Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Terhességi cukorbeteg kismamák...

Terhességi cukorbeteg kismamák segitségét kérem.8.2 lett a terhelésem a diabetologus 700 gr szénhidrátra állitott és eltiltott a tejtöl! De állandoan éhes vagyok, és a tej borzasztoan hiányzik. Ill nem tudok nagywc ni csak 3 naponta! Ti mit esztek?

Figyelt kérdés
ill nem tudok nagywc ni csak 3 naponta miota diétázom!Van esetleg jo diabetologusotok Budapesten?Félek hogy ha csak ennyi kaját viszek be nem fog fejlödni a babám mert pont most kéne neki a legtöbb kaja a 8.hóba lépem!
2009. márc. 27. 07:56
 1/7 anonim ***** válasza:
Gondolom,hogy elírtad,mert biztosan nem 700 gr szénhidrátra vagy beállítva,hanem 170 gr-ra.Én is ilyen diétán vagyok 3 hete.Azóta 2 kiló 90 dekát fogytam,de a babám vígan fejlődik.Nekem azt mondta a dietetikus,hogy amire neki szüksége van,azt elveszi az anyai szervezet rovására .Eleinte én is éhes voltam,de most már kitapasztaltam,hogy mit egyek ahhoz,hogy tudjam tartani a szénhidrát adagot és jól is lakjak.Szerintem te is ki fogod tapasztalni idővel,ha tudok,szívesen segítek.Egyébként a diéta óta lement a vérnyomásom és a pulzusom is rendeződött,a cukrom pedig már az első hét diéta után tökélete volt,4,5.
2009. márc. 27. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Első vagyok:még azt írni akartam,hogy ha nem is sokat,de azért ihatsz tejet,csak számolni kell,hogy a szénhidrát ne legyen sok.Én is megiszom napi 2 dl-t,de light tejet és csak délután vagy este,mert az én dietetikusom sem javasolta a reggeli tej ivást.A wc gonddal kapcsolatban:Csak teljes kiőrlésű kenyeret egyél,az sok rostot tartalmaz,kevés benne a szénhidrát és segíti a normál emésztést!Pl. a graham kenyérből egy szelet szénhidrát tartalma 9,5 gr,abból reggelire kapásból meg ehetsz 3 szeletet,light margarinnal,egy-egy szelet sonkával és egy tojással.Igyál hozzá egy bögre Milford gyümi teát,az ízesítés nélkül is finom,bár én egy Norbi édesítőszert azért teszek bele.A cukor tilos!
2009. márc. 27. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
köszönöm irtam neked e mailt persze 170 gr!Hol tudsz venni ilyen graham kenyeret?
2009. márc. 27. 08:27
 4/7 anonim ***** válasza:

Igyál meg egyszer 2 dl tejet és utána 1 órával nézd meg, hogy mennyi lett a cukrod. Ha nem nyonja nagyon fel, akkor szerintem mértékkel, de ihatsz.

Én 200 grammos diétán voltam (7.9 lett), és ittam tejeskávét, ill csináltam édesítőszeres kakaót.

Nekem a banánra mondta a dieteikus, hogy ne nagyon egyek, ill. hogy nézzem meg, hogy mennyire emeli a vércukromat és ha nem nagyon, akkor ehetek valamennyit.

2009. márc. 27. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Graham kenyeret lehet kapni az Auchanban,a Coopban is,csomagolva van,szeletelt.A Ceres sütőiprai kft. terméke.Írtam választ privibe.
2009. márc. 27. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
63%
Szió! Egyet értek az előttem szólókkal mindenben! Nekem a terheléses cukrom 8.4 lett, én 160 gr-os diétán voltam. Nekem azóta már megszületett kislányom, egészségesen, le is kopogom gyorsan, 3 kiló súllyal. Nekem azt mondták, hogy kicsi baba lesz, én meg is ilyedtem, hogy a diétától, ugyanis 26. héttől diétáztam, és összesen 6 kg-ot híztam, dokim avval riogatott, be kell majd feküdnöm hizlalni a babát. Aztán lazítottam a diétán, ettem kicsit többet, és napi 6x-8x mértem a cukrot. Ami ártott, magasabb érték lett, kihagytam utána. Nekem a diót, mogyorót ajánlották, mert kalóriában magas, szénhidrátban alacsony, így minden este nasiztam belőlük. Tényleg jó a graham kenyér. A M...er cégnek van egy jó tejberizs-e, diétás, nagyon finom nasi. Én is a Norbis édesítőt használtam. A banán nekem is tilos volt, de mértékkel ettem. Tejet én délután ihattam, és este. Ettem tejbegrízt is, édesítővel. Ne félj, fejlődik a babád rendesen, csak ha éhezel az a gond. Én ezért is ettem többet, de konroll alatt, én sokszor mértem mint irtam. utána híztam is, és a baba is az uh szerint. Viszont vedd komolyan, tudom úgy veszed, hisz tanácsot kérsz, csak azért irom, mert ismerősömnek szív beteg lett a baba mert nem tartotta be a diétát, és 10 feletti cukrai voltak. Kitartást neked, ha lenne még kérdés, pribiben szivesen segítek!11 hetes kislány anyukája
2009. márc. 27. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Szia tejet ihatsz de csak 1,5%-ost de ezt általában reggeli mellé.Nekem végig kelett diétáznom a terhességem alatt és az utolsó 6 hetet én kórházba töltöttem 180 gr szénhidrátra voltam beállítva,nem is ehettem mást csak amit a kórházban kaptam,a babám meg 4350 grammal és 53 centivel született.Ne agodj avégett hogy nem fog fejlődni a babád. Kerestem neked egy cikket olvasd el A 7,8 és 11 mmol/l közötti értéket még nem szokás cukorbetegségnek tekinteni. Ezek az úgynevezett csökkent glükóz-toleranciára jellemző értékek, ilyenkor a szervezet a normálisnál lassabban tudja felvenni a vérből a cukrot. Cukorbetegségről 11,0 mmol/l felett beszélünk. Csakhogy a kismamák esetében ennél szigorúbbnak kell lennünk, ez azért indokolt, mert abnormálisan magas vércukorszintnél a különböző fejlődési rendellenességektől a koraszülésen vagy a túlsúlyos baba miatt szükséges császármetszésen át számtalan súlyos szövődmény veszélye megnő.


Ha az orvos szükségesnek látja, akkor a kismamának otthon is ellenőriznie kell vércukorértékeit. Az otthoni vércukormérésre reggel, délben és este kerüljön sor. Úgy kell időzíteni, hogy mindig egy órával az étkezés utánra essék, mert az ekkor mérhető csúcsérték az igazán fontos, ami nem lehet 7 mmol/l fölött. Ha, mondjuk, egyszer ennél az értéknél magasabbat mér a kismama, akkor ne ijedjen meg. Leginkább a reggeli utáni vércukorértékre kell figyelni, ilyenkor szokott a vércukor a megengedett érték fölé szökni. Ez a stressz-hormon, a kortizol napszaki ritmusából adódik. A hormon szintje reggel magasabb, ezért a vércukor viszonylag kevesebb szénhidrát bevitele után is magasabbra szökik. Kiugró vagy gyanús mérési eredménynél a legjobb még egyszer mérni. A baba és a mama egészsége érdekében mindig az ideális anyagcsere-állapot megtartására törekszünk, azaz, hogy vércukorszintjük 3,5 és 7 mmol/l között legyen. Ha azonban többször is 7 mmol/l fölötti az eredmény, azt jelezni kell az orvosnak, ilyenkor már inzulinpótlásra lehet szükség.


Ha az orvos terhességi cukorbetegséget állapított meg speciális diétát kell elkezdeni.

A diéta energiatartalmának testre szabottnak kell lennie, ami függ az életkortól, a testsúlytól, a magasságtól, az anyagcsere állapotától, a fizikai aktivitás mértékétől és a terhesség időszakától.

Normál testsúly esetén általában a napi energiaigény 1800-2500 kcal között ideális. Ha azonban az anyának súlyfeleslege van, akkor kisebb mértékű energia bevitelére lehet szüksége, de ekkor sem lehet 1500 kcal alatti.

Az optimális étrend alapelvei nagyon hasonlítanak az egészséges táplálkozásra, miszerint az étrend gerincét az értékes gabonafélék, illetve a bőségesen fogyasztott zöldségek, gyümölcsök alkotják. Ez egészül ki sovány húsfélékkel, hallal, tejtermékekkel, valamint hüvelyesekkel, tojással, olajos magvakkal.

Nagy hangsúlyt kell fektetni az étrend megfelelő változatosságára és a kiegyensúlyozott, napi ötszöri étkezési ritmus kialakítására. A gyakori étkezéssel mérsékelhető a vércukor-emelkedés, nagyobb inzulinigényt kielégíteni nem képes szervezetet úgy tudjuk leginkább segíteni, hogy egyenletesen adagoljuk számára a szükséges szénhidrát-mennyiséget.


A diéta azt jelenti, hogy terhesnek pontosan meghatározott időben pontosan meghatározott szénhidrát tartalmú ételt kell fogyasztani.

Általában 150g naponta, melyet ötszöri étkezésre bontunk az alábbiak szerint:



7 órakor 30 gramm szénhidráttartalmú reggeli (1 db 34 grammos kifli, 5 dkg feta sajt, 10 dkg paradicsom)

10 órakor 20 gramm szénhidráttartalmú tízórai (30 dkg görögdinnye vagy 35 dkg málna)

13 órakor 50 gramm szénhidráttartalmú ebéd (rakott cukkini: 30 dkg cukkini, 2 dl tejföl, 10 dkg Pannónia sajt, két tojás, 2 dkg margarin)

16 órakor 20 gramm szénhidráttartalmú uzsonna (20 dkg kajszibarack)

19 órakor 30 gramm szénhidráttartalmú vacsora (10 dkg félzsíros tehéntúró, egy újhagyma, 10 dkg zöldpaprika és egy darab 44 grammos császárzsemle)


A kismama arra is ügyeljen, hogy napi 150 gramm szénhidrátnál kevesebbet nem fogyaszthat, nehogy éhezési aceton jelentkezzen vizeletében, mert az ilyen mértékű éhezés már gátolja a baba fejlődését.

A ételt ne pépesítsük, pürésítsük viszont alaposan rágjuk meg, ezzel is segítjük, hogy a felszívódás lassabb legyen.

Ha édességre vágyik, akkor se egyen cukrot vagy glükózt tartalmazó édességet, ilyenkor válasszon inkább gyümölcsöt vagy durum búzából, teljes kiőrlésű gabonafélékből készült csemegéket.


A diéta hatékonyságát az étkezések után egy órával végzett vércukor vizsgálattal kell ellenőrizni.


A kismamák számára is rendkívül fontos dolog a mozgás. Az étkezés utáni vércukorkiugrás legjobb ellenszere, ha a tesz egy kiadós sétát. A mozgás akár 30%-kal is csökkentheti a vércukorértéket, mert az izomsejtek felveszik a cukrot.



A cukorbetegség fogékonyabbá tesz néhány betegségre, fokozott például a trombózis-veszély, hajlamosabbak terhességi toxémiára. Gyakoribbak a hüvelyi fertőzések, amelyeket a hüvelyi szülés előtt ki kell kezelni. A terhesség eleve csökkent immunitással jár, a cukorbetegeknek egy picit még jobban kell vigyáznia. Lázas, fertőző betegségek, hányás, hasmenés felboríthatják a vércukor-anyagcserét. Az ilyen betegséget jelezni kell a nőgyógyásznak, diabetológusnak. Kerüljük a házipatika használatát, csak az orvos által engedélyezett gyógyszereket szedjük.



A terhességi cukorbeteg kismama megfelelő szénhidrát-anyagcsere helyzet mellett ugyanolyan feltételekkel szülhet a nő, mint az egészséges várandós. Vannak fokozott kockázattal járó terhességek, ilyen a családi hajlam, a túlsúly, a kismama kora, az előző terhesség lefolyása, de a császármetszést leginkább a baba mérete indokolhatja.

A császármetszés is műtét és ugyan napjainkban már a cukorbetegség nem akadálya a műtéteknek, de alatta és utána a cukorbeteg állapot külön odafigyelést igényel. Fokozott a sebfertőzés veszélye, lassabb a sebgyógyulás.


Szülést követően a vércukorszint helyre áll, az inzulin kezelés elhagyható, azonban a diétát még 6 hétig folytatni kell, majd a diétát is meg kell szüntetni pár napig és el kell végezni a cukorterhelést. Ennek eredménye dönt a továbbiakról.

Vizsgálatok igazolták, hogy a terhességi diabétesz gyakran a 2-es típusú cukorbetegség előhírnöke, mivel az esetek mintegy 60%-ában évekkel később ki is alakul.

A szülés után a terhességi diabéteszes nőnek mindent meg kell tennie, hogy anyagcsere-állapota tartósan normális maradjon. Ennek érdekében szabaduljon meg súlyfeleslegétől, már a szoptatás időszakában is táplálkozzon energiaszegényen és szakítson időt a rendszeres testmozgásra, ügyeljen az egészséges életvitelre. Így jó eséllyel kerülheti el a diabétesz későbbi kialakulását.

Ajánljuk, hogy legalább évente ellenőriztesse éhgyomri vércukorértékét, és 3-5 évenként végeztessen terheléses vércukorvizsgálatot


A cukorbeteg kismama veszélyeztetett terhes. Ha csak teheti vegye igénybe a táppénz lehetőségét.


Ja és ha elmész,a körzeti orvoshoz ő is tudd neked segíteni,tud addni neked oktató fűzetett amiben étrendet is találsz.

2009. márc. 27. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!