Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Árthattam a maszkhasználattal...

Árthattam a maszkhasználattal a babának?

Figyelt kérdés

Negyedéves fogorvostan-hallgató vagyok, és kiderült hogy kismama is, 4-5 hetes terhesség:)

Örülünk neki nagyon a férjemmel, azonban nem kaptam mentességet a gyakorlatok alól (tehát beteget kezeltem). A gyakorlatvezetőm azt mondta, hogy nagyon vigyázzak, el ne kapjak bármilyen betegséget, ami árthat a babának, hiszen a kezelőben jelentős mennyiségű az aeroszol esetleg amalgámgőz is lehet stb. Ezért két KN-95 maszkot vettem fel, biztos ami biztos. Szerencsére az év végén nem olyan hosszúak a gyakorlatok, így általában a héten kétszer/háromszor 1-2 órát töltöttem két maszkban. Nem is okozott nekem gondot, kaptam benne levegőt, nem fájt a fejem, azonban ma fel kellett szaladnom az emeletre a lépcsőn, és mire felértem azt hittem, hogy elájulok. Akkor jutott eszembe, hogy mi van, ha ez a maszkviselés esetleg oxigénhiányt okozott a babának. Tudom, tudom.. orvosnak tanulok… Butuska kérdés… De nagyon féltem picurt, meglepetés baba volt (rendszertelen menstruáció, ciszták…) és szeretném ha minden rendben lenne vele.

Kérlek a leírtakat való tekintettel válaszoljatok a kérdésemre, ha óriási ostobaságnak tartjátok akkor is.



2022. ápr. 27. 15:07
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
40%

Azért van kérdése, mert nem olyan felszínes a tudása, mint azoknak, akik az általános iskolás példát hozzák...

A méhben igen is van oxigén, máskülönben nem is tudna fejlődni, elhalna... Vagy azok akik okoskodnak, mit gondolnak, hogy a gyerek néha felbukik levegőért, vagy mi? :D 2 külön artériájuk is van ami az oxigéndús vért szállítja az anyától a lepényen át a magzatba...

Itt minden okoskodó, beszólogató profi szülész, elismerésem!

2022. ápr. 27. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
71%

Igen, jól látod, túlaggódod.

Egyik barátom kiváncsi volt, amikor bejött a maszkviselés, és persze mindenki úgy élte meg, hogy nem kap benne rendesen levegőt, hogy mi is a helyzet, és amikor úgy érezte, hogy "fullad" a maszkban, megmérte a szaturációját, ami teljesen normális volt. Szóval ez inkább pszichológiai hatás. Én is azt érzem (most is hordok maszkot zárt térben), hogy amikor rajtam van, akkor nem érzem annyira gondnak, de ha leveszem, akkor érzem azt utólag, hogy eddig milyen rossz volt, és úgymond, végre vehetek "szabadon" egy jó nagy lélegzetet:D

Semmi baja nem lesz a kicsinek azzal, ha maszkot viselsz, sőt, véded vele, de ha nagyobb biztonságot akarsz, 2 db ffp2 helyett inkább viselj 1 db ffp3-at. (Amúgy a veszély valós, nem egy barátom lett a maszkviselés eltörlése óta covidos.)

2022. ápr. 27. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
73%

Utolsó: neked se sok eszed van ám.

1. Az oxigén a vérben van, nem a "méhben". A méh ereiben kering a vér, és abban van benne az oxigén...

2. Nem tudom feltűnt-e, de a kérdező 4-5 hetes, amikor még baromira nincs köldökzsinór, csak szólok.

3. Azért egy egészséges embernek a vérében nem fog csökkeni az oxigénszaturáció azért, mert felmegy a 3. emeletre maszkban...


Ugyan vegyél már egy pulzoximétert, fuss egy kört és nézd meg, hogy mennyit mutat...Szép is lenne, ha azért, mert az ember megtesz pár lépést, már rögtön 99 helyett 70-et szaturálna...

2022. ápr. 27. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
82%

Nem okoz oxigénhiányt a maszk, se neked, sem a babának. A fertőzésveszély jelenthet gondot (mégiscsak emberek szájában "túrkálsz", meg közel vagy az arcukhoz).

Amalgámot nem tiltották be, sőt használnak a mai napig. Az orvos kompetenciága eldönteni azt vagy másikat tesz be (de már elég ritkán választják), plusz van aki a régi amalgám tömését cserélteti, azt is ahogy kiszedi az orvos kerül a levegőbe bőven (emiatt nem csinálják kismamáknak, mert ahogy megbolygatják a régi tömést sokkal több kerül a szervezetébe, mintha megvárnák vele a terhesség végét)

2022. ápr. 27. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
57%

13#

1. Köszönöm a kijavítást, de sokat nem mondtál, mivel én is leírtam, hogy az artériák szállítják a vért. Ezek szerint te nem tudod mi az artéria szó jelentése.


2.Már a beágyazódáskor is kap az embrió oxigént, mivel a thropoblast sejtek az endometriumba belenőnek, átszőve az artériákat és vénákat.


3. Egyben még nem, de 2 maszknál már felborul az egyensúly az O2 és a CO2 között, ami nem egészséges.

2022. ápr. 27. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
72%

1. Te a köldökzsinórban lévő artériáról beszéltél, ami jelen esetben még NINCS.

2. Senki nem mondta, hogy nem kap az embryo oxigént. Azt mondtam, hogy nincs köldökzsinór, tehát nem a köldökzsinórban lévő éren keresztül kapja, ahogy te írtad. Diffúzió révén jut oxigénhez a magzat.

3. 2 maszk miatt se lesz senki oxigénhiányos, bár tény, hogy retardált dolog 2 ffp maszkban mászkálni. Tökéketesen elég a célre egy is.

2022. ápr. 27. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
21%
Magzat=embrió, mielőtt ebbe is belekötsz.
2022. ápr. 27. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
65%
Szerintem is kicsit ijesztő, hogy te leszel orvos.
2022. ápr. 27. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
28%
Nem lesz bajotok, meg nincs összekötetés a mama és baba között.
2022. ápr. 27. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
51%
Ez vmi vicc?
2022. ápr. 27. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!