Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Jogosult vagyok-e tgyás és...

Jogosult vagyok-e tgyás és gyed igénybevételére, ha a szülés idején munkanélküli segélyen leszek?

Figyelt kérdés

2010 óta folyamatos biztosított jogviszonnyal rendelkezem a munkahelyemen bruttó 200 ezer forint fizetéssel (+cafetéria). Ez tudom, hogy nagyon szép, de sajnos nálunk nem tolerálják a terhességet és sajnos nem tudok spórolni, mert a fizetésemet felemészti a hitel és a rezsi, a maradékot a pároméból pótoljuk és ami így marad abból élünk.(Nem éhezünk, de egy kisbabát nem tudnánk belőle nevelni) :( Jelenlegi szerződésem 2013. május 31-én lejár és nem fognak az állapotomra tekintettel hosszabbítani. A napokban derült ki, hogy terhes vagyok, 6+3 a mai napon, tehát a baba valószínűleg 2013. július 18-án születik majd meg.


Próbáltam itt a fórumon és a jogszabályok alapján tájékozódni, jól sejtem-e, hogy esetemben a következő út lenne járható:

- május 31-én lejár a szerződés

- június 1-jén megigénylem a munkanélküli segélyt

- június 21-én (28 nappal szülés előtt) lemondom a segélyt és megigénylem a tgyást

- 168 napig kapom a tgyást, majd amikor az megszűnik újra megigénylem a munkanélküli segélyt, amiből még maradt 70 napom, majd megigénylem a gyed-et és lemondom a segélyt


Nem vagyok tökéletes jogalkalmazó, de nagyjából így tudom elképzelni a jövőmet, az már más kérdés, hogy milyen összegekre számíthatok, de mindenféleképpen több lesz, mint a 25 ezer forintos gyes, már amennyiben jól gondolkozom.


Kérlek erősítsetek meg benne, vagy javítsatok ki ha tévednék. Köszönöm Nektek!


2012. nov. 22. 19:30
 1/6 anonim ***** válasza:
31%
Járj utána a munkaügynél majd, mert szerintem nem teljesen így van. Ha így igényled a tgyást akkor csak az fog járni, gyed nem. Olyan dátummal kellene amunkaügyre bejelentkezni, hogy az ellátásra való jogosultságod mindenképpen kitartson a szülés napjáig, iletve maradjon még belőle pár nap. Tgyásra csak a szülés napjától kellene menni, és nem megszüntetni hanem csak szünetelteni a munkanélküli ellátást. Ha letelik a tgyás akkor vissza kell először jelentkezni először a mukaügyre és csak utána megigényelni a gyedet.
2012. nov. 22. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Értem, tehát úgy gondolod, hogy ne vegyem igénybe 28 nappal hamarabb a tgyást, hanem csak a szülés után szüneteltessem a munkanélküli segélyt és akkor igénylejek tgysát? Ezzel elhasználok kb. 55 napot, de még marad a 90-ből amit pedig majd a tgyás lejártakor kell újra megigényelnem, hogy járjon a gyed?

Egyébként ha valaki tgyást kap akkor az nem minősül biztosítási időben való szülésnek?

Köszönöm a válaszodat :)

2012. nov. 22. 19:45
 3/6 anonim ***** válasza:

Táppénzre nem leszel jogosult???

[link]

2012. nov. 22. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Igen kérdező, teljesen jól tudod.

Én így csináltam:

Szülés elötti 28.napig kaptam a munkanélkülit,attól fogva igényeltem a tgyást.Ez ugye 168 napig jár.Ha ez lejár majd jövöre, akkor visszajelentkezek a munkanélkülibe pár napra, és akkor igénylem a gyedet. Mivel mindkét igénylés (gyed,tgyás) időpontjában biztositottnak számitok, így mindkettő jár.

Neked ez ugyanigy lehet. Sőt,mivel neked maximum időd van a munkanélküliben,tehát 90 nap, így neked nem is kell szülés elött igényelned a tgyást,hanem munkanélküliről szülhetsz, szülés után viszont be kell menned lemondani a munkanélkülit,és akkor szülés napjától jár a tgyás.

Viszont a tgyás szülés elötti igénylésével jársz jobban, mert a munkanélküli az elmúlt évek jövedelmének a 60%-a, a tgyás pedig a 70%.

Én múlthéten intéztem ezeket, jól utánajártam a dolgoknak.

Szóval a lényeg,hogy teljesen jól tudodm, a lényeg, hogy maradjon pár napod a tgyás lejárta után a munkanélküliből, hogy megint bejelentkezhess és gyedet igényelj.

Boldog babavárást!

38 hetes kismama

2012. nov. 23. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Igen kérdező, jól tudod.
2012. nov. 23. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen Nektek a megerősítést! Természetesen majd jobban utánajárok a dolognak az OEP-nél és a munkaügynél is, de még a 7. hetet sem értem el, csak tudni szerettem volna, hogy van remény még akkor is, ha a munkahelyemen nem hosszabbítanak meg!

Köszönöm mégegyszer!

2012. nov. 25. 11:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!