Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Más is szenvedett depresszióba...

Más is szenvedett depresszióban? Hogy lehet leküzdeni?

Figyelt kérdés

5 hetes terhes vagyok, készültünk rá. Én még vártam volna pár évet de a férjem és a család minden tagja erőltette, így belementem, hogy álljunk neki a babaprojektnek. Nos, itt is van. Amikor megtudtam, hogy érkezik, örültem. Nem úgy, mint ahogy az a mesékben van, de alapvetően öröm volt bennem. Minden adott, hogy jöjjön, várjuk, szeretni fogjuk, már most aggódom érte és nagyon szeretném, hogy minden rendben legyen a kicsivel. Napközben jól vagyok, de minden este kiborulok. Hiába beszéltem előtte fél napot arról, hogy milyen jó lesz, meg mi hogy lesz, jön az este, a több órás sírógörcs, hogy én erre még nem állok készen, én mindenkinek világosan elmondtam, hogy várni akarok, még túl fiatal vagyok, karriert szeretnék építeni, most kezdtem el rendberakni a testemet, terveim voltak előtte. Nem viselem jól a változást, rettegve titkolom mindenki elől, nehogy bárki megtudja és akkor megint változzon valami. Az egész terhességtől-szüléstől halálosan rettegek (örökbefogadás párti vagyok, de ebben senki sem támogatott). Megtartjuk és szeretjük, ez biztos. Hogy lehet ebből az esti rémálomból kijönni? A férjem azt mondta, hogy már komolyan aggódik értem a pánikrohamaim miatt.

Utólag már lehetek okos, hogy jobban a sarkamra kellett volna állnom és nem engedi a nyomásnak, de ez már mindegy. Szeretném, ha a nappali tényleg boldog babavárós álmodozás estére nem libbenne el és nem kapna el a sötét köd.



2022. máj. 11. 12:43
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:

Szerintem keress fel egy pszichológust, ő segíthet neked túllendülni ezeken az érzéseken. Nem szégyen egyáltalán szakember segítségét kérni, már csak azért is, mert később ebből, főleg a gyerek megszületését követően már jóval komolyabb gondok is adódhatnak.


És egy jó tanács: nőként neked egyes egyedül van jogod döntést hozni a tested és a lelked felett. Ez magába foglalja azt is, hogy ha te még várnál a gyerekvállalással, akkor tökmindegy, hogy mit mond a környezeted. Az ilyen rátukmálásokból születő gyerekvállalásokból lesznek később a szülés utáni depresszióban szenvedő kiégett, folyton ideges és ingerült anyák, akik az egészet csak egy rossz döntésként fogják megélni (abba ne menjünk bele, hogy férfiak szempontjából a rákényszerítés mit vonz magával, mert az témájában nem ide tartozik). 5 hetesen még van lehetőségetek leülni a férjeddel és ezt átbeszélni újra. Nem azt mondom, hogy vetesd el, de ha ennyire negatív érzéseid vannak a babával kapcsolatban most még, akkor nincsen sok értelme csak azért megszülni, mert a környezeted ezt akarja. A te tested és a te életed egyes egyedül a te tulajdonod, nem pedig a férjedé és legkevésbé sem a családodé.

2022. máj. 11. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
0%
Nálam férjem nagyon akarta,de én karriert akartam. Várnia is kellett 10 évet😅 vetesd el, mondd hogy elvetéltél és pár év múlva próbálkoztok újra. Ja ennyire nem akarod akkor később megutálod a párod amiért rád erőltette.
2022. máj. 11. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
100%
Sajnálom, hogy ebbe a helyzetbe kerültél, nagyon nem szabad ilyen kérdésekben engedni másoknak, mert ez az egész a te életedre van a legnagyobb hatással. Én szakember segítségét kérném.
2022. máj. 11. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 A kérdező kommentje:

Elveteti nem szeretném, egyrészt a férjem iszonyatosan boldog, másrészt én is felelősnek érzem magamat a "babáért" már, tényleg szeretném, ha minden rendben lenne. A körülmények adottak, van házunk, jól fizető állásunk, autónk, szerető szüleink stb. Korban 30 alatt, de ahhoz közel vagyunk. Ezt a depressziót szeretném csak valahogy leküzdeni. Igen, a szakember jó ötlet, de eléggé szégyellem magam a helyzetért, nem tudom mennyire lennék képes odaállni valaki elé szemtől szembe, hogy ez van.

Biztos, hogy a hormonok is játszanak velem és felerősítik azt, ami bennem van, remélem, hogy idővel jobb lesz. De már most ki tudok borulni attól, hogy ha anyósom megtudja, állandóan simogatni fogja a hasamat és még inkább ránk fog telepedni, még inkább gügyögni fog velem. Azt érzem, hogy én most betöltöttem a funkciómat, amire kellettem a családnak és magasról le van tojva, hogy velem mi van, mire vágytam, mit szerettem volna. Nekem ez a dolgom, felém ez az elvárás és pont.

2022. máj. 11. 13:17
 5/29 A kérdező kommentje:
Iszonyatosan hiányzik a sport és az egészséges táplálkozás, de egyik se esik jól, pedig ezek tudnak egyensúlyban tartani, illetve a karrierem építgetése, ami szintén satuféket kapott.
2022. máj. 11. 13:21
 6/29 anonim ***** válasza:
100%

"Igen, a szakember jó ötlet, de eléggé szégyellem magam a helyzetért, nem tudom mennyire lennék képes odaállni valaki elé szemtől szembe, hogy ez van."


Na pont ez az a hozzáállás, ami miatt sokan nem kerülnek időben szakemberhez, aki még időben tudna segíteni.



"De már most ki tudok borulni attól, hogy ha anyósom megtudja, állandóan simogatni fogja a hasamat és még inkább ránk fog telepedni, még inkább gügyögni fog velem. Azt érzem, hogy én most betöltöttem a funkciómat, amire kellettem a családnak és magasról le van tojva, hogy velem mi van, mire vágytam, mit szerettem volna. Nekem ez a dolgom, felém ez az elvárás és pont."


Azért nem lehet annyira jó a családi viszony, illetve a férjeddel a kapcsolatod, ha ezt így kerek perec leírtad.


"Iszonyatosan hiányzik a sport és az egészséges táplálkozás, de egyik se esik jól, pedig ezek tudnak egyensúlyban tartani, illetve a karrierem építgetése, ami szintén satuféket kapott."


A karrieredet egy jópár évre el kell engedned, majd talán később fogod tudni folytatni, ha akarod. Ami pedig az egészséges táplálkozást és a sportot illeti, nos azokat egyáltalán nem kell elengedned azért, mert gyereket vársz. Sőt! Persze nem ilyenkor kell maratont futni, és mindenmentes divatdiétákba belefogni, de az egészséges terhességhez szükség van ahhoz is, hogy helyesen táplálkozz és megfelelő odafigyelés mellett mozogj, sportolj, amennyi jól esik.

2022. máj. 11. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
A sportról és jó kajáról nem kell lemondani. Én picit parázós vagyok ezért a 12.ik heti uhig megülök még a fenekemen, pihengetek, de utána már nézem is a kismama tornákat, jógákat és alig várom, hogy bizonyíthassam a családnak, hogy attól hogy terhes vagyok nem hagyom el magam, mert nővérem szerint ez pl alap.. 😄
2022. máj. 11. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
40%

5 hetes terheskent maximum 1 hete tudsz a terhességrol, még szivhangja sincs a babának. Egyrészt, normális a pánik, még annál is, akinél évek óta szíve vágya teljesül a terhességgel, és terhesség alatt eléggé hullámzó érzések törnek rád - teljesen normális, hogy egyik pillanatban örülsz a babának, másikban pedig eltemetve látod az egész eddigi életed. Másrészt, sajnos a korai terhessegek 25-30%a, szóval minden 3-4. vetelessel végződik, szóval várd ki a végét. Harmadrészt, 1 hete tartó állapotot még nem neveznék depressziónak, könnyen lehet ez egy átmeneti dolog, pár nap és elmulik.


Egyrészt, sokat segít, ha tudatositod, hogy a hullámzó érzések tök normálisak ilyenkor. Ehhez hozzaad meg a kezdeti fáradság, álmosság v álmatlanság, egész hetekig tartó rosszullétek. Majd ahogy nő a pocak és érzed a baba rugdosását, egyre inkább tudatosul a baba tényleges jelenléte, kialakul a kapcsolat köztetek.


Ha jól érzed magad, ugyanúgy ehetsz azt amit terhesség előtt, kivéve a nyers húst és nyers tojást, penészes sajtokat. Sportolni is sportolhatsz ugyanúgy, amíg bírsz.


Azt mondjuk nem értem, hogy hagytad magad rabeszelni az egész család által!!! Az meg oké, hogy a férjének beadtad a derekad, de azt akkor is tudatosítani kellett, hogy az első időszakban főleg az anyára hárul majd a babarol való gondoskodás, apuka max 1-2orat lesz vele naponta. De hogy a család többi tagjának mi köze és beleszolasa ahhoz, hogy mikor vállalsz gyereket, azt nem értem....


Szerintem légy egy kicsit türelmes. Persze ha nem változnak az érzéseid, esetleg rosszabb lenne a helyzet, akkor keress fel pszichológust, de bőven változhatnak az érzéseid pár nap alatt us.

2022. máj. 11. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
Nem biztos, hogy a terhességgel függ össze, nekem is rendszeresen voltak (vannak? :/) ilyen visszatérő "esti depressziós" időszakaim. Ilyenkor direkt jóval hamarabb kelek, hogy estére már ne kelljen fent lennem, mert reggel mindig energikus és jókedvű vagyok. És ennyi. Egyébként pedig próbálj a pozitív dolgokra koncentrálni. Pl. hogy fiatalon vállalsz gyereket, jobban tud majd regenerálódni a tested, jobban fogod bírni az ellátással járó strapát, nem öreganyja leszel majd a saját gyerekednek. Stb. Karriert utána is tudsz majd építeni, a testeddel se lesz semmi gond (1-2 évvel szülés után :) Merülj el a témában olvass könyveket, járj el csoportokba, hangolódj rá az egészre és akkor nem lesz rossz! Amúgy is érdemes kihasználni ezt az időszakot az információszerzésre, mert később már azt is nagyon megterhelő, ha valaminek utána kell nézni, nehéz időt találni rá.
2022. máj. 11. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 A kérdező kommentje:

6-os igen, tudom, hogy nem optimális a szakemberhez való hozzáállásom. A férjemmel jó a kapcsolatom, ahogy leszűrtem, ő most fogta fel, hogy amikor azt mondtam, hogy várjunk még, annak oka volt. Eddig nem vette komolyan, most azért meg van szeppenve. Anyósommal valóban nem ideális a kapcsolatom, soha nem is lesz az, ha jön a hőn áhított unoka, csak rosszabb lesz. Egyébként a hassimogatás gondolatától mindenkivel szemben rosszul vagyok, a saját anyukámnak se szeretném hagyni, mert kiráz a hideg a gondolattól is (hiszen nem a babát simogatják, hanem az én hasamat), pedig anyukámmal hihetetlenül szoros és jó a viszonyunk. A karrieremről való lemondás nem megy, túl sokat tettem bele mind fizikailag, mind anyagilag. Szeretnék az utolsó pillanatig dolgozni és amint lehet és bírok visszamenni, de előre látom, hogy ezért támadva leszek, ami szintén nem segít a helyzet elfogadásában. A sportot és az étkezést folytatnám, ha bírnám. Sajnos enni szinte semmit se tudok, mozogni meg nem esik jól, hányingerem van tőle. Remélem, hogy ez javul a jövőben. :)


7-es igen, én se szeretném elhagyni magam. Megmondom őszintén én próbáltam sportolni, csak azt, ami eddig rutin volt, egyik nap még jól esett, majd a következő alkalommal a világomat nem tudtam. :(

2022. máj. 11. 14:45
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!