Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » A táppénz tényleg ennyire nem...

A táppénz tényleg ennyire nem számít bele a Tgyás-ba? Példa lent, kérlek olvassátok el.

Figyelt kérdés

A táppénz tényleg nem számít bele a Tgyás-ba? Akkor ez most hogy van?

Ha például valakinek van havonta bruttó 150.000 Ft. keresete, ami egy évben. 1.800.000 Ft. (tegyük fel, hogy januárban-februárban szül)


Mondjuk elmegy egy hónapra táppénzre (dec 1.től dec.31-ig). Akkor ez ugye a 150.000 Ft. 60% (vegyünk most 60%-t), ami kb. bruttó 90.000 Ft.


I. eset, amikor nem ment el táppénzre. Ekkor a havi Tgyás a bruttó 150.000 Ft. 70%-a. Figyelembe véve 12 havi 150.000 FT-t. (persze csak SZJA-t vonnak)


II. eset, ha volt egy hónapot táppénzen. Ekkor a Tgyásba csak 11 havi bruttó lesz benne?


Teljesen összezavarodtam lányok :(


2010. okt. 4. 16:13
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

SZia:)

A táppénz semmibe nem számít bele:)


Az ellátásokat naptári napi jövedelem alapján számolják. Az meg úgy jön ki, hogy te pl. dolgoztál egész évben, nem voltál beteg egy napot sem, és kerestél 1800000-et. Akkor a naptári napi jövedelmed 1,8 m/365=4932Ft.


Ha voltál táppénzen mondjuk egy hónapot (ebből az első 15 munkanap betegszabadság, ami beleszámít a jövedelembe!, csak utána indul a táppénz), akkor í naptári napi jövedelmed így alakul:

11 havi bér:1650000

21 nap (ez kb. 15 munkanap) betegszabadság: 72500Ft

10 nap táppénz: x ft.


A naptári napi jövedelmet pedig ebben azesetben így számolják:

1650000+72500=1722500/355 nappal (hiszen a táppénz ide sem számít bele). Ez: 4852Ft/nap.


Így már világosabb?

2010. okt. 4. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Köszi :)

Még egy kérdésem lenne, ha nem gond.

Tehát, ha mondjuk nem lettem volna táppénzen, akkor évi 1.800.000 Ft. jövedelemmel számolhatok.


Ha januárban szülnék és előtte mondjuk július 1-től táppénzen vagyok, akkor július-augusztus-szept-október-november-december-re kapott táppénz sehogysem esik bele a kiszámított jövedelembe. (se Tgyásba)

(júniusban megvolt a 15 nap betegszabi mondjuk)


Példánkban Január 1-től június 30-ig.

ez 6x150.000 Ft., ami 900.000 Ft.

900.000 Ft-t osztod 180 nappal, vagy 365 nappal? (betegszabit most nem számoltam)



Köszönöm :)

2010. okt. 4. 19:31
 3/11 anonim ***** válasza:

Szia!


A 900.000 Ft-ot a jan-jún30ig tartó naptári napok számával kell osztani. Ez 182 nap. Tehát 4945.- Ft/ nap lesz a gyed alapja, ennek a 70% kapod meg.

A Tgys-nél nincs, viszont a gyednek van egy felső értéke, ez havi bruttó 102.900 Ft.

2010. okt. 4. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Kedves válaszoló!


Engem is érdekelne táppénz kérdés,feltehetném itt a kérdésem vagy írjak ki újat?

2010. okt. 4. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

A második jól írta, viszont ha pl. már június közepétől táppénzen vagy, akkor nincs meg a 180 bérezett nap, és ebben az esetben a tgyásnak is lesz maximuma, ugyanannyi, mint a gyednek.


Lényeg, hogy mindig a bérezett napokra kapott jövedelmet kell osztani a bérezett napok számával (bérezett nap a szabi, a munka, és a betegszabi).


Kedves utolsó, ha tőlem akarsz kérdezni, nyugodtan felteheted itt is:)

2010. okt. 4. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! :)

Még nem vagyok táppénzen. Majd talán decemberben. :)

Lehet még egy rövidke kérdésem?


Ha valaki álláskeresési járadékot kap, akkor a gyed-e a minimálbér után lesz számolva? (ügyfelem kérdése)

2010. okt. 4. 21:48
 7/11 anonim ***** válasza:

Köszönöm hogy kérdezhetek!

2003 óta dolgozom ennél a cégnél,a besorolási bérem 174.000 Ft + 35.000 Ft minden hónapban ugynevezett átalány amit ha szabin voltam csak részarányosan a ledolgozott napokra kaptam.Gondolom ez a táppénzembe nem számít bele?

jelenleg 12 hetes kismami vagyok és veszélyeztetett tehát tegnap óta táppénzes állományba vettek.

Fogalmam sincs mennyi pénzt fogok kapni ezután,és sehol nem találtam kalkulátort ami kiszámolná.Segítenél?

A szülési szabadságot csak a kiírt szülési dátum előtt 28 nappal lehet ugye kivenni?

Addig viszont csak 60% táppénz jár ugye?

A mi cégünknél még tavaly is volt 13.havi fizetés,idén is lesz elvileg az nekem is jár hiszen idáig dolgoztam,bár lehet hogy azt is csak részarányosan kapom meg?

Nagyon köszönöm a válaszokat!

Az volna

2010. okt. 5. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Kérdező: ha álláskeresésit kap, akkor a gyedet úgy számolják, hogy ha az irányadó időszakban volt jövedelme, akkor abból, de ha nagyobbrészt álláskeresésin volt, akkor a minimálbér alapján. Ha volt jövedelme is, de 6 hónapot meghaladóan kapta az álláskeresésit, akkor szintén a minimálbér lesz az alap.


Hozzászóló:

Beleszámít. A táppénz alapjába beleszámít minden rendszeres és nem rendszeres jövedelem, így a jutalék, ajándék, "átalány", minden. Mivel ezekből vonnak egészségbiztosítási járulékot így az alapba beszámítják.


A 13. havi fizetés is jár, elméletileg (bár a céged szabályzatát nem ismerem) teljes összeg, hiszen nem vagy 6 hónapot meghaladóan távol a munkahelyedtől idén. Ha más a szabályozás, akkor időarányosan jár - de ez is függ attól, hogy mi szerepel a szerződésben, hiszen akár kiköthették, hogy csak annak jár, aki 30 napot meghaladóan nincs távol a munkájától (ez nem valószínű).


A tgyást valóban leghamarabb a szülés várható időpontja előtt 28 nappal igényelheted.


Számítás:

Idén voltál már betegállományban? Azért kérdezem, mert mindenkinek van egy évben 15 munkanap betegszabadsága, amire 70%-os bér jár. Ha már voltál 3 hétig összesen betegállományban, akkor már csak a táppénz jön, ha nem, akkor másként kell számolni, mert a betegszabi alatt jövedelmet kapsz, nem ellátást.


Vegyük úgy, hogy nem voltál:

(ezek kb. számok, az alapján, amit leírtál, de nem lehet agy az eltérés, pár száz forint legfeljebb)

Tegnaptól 20 napon keresztül a bruttód: 96.200

Ha lejár a betegszabi, akkor a táppénz októberre még 28860.

Novembertől meg teljes havi táppénz: 124000Ft.

Ebből csak szja-t vonnak, így az összege kb. 97-98 ezer havonta.

2010. okt. 5. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Ja, még annyit tennék hozzá, hogy ezt az összeget változtathatja a szabadság, mert mint írtad, a szabi idejére a 35 ezer nem jár. Mennyi szabid van? Kivetted tavaly az összeset?
2010. okt. 5. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Igen szeptemberben kivettem a maradék 10 napomat,tehát szabim már nincs.Táppénzen nem voltam idén még.

nagyon köszönöm a választ.

2010. okt. 5. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!