladást okozhat nála).


A 36-37. héten van mégegy vérvétel, és ekkor kezdődik meg a CTG (NST) vizsgálat is, amire minden héten egyszer kell menni, a 40. héttől pedig kétnaponta (sőt, van, ahol naponta, de mindez orvosonként változhat).


Ahhoz, hogy később járjon az anyasági támogatás, összesen 4 alkalommal kell megjelenni az orvosnál terhesgondozáson, amiről a szülés előtt lehet igazolást kérni, de persze általában sokkal többször megy el az ember orvoshoz. A 12. héttől havonta, aztán később már két-háromhetente, a 36. héttől hetente. A terhesgondozáson minden alkalommal van vizeletvizsgálat (ha van benne fehérje, az terhességi toxikózis jele lehet), vérnyomásmérés (ugyanemiatt), súlymérés (szintén a toxikózis jele lehet a hirtelen súlynövekedés). Ez utóbbit nem szekálásból csinálják, és tudni kell, hogy a nagy testsúly és a hízás nem okoz toxikózist, csak a hirtelen súlynövekedés (mert a szervezet ilyenkor vizet tart vissza) és több vizsgálat bizonyította már azt is, hogy a terhesség alatti hízás miatt nem alakul ki nagyobb eséllyel terhességi toxikózis, szóval emiatt nem kell tartani.

A hízásról bővebben itt


A védőnők közül azt kell megkeresned, aki a tartózkodási helyedhez tartozik, akkor is, ha papíron máshol laksz. A legegyszerűbb, ha felhívod a helyi háziorvosi rendelőt, ők biztosan tudnak segíteni.

2013. dec. 15. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

"fogászat (egy gyulladt fog komoly problémákat okozhat a terhesség folyamán)."


Nekem szinte az összes fogam rossz, akkor mi van?

Akkor egy hónap alatt le lehet zavarni a négy vizsgálatot és megvan a négy pecsét?

2013. dec. 15. 11:09
 8/16 anonim ***** válasza:

Felejtsd már el azokat a pecséteket. A babád és a te egészségedről van szó. Ha megvan a négy pecsét, kapsz valamivel több mint hatvanezer forint anyasági támogatást. Ennyi. Ha viszont beteg a gyereked, mert valamit nem szűrtek ki időben, az egész további életedet meghatározza.

Egyébként hány hetes vagy? Apuka nem mondja, hogy járj rendszeresen orvoshoz?

2013. dec. 15. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Már van egy három éves gyerekem. A párom azt sem tudja milyen vizsgálatokra kell járni.
2013. dec. 15. 14:01
 10/16 anonim ***** válasza:
Látom sértő volt a véleményem mert törölték!!:) :) A.
2013. dec. 15. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!