Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesgondozás » Magán nőgyógyász mellett kell...

Magán nőgyógyász mellett kell még járni az SZTK-ba sima szakrendelésre a kis könyves pecsétek miatt? -Debrecen-

Figyelt kérdés
2014. aug. 27. 13:16
1 2 3
 21/22 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!
2014. szept. 2. 14:49
 22/22 anonim ***** válasza:

13, 19-es vagyok

20. Hozzászóló,

keverednek a dolgok a hozzászólásodban.

Az indító kérdésre a válasz az, hogy nem, a kiskönyves pecsétek miatt nem kell SZTK-ba menni. Sem a korábbi szabályozásban, sem később, ha egyes magánorvosok mégsem pecsételtek a terhesgondozás alkalmával, az inkább a (nem vállalt) felelősség kérdésével lehet összefüggésben.


Ha valaki teljesen magánban szeretné megoldani a teljes terhesgondozást, arra is van (és volt) lehetőség, (a védőnő kivételével) lehet az egészet végigcsinálni Telkiben, vagy a Róbert Károlyban, vagy van még egy-kettő ilyen. Csak akkor mindenért fizetni kell.


Azonban ma Magyarországon (csaknem) minden nő alanyi jogon jogosult OEP-finanszírozott terhesgondozásra. Ennek része az orvosi vizsgálat is, meg a laborok, UH-k. JELENLEG OEP finanszírozott vizsgálatokra csak OEP-szerződött orvos (praxis) adhat beutalót. Tehát ha te nem akarsz SZTK-ba menni a laborért, akkor megoldhatod magánban is, csak akkor fizetni kell érte. Ezt a rendszert akarják kiváltani a kitéphető beutalók rendszerével, hiszen ha te vizsgálatra magánorvoshoz jársz, akkor is alanyi jogon jogosult vagy OEP-finszírozott laborra, akkor is, ha a magánpraxist vezető orvosod jelenleg nem tud beutalót adni rá, és el kell ezért zarándokolj az SZTK-ba, ha élni szeretnél a jogaiddal.


Az UH kérdése nem ilyen egyszerű, mert ugyan jogod van azt is akár magánban, akár SZTK-ban elvégeztetni, de genetikai UH-t csak speciális képzettségű orvos/szonográfus végezhet, akár magánban, akár TB-ben, és ezekből az orvosokból nincs túl sok, szerintem ezért ragaszkodtak hozzá, hogy az SZTK-ba menj. (Valahol megvolt egy linkem a lekérhető listájikról, de most nem találom).



Viszont igazad van abban, hogy az egész rendszer a gyakorlatban a jogok és szabályozások ellenére minden városban kissé máshogy, az ott kialakult szokásrendszernek és feladatleosztásnak megfelelően működik. (Pl. tudok olyan megyeszékhelyen levő kórházról, ahol az első trimeszteri vérvizsgálatot gyakran egyszerűen elbliccelik.)

Sajnos azt kell, hogy mondjam, hogy a kismama talán akkor jár a legjobban, legnyugodtabban, ha "belesimul" ebbe a rendszerbe. Ettől függetlenül jó tisztában lenni a jogainkkal, és a rendszer elvi felépítésével.


Jelenleg akkor jár a kismama a legjobban, ha olyan jól felkészült magánorvosa van, aki egyidejűleg alkalmazott (és nem csak szerződött) abban a kórházban, ahol szülni fog, így a magán és SZTK vizsgálatok is egyszerűen intézhetők, ő tud adni beutalókat is. Az már csak hab a tortán, ha az illető orvosnak van jogosultsága genetikai UH-t is végezni. :)

2014. szept. 3. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!