Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Hogyan tudnám túltenni magam...

Hogyan tudnám túltenni magam az első terhesség-szülés utáni traumán?

Figyelt kérdés
A kislányom 14 hónapos, áldott jó gyerek, és mindenképp szeretnénk neki egy kis tesót, de egyszerűen rettegek még a terhesség-szülés-gyermekágy gondolatától is... Valahogy annyira rosszul éltem meg ezeket, hogy szinte már önértékelési problémáim is vannak ezek miatt... Segítsetek! Hogyan léphetnék túl ezen a problémán? Sokszor már arra gondolok, hogy felkeresek egy szakembert! Ti ezt hogyan éltétek meg? Mással is előfordult ilyen?
2012. jan. 7. 17:06
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Nekem 8 hónapos a kisfiam, rettenetes volt a vajúdás pedig 4őra alatt megvolt,a kitolás eggyáltalán nemfájt, a varrás egy kicsit, inkább a szülösznö viselkedését kellene elfelejtenem. Énis szeretnék kistesót, de ezek az élmények eléggé visszatartanak.Tudod amikor a szemembe néz és mosolyog, és átölelem, mintha ezerszeres kárpótlást kapnék érte. És nemhinném hogy veled lenne baj. üdv. Marianna
2012. jan. 7. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Szia!

Nem tudom mi okozott ekkora traumát, de biztosan olyan dolog lehet ami egy álltalános terhességnél és szülésnél stb nincs. Akkor már is hasonlóképpen érezné.

Sokat számít az, hogy hogyan vagy terhes. Gondolom a legnagyobb támaszod a férjed. Nekem ez segített a terhesség alatt, az ő támogatása. Illetve az is, hogy fogadott orvosom, szülésznőm volt. Rengeteg doppingot kaptam szüléskor a szülésznőmtől akivel végig beszélgettük a vajúdást (9 óra hossza) illetve az orvosom szülés közben még a begörcsölt vádlimat is masszírozta és az utolsó nyomásnál amikor kimerültem a fejemhez jött és nyugtató szavakat mondott illetve bíztatott. Sosem felejtem el a tekintetét és amiket mondott és hogy abban a pillanatban ez mennyit jelentett nekem.

Hiába volt nehéznek mondható szülésem. Még a méhnyak is megrepedt közben és 1 órás varrás volt csak belül ami szétszakadt mégis minden nyögés és sírás vagy kiabálás nélkül szültem. Pedig én mindig hisztisnek vallottam magamat. Ezután volt néhány óra mélypont amig a párom el nem tudott jönni (kivette a szabiját másnaptól). Magán szobában v oltam a picurral és reggel 8tól este 8ig a párom is velünk volt. Ez akkora támasz volt nekem, hogy szinte alig akartam 4 nap után hazajönni.:)

Itthon is a párom adta este oda a lefejt tejcsit (sajnos később a tápszert) amikor nem volt erőm. Rengeteget segített.

vedd magadat körül olyan emberekkel, akiket ismersz, akikről tudod, hogy figyelni fognak rád. Igaz nem olcsó mulatság, de egy gyerek sosem az. Megéri, ha ennyire megviselt.

2012. jan. 7. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Tulajdonképpen a terhességet nem mondanám sem könnyűnek, sem nehéznek. Amolyan átlagos kellemetlenségek voltak, mint a gyomorégés, a vizesedés (tisztán 22kg, mert 2 kg maradt rajtam a 24-ből) és az éjjeli lábikragörcsök... Lakásfelújítás miatt azonban a férjemet alig láttam, így ő nem volt akkoriban nagy támaszom, persze szóljon mellette, hogy értünk csinálta :)

A szülés már bonyolultabb volt. Egy szimpla hasmenés "birtokában" nem engedték, hogy apás szülés legyen és egy "HIV" feliratú szobába tettek, ahova kb. óránként benéztek mi a helyzet... Az éppen műszakos égig tupírozott hajú szülésznő kijelentette délután fél 3-kor, hogy ez éjszakai gyerek lesz, mert ő már nagyon elfáradt, hiszen addigra már 6 szülést levezetett aznap. 3-kor oxitocin, és hál'istennek szűk 3 óra vajúdás után, műszakváltást követően, a fogadott orvosom jelenlétében, negyed 7-kor egy édes tündér szülésznő segítségével megszületett a szemünk fénye :)

De sajnos ez után is jött egy újabb pofon... A hasmenés miatt, negatív székleteredmény hiányában gyerekestül belöktek a fertőzőosztályra, ahol friss varratokkal a földön egyedül fürdettem a gyerekem és még azt sem mutatta meg senki, hogyan tegyem mellre. Ergo nem tanult meg szopni. És mire erre rájöttem, eltelt 6 hét, addigra testi lelki roncs voltam. Mert csak rágta a mellem, de én vérző bimbóval zokogva is szoptattam és hibásnak éreztem magam azért, mert biztos a hozzáállásommal van a baj, hiszen mások szerint a szoptatás a világon a legcsodálatosabb dolog... Akkor jöttem rá, hogy tulajdonképpen a gyerek azért ordít vigasztalhatatlanul másfél hónapja, mert nem kap eleget enni... Akkor kezdtem el neki lefejni a tejet, nappal 5* és 1* éjjel, 6 hónapos koráig. De onnantól a kislányom nem sír, nem éhezik és minden éjszakát végigalszik 8-8-ig :)

A gátsebem röpke 5 hónap alatt begyógyult, olyannyira hogy most már nagy ritkán vevő vagyok akár házas életre is...

Szóval röviden ennyi... De legyen a vége happy end... A székleteredményem negatív volt... Hmmm. sok hűhó semmiért :(

2012. jan. 7. 21:37
 4/14 anonim ***** válasza:

Angyalom...hát nem csodálom,hogy nehezen teszed túl rajta magadat:(( Szerintem keress egy másik kórházat,de semmiképpen se mondj le a kis tesóról...:))

Egy két gyermekes anyuka

2012. jan. 7. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Úristen, szegénykém :-(

Nagyon sajnállak. Nekem is van egy kisfiam 2 és fél éves, most vagyok 20 hetes kismama.

Nekem sem volt valami leányálom a szülés sem az utána levő 6 hét de eszembe sem jutott hogy ne legyen több gyerekem.

De ezek után egy percig sem csodálom hogy még a szülés gondolatától is irtózol...

De emiatt ne mondj le a babáról.

Menj másik kórházba.

És hidd el minden szülés más.

2012. jan. 8. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

2es vagyok.

Nem csodálom, hogy megviselt.

Nekem az orvosom azt sem engedte, hogy előkészítsenek (beöntés + borotválás) mert én minidg otthon elintéztem a borotva kérdést. Tudom butaság, de rettegtem a beötéstől is és látta rajtam, hogy félek ezért nem engedte, hogy elvigyen a nővérke. Szerencsére nem volt baleset belőle:)


Nekem utolsó nap sikerült nagydolgot végeznem indulás előtt. És szülés után minden nap hozták volna reggel vizitkor a ricinusolajat... Az orvosom minden reggel és délután bejött hozzám és kipenderítette a ricinusolajas nővérkét... Utolsó nap elküldte a páromat csokis szójetejért + duphalac nevű hashajtó szirupért (gyerekeknek is adható nem brutális). Mivel megkívántam a szójatejet amint ránéztem bevertem az 1 litert, megittam a kis kupica édes szirupot. Na 10 perc után indultam is:)


Szoptatni én 2 napig nem tudtam, mert kicsimnek a nyakára volt 2x tekeredve a köldökzsinór és közben magzatvizet is nyelt:( így 2 napig csak öklendezett szegényke. Nem sikerült rendesen mellre se tennem. Viszont a magánszobában volt szoptatási tanácsadó. 2 nő próbálta a cicimet belegyömöszölni a picur szájába, de nem ment. Túl kicsi a bimbóm, nem tudja bekapni a gyerek. Ekkor jöttek rá, hogy mellbimbóvédő kell (csodák csodájára én előre megvettem és vittem magammal, bár én azt hittem az arra való, hogyha kiszívja akkor vele együtt kevésbé fáj majd és véd...) Na ezzel már sikerült is. Sajnos azonban itthon 2 hétre rá annyira szétment a mellbimbóm, hogy abba kellett hagynunk a szoptatást, de ez már más sztori.


Szóval rengeteg segítséget kaptam. Ezek nélkül valószínüleg én is hasonló képpen éltem volna meg. Én egy napig fel sem állhattam a varrataim és a súlyos vérszegénységem miatt. Az a nap nehezebb volt, de kaptam lelki támogatást akkor is.

Nem tudom, hogy merre laksz. Én Nyíregyházi vagyok. Itt az alapítványi szoba 10 000 ft / éj. Nem nagyon összeg ha abból indulsz ki,hogy mennyi kellemetlenségtől véded meg magadat. Furcsa vagy sem, de nekem 4 hónapos a babám és orvosom áldásával együtt 5 hónap múlva belekezdünk majd a tesóprojectbe. (persze addig még 2 plusz kontroll is lesz, hogy biztosan felgyógyultam-e már egy új kicsihez)


Még a szüléshez annyit, hogy nekem a varratszedés is félelmetes gondolat volt, de szerencsére a dokim kívül-belül felszívódó varratott adott emiatt. Plusz egy dianne nevű gélt adott szüléskor, hogy hamarabb táguljak és a kitolási szakasz a lehető legkellemesebb és gyorsabb legyen. A gélt magadnak is meg lehet venni vagy akár ott is 3 ampullaszerű (30e ft, de nagyon sokat segít).


Szülésznőt előre fogadj pontosan amiatt, mert ha nem sikerül az apásszülés...nem neked kell mondani, hogy vannak undok szülésznők dögivel...


Sok sikert a tesóhoz! Ne mondj le az állmaidról néhány elfuserált szakbarbár miatt!!! Egyébként ha mégis hasonló dolog következne be.....hát nagy nehezen csak túl vagy rajta nem? Mikor a kislányodra nézel, biztos vagyok benne, hogy utólag úgy érzed, hogy megérte. Gondolj arra, hogy ez most más lesz, de ha valami extrahihetetlen módon mégsem lenne jobb, tarts ki és adjon erőt a jelenlegi és az akkor születendő gyermeked. Ráadásúl régebben amikor még lutri volt a szülés és sokan belehaltak vagy esetleg a gyerek és nem nagy tudású bábák cibálták ki az anyából...annak is örültek volna ha legalább mindketten túlélik. Tudom, nem teszi meg nem történté az egészet, de próbáld az előzöt lezárni és felejteni azzal, hogy a kislányoddal ott vagytok egymásnak.


EGY KALAPPAL!!!

2012. jan. 8. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

Köszönök szépen minden biztatást és minden történetet.. Nagyon kedvesek vagytok :) Igazából biztos voltam benne, hogy nem vagyok egyedül azok közt, akik kibírták nevetés nélkül, de jó tudni, hogy ezek szerint az enyém azért egy elég kirívó eset... És nem pusztán hiszti. Szóval a pozitívba vetett hit talán segíthet, hogy a következő már jó lesz.

Én is második gyerek vagyok és mindig ott lebeg a szemem előtt, ha a szüleim csak egy gyereket vállalnak, akkor én sem vagyok... És annyira szerettünk a nővéremmel együtt játszani, hogy a saját kislányomat sem foszthatom meg ettől az élménytől, csak azért, mert én éppenséggel félek egy újabb babát kihordani, megszülni és nevelni.

A kórházra pedig visszatérve, tudom , hogy csak a szabályokhoz tartották magukat, amikor a székleteredmény hiányában betettek minket a fertőzőre. Én sem biztos, hogy jó szemmel néztem volna egy akár fertőző hasmenéses szobatársra, akivel esetleg közös mosdót kell használnom. Ez teljesen érthető. Csak a segítség hiánya volt a főbb gond. És annyira sok lehetőség nincs is a kórházak között válogatni, hiszen itt nálunk 2 van és ez épp a jobbik volt. Az orvosom egyébként egy tündér volt, de mivel épp nem ügyelt, így csak a vajúdás végére, a kitolásra ért be. Ő ajánlotta fel az utolsó félórában fájdalomcsillapító gyanánt a gázt. Arról pedig senki egy szót sem említett, hogy szülésznőt lehet fogadni. Azóta már több helyről hallottam, és ha eljutunk odáig, akkor legközelebb biztos, hogy fogadok.

Köszönöm szépen még egyszer nektek! Nem bántam meg, hogy érdeklődtem...

Persze várom még a hozzászólásokat! Üdv mindenkinek!

2012. jan. 8. 14:34
 8/14 anonim ***** válasza:

Komplikáció miatt császárom lett, nem igazán tudtam beletörődni, aztán reflux, hasfájás és ki tudja még miért lányom 7 hónapig üvöltött minden áldott nap, akár tíz órákat is egyhuzamban.

Én azt hittem belepusztulok. Egyrészt mert tehetetlen voltam és nem tudtam rajta segíteni (többször voltunk vele kórházban is, de senki nem tudta mi baja), másrészt nem ért más inger, csak a sírás. Azt hittem meg fogok őrülni.

Én ekkor azt mondtam, hogy soha többet nem akarok gyereket.

Most meg 15 hónapos kis tünemény. Mintha mi sem történt volna, éli az életét, megsimogat, megszeretget, édesen vigyorog.

Erősebb lettem, jobb lettem, empatikusabb lettem a történtek hatására. S látom a lányom mennyire szeret. Azt hiszem ezek után mindent kibírok, szóval tuti lesz kistesó egyszer. Most már másképp gondolkozok, mint az első hónapokban. De nem most rögtön lesz kistesó...mert még vannak bennem félelmek, amik viszont érezhetően halványodnak. Le fogom győzni őket, mert tudom, hogy az életben a legértelmesebb dolog, amit tehetek, hogy gyermeket nevelek. Minden más elenyésző.

Nem adott könnyű sorsot nekünk az ég, viszont az is biztos, hogy bár lehet szidni ebben-abban a női agyat, de mégis benne van a csoda: a szülési fájdalmak és az utána lévő nehézségek felejtésének a képessége. :) Mindez azért, hogy vállalhassuk a második traumát is, amit majd évek múltán megint halványabban látunk majd. :)

2012. jan. 9. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Szerintem a legegyszerűbben úgy tudsz túllépni a terhesség/szülés/gyermekágy okozta szorongáson, ha tudatosítod magadban; az ember nem szülni akar, hanem gyereket szeretne.

A hozzá vezető út, - sajnos, vagy hálistennek - nem bizonytalan hosszúságú,és kimenetelű. Az első terhességedhez képest, tudatosabban készülhetsz rá, már tudod, hogy mire számíthatsz, és azt is, hogy ki fogod bírni. ( Más választása ugyanis nincs az embernek.:-)))

Ha nem sürget benneteket az idő valami miatt, hagyj egy kis időt magadnak, hogy a rossz emlékeket kicsit megszelidítse az idő. Ahogy erősödik majd benned egy kisbaba utáni vágy újra, úgy fognak enyhülni a félelmeid.

És persze, az is fontos, hogy időben kezd el megkeresni azt az orvost, akire bátran rábízhatod magatokat.

2012. jan. 9. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Szerintem már a korábbi tapasztalat is megerősített, már nem lesz semmi ismeretlen, ha nem voltál elégedett az orvosoddal, keress másikat. De nemcsak az orvos fontos, hanem az is, hogy melyik kórházban működik: hiába haladó az orvos, ha ak órházi házirend konzervatív. Tájékozódj előbb a bababarát kórházakról (a Kismama magazin honlapján találsz ismertetőket) és ha találtál kórházat, ott keress szimpi orvost, fórumozz stb.), Tájékozódj előre a szoptatásról is, elsősorban ne a csecsemősökre számíts, vigyél listát a szülésre a telefonon elérhető szoptatási tanácsadókról, őket ingyen hívhatod a kórházból is, de előre olvass is utána). Bár bababarát kórházban elvileg van szopis tanácsadó. Készülj fel lélekben a váratlan helyzetre: mit teszel, ha valamiért elviszik a babádat mellőled, a fejés megkezdésére stb. Ha ezeket végiggondoltad, nem ijedsz majd meg. Szerintm a kórházban inkább magadra számíts, tekintsd kellemes meglepetésnek ha segítőkészek az ott dolgozók, de mindenek előtt csodákat tesz, ha kismama mer kérdezni, igényei és elvárásai vannak. Ezek csak akkor vannak, ha tudod, mit várhatsz el. Így magabiztosabb leszel.
2012. jan. 10. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!