Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Én 6 hetes terhes vagyok nem...

Én 6 hetes terhes vagyok nem nagyon tudja senki a munkahelyemen. Júniusig nem is szeretném hogy kiderüljön nehogy elküldjenek mert szerződéses vagyok. El lehet addig titkolni?

Figyelt kérdés
ja és nyáron külföldi utat tervezünk autóval,szerintetek nem veszélyes?
2009. márc. 24. 19:12
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Hát az még több mint 2 hónap. El tudod titkolni. Ha szerencséd van, nem lesznek durva reggeli rosszulléteid, amik "gyanúba" keverhetnek. :) Igazából szinte csak rajtad múlik! Bár azt nem tudom, hogy hogy fogod tudni megoldani a vizsgálatokra járást. Szabit kérsz majd?
2009. márc. 24. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
77%
Szerintem elég veszélyes eltitkolni, mert, ha vmi bajod lesz, összeesel v. ilyesmi nem fogják tudni mitől van. És a terhesgondozásra, meg Uh-ra hogy akarsz eljárni? Szabit veszel ki? Végülis, ha olyan alkatú vagy akkor kb júniusban kezd el látszani a pocid és ha nem leszel "látványosan" rosszul, akkor sikerülhet. Sajnálom, hogy ilyen helyzetben vagy.
2009. márc. 24. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
75%

szia

Szerintem nyugodtan szólhatsz, a munkáltató azért nem küldhet el, legalábbis szerintem. Én is elmondtam a munkahelyemen, és nagyon pozitívan fogadták. Bár azóta táppénzen vagyok mert veszélyes a munkakör ahol dolgoztam.

De úgy vagyok vele inkább kapjak kevesebb pénzt mint valami gond legyen.

Az autós külföldi utat szerintem beszéld meg az orvosoddal. Jó babavárást 12 hetes kismami

2009. márc. 24. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
hát kórházban dolgozom így a kajaszünetekben minden megoldott és a közvetlen munkatársaimból tudják páran.amúgy meg 2.terhességem ugyhogy nem hiszem hogy annyira rosszul lennék csak ne lássák meg rajtam
2009. márc. 24. 19:41
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem akartad a főnökségnek elmondani,azzal nagy butaságot csináltál,ha a közvetlen munkatársaid tudják.Tudod,amit ketten tudnak,már nem titok.És jobb,ha a főnök tudja meg elöbb,mint a beosztottjai!Én a főnökömnek szóltam,aztán táppénzre jöttem,nem magyrázkodtam senkinek.
2009. márc. 24. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Én nem szóltam a munkahelyemen, mert próbaidős voltam.

20 hetes terhes voltam, amikor véglegesítettek.

A sors fintora, hogy rá pár napra táppénzre kényszerültem veszélyeztetett terhesként.

Nem voltam rosszul, nem nőtt a pocakom sem.

2009. márc. 24. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

az utolsónak köszike!

én sem szólok egyenlőre mert nagyon kéne hogy meghoszabítsanak,ugyanis suliba is járok és kell a gyakorlat miatt is.

2009. márc. 25. 05:49
 8/11 anonim ***** válasza:
Szia, én 13 hetes vagyok, holnap 14, de nekem se tudják, még a közvetlen kolléganőim se!!! Én úgy vagyok vele, hogy először a főnöknek akarok szólni, és utána nekik.
2009. márc. 25. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Én ugy tudom hogy köteles vagy most vagy a harmadik vagy negyedik (pontosan már nem emlékszem) bejelenteni. Azt hiszem szabályozza valami törvény is. Keress rá! Nem küldhetnek el, menj el táppénzre.
2009. márc. 25. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Időben kell közölni a terhességet a főnökkel

2008.04.24 Pályacsúcs Magazin

Egy nő életében az egyik legszebb pillanat, amikor kiderül, gyermeket vár. Aztán jön a neheze: a helyzet közlése a főnökkel, majd a bizonytalanság, hogy mi lesz ezután. Mikor szóljunk a főnöknek? Mikor érdemes abbahagynia a munkát? Néhány tanács, hogy ne legyen kínos a helyzet.


Ha nem is az első kérdés, de a terhességről értesülés után röviddel felvetődik: mikor közöljem vezetőmmel, hogy terhes vagyok? Orsolya (28) nem várta meg a kritikusnak számító 12 hét leteltét, egy hónap után elmondta a jó hírt. "Úgy gondoltam, mindenkinek az lesz a legjobb, ha minél hamarabb felvázolom a helyzetet. A főnököm így tud majd előretervezni, meg tudja például szervezni a helyettesítésemet. Nekem pedig nem kell hazudoznom, ha vizsgálatra megyek, vagy ha egyik pillanatról a másikra rámtör a rosszullét. Szerencsére a vezetőm elég jól fogadta. Bár nem örült neki, viszont ezt utána egyáltalán nem éreztette velem. Mindent megkaptam, ami járt, nem kellett túlóráznom, és a vizsgálatokra is szó nélkül elengedett. Sajnos mindezek ellenére 4,5 hónap után kénytelen voltam táppénzre menni: veszélyeztetett terhes lettem" - mesélte az értékesítőként dolgozó hölgy.


Ne titkolózzunk sokáig


Nem árt alaposan meggondolni a bejelentést. Sok a rémtörténet a témával kapcsolatban. Dr. Sipos Márta munkajogász is hallott már rossz tapasztalatokat. Vannak olyan munkáltatók, akik amint kiderül a terhesség ténye, igyekeznek mindenfajta praktikával megszabadulni a munkavállalótól.


Ettől függetlenül sokáig titkolózni sem érdemes. Ha a vállalat tényleg ellenségesen áll a témához, akkor csak késleltetjük az elbocsátást. Viszont ha családbarát, akkor a titkolózással saját magunkat hozzuk lehetetlen helyzetbe.


Zokon veszi a főnök, ha a kollégák előbb tudják


"A tapasztalatok szerint negatív megítélés alá esik, aki az utolsó utáni pillanatban értesíti felettesét, hiszen így nagyban lecsökkenti tervezési-intézkedési idejét", véli Kiss Gabriella karriertanácsadó. "Ideális, ha közvetlen felettesükkel a harmadik hónap lejártával közlik a tényt. Fontos, hogy a cégnél a vezető tudja meg először. Rossz fényt vet a dolgozóra, ha a főnök egy fecsegő kollégától értesül a változásról. Hiszen munkahelyi viszonylatban ő az a személy, akit leginkább érint a terhesség ténye, mivel minden valószínűség szerint át kell szerveznie a feladatokat. Egy késve bejelentett terhesség hátráltatja egy adott szervezeti egység munkáját, ami egyébként megelőzhető lett volna" - mondja.


A fizikai-lelki változások miatt sem tanácsos sokat várni. Három hónap után már elkezd gömbölyödni a has, némelyeknél ráadásul szélsőséges hangulatváltások is előfordulhatnak. Jobb, ha mindenki tisztában van azzal, miért történik mindez. Előbb-utóbb úgyis szárnyra kel a pletyka, és ekkor már nem tudja, hogy kivágni magát a dolgozó. Név nélkül nyilatkozó interjúalanyaink arról számoltak be: egy kolléganőjük bár látható változásokon esett át, mégis hallgatott a terhességről. Ez mindenkiben visszatetszést keltett, nem értették, miért kell titkolózni, mire jó ez. Már a főnök is rég tudta, mire végre leült vele. Nem szerzett piros pontot a viselkedésével, ez biztos - számoltak be.


Újra vizsgálják a munkakörülményeket


Munkajogi szempontból is ésszerű a mielőbbi közlés. Dr. Sipos Márta elmondta: amint a vezető tudomására jut a terhesség és ezt igazolással is megerősíti a várandós dolgozó, azonnal életbe lépnek a terhes nőket védő szabályozások. Onnantól például nem kötelezhetik sem túlórázásra, sem éjszakai munkára, és a kötelező orvosi vizsgálatokra is el kell engedniük a dolgozót. Mindemellett a munkakörülményeit is felül kell vizsgálniuk a munkavédelmi szabályoknak és az üzemorvos meglátásainak megfelelően. Egy terhes nő nem dolgozhat például vegyszerekkel, vagy olyan irodahelyiségben, ahová beszivárog a füst, és a túl stresszes munka sem ajánlott számára. A veszélyeztető körülményeket háromféleképpen szüntetheti meg a munkáltató: áthelyezheti a dolgozót egy másik munkakörbe, felmentheti a munkavégzés alól, vagy lecsökkentheti munkaidejét. A végső megoldásról az üzemorvos dönt. Fontos, hogy bármelyik verzió lép is életbe, a fizetése nem csökkenhet. Szintén lényeges, hogy csak az egészsége érdekében helyezheti át másik munkakörbe a munkáltató. Egyéb esetekben nem.


Határozott idejű szerződés: nincs védelem


Milyen egyéb jogai vannak a leendő kismamáknak? Talán a legfontosabb, hogy rendes felmondással nem bocsáthatják el őket. Még akkor is jogellenes a felmondás, ha utólag derül ki terhességük ténye. Határozott idejű jogviszonyra viszont ez nem érvényes. Szülési szabadságát egyébként négy héttel a szülés előtt kezdheti meg. A gyakorlat azt mutatja, hogy aki úgy dönt, korábban akarja befejezni a munkát, azt az orvos kiírja táppénzre.


Értékelik, ha a lehető legtovább dolgoznak


Ez azonban nem a legjobb megoldás. Kiss Gabriella elmondta: ha úgy érzi az alkalmazott, hogy el tudja látni a feladatait, akkor érdemes végig - pontosabban négy héttel a szülés előttig - maradnia. Ezt minden munkáltató értékeli, és visszatérésében is nagy szerepet játszhat, ha nem él vissza helyzetével. Ez egyébként az egész időszakra érvényes. Egyáltalán nem ajánlott például lógni orvosi vizsgálatokra hivatkozva. Könnyen kiderülhet a turpisság, és ezzel a dolgozó azonnal el is vágja magát...


Terhes nők jogai:


- éjszakai műszakra nem kötelezhető

- nem kötelezhető túlórára

- fizetését nem csökkenthetik le

- nem bocsáthatják el rendes felmondással

- joga van az egészséges munkakörülményekhez


Oroszi Babett

2009. márc. 25. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!