Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » A kisbaba nem örökölhet...

A kisbaba nem örökölhet betegséget az apjától?

Figyelt kérdés
Olyan kérdésem lenne, hogy olvastam egy elég neves havi lapban, hogy 23-23 kromoszómája van a szülőknek fejenként, viszont az anyának van +1 ami minden nőben örökletes és csak női ágon öröklődik, ami 20.000 évente mutálódik. A másik ami megdöbbentett, hogy ez az újság azt is írja,hogy ha a férfi betegségben szenved, akkor azt nem tudja tovább adni a gyereknek, nem úgy mint az anya (szerintem akkor valahogy közrejátszik az a +1 kromoszóma). Nehogy félreértés legyen, a gyerek attól még hajlamos lesz a függőségre az apa utódanyagából is. Na tehát a kérdésem még egyszer szerintetek az apától nem lehet örökölni ily módon betegséget? A válaszokat előre is köszönöm F/27

2013. jan. 9. 10:09
 1/9 anonim ***** válasza:

Én erről nem olvastam, de szerintem ez nem igaz ebben a formában, hogy nem lehet örökölni az apától betegséget. Nehogy már mindig mindenért az anya legyen a felelős!

Arról nem is beszélve, hogy minden orvos azt mondja, hogy mindig keresztbe öröklünk, vagyis az apától a lány gyerek örökölhet betegséget, az anyától pedig a fiú gyermek.

2013. jan. 9. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Szia, akkor ez az újság csak kiragadott a tudományos megállapításokból 1-1 dolgot, de azt elfelejtette közölni, hogy például ha egy apa cukorbeteg, akkor a gyereke 60%-ban örökölheti a cukorbetegséget tőle, viszont ha az anya a cukorbeteg, akkor csak kb. 20% rá az esély.

És ez így van még számos más betegséggel is, arról nem beszélve, hogy statisztikára nem szabad építeni, mert marhára nem hiteles. És akik makk egészségesek generációkon át, hogy lehet mégis beteg gyerekük?

Tulajdonképpen minden 50-50% alapon működik, tudomány ide vagy oda.

2013. jan. 9. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Biztos, hogy lehet. nekem az egyik ismerősöm apuka nyúlszájú, és a gyerek is az lett.


Lehet, hogy van néhány betegség, amit jobban tudnak örökíteni a nők.


A férjem lisztérzékeny, és sorba vizsgálják a gyerekeinket, hogy örökölték-e, tehát várható, hogy igen, ők is lisztérzékenyek lesznek.

2013. jan. 9. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

De örökölhet.


Annak azonban olyan betegségek, amiknek az öröklődése nemi kromoszómához kötött. HA pl. Y kromoszómához kötődik egy betegség, akkor értelemszerűen apuka kislánya nem fogja örökölni apukától.

az is előfordul, hogy X kormoszómához kötött betegség sem öröklődik, mert az anyai domináns x "elnyomja" az apait, így nem öröklődik a betegség.


Az anyában nincsen egy plusz:) Genetikai szempontból a férfi csak az Y-ban tér el a nőtől:) Az alap mindkettőnél ugyanaz: 46 testi, 23 ivari kromoszóma:) Ha van plusz egy kromoszóma, az genetikai rendellenesség.

2013. jan. 9. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
bizonyos betegségek,öröklödnek ,de gyereknek csak hajlama lesz rá.nem lesz feltétlenül beteg.
2013. jan. 9. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Szerintem valamit félreérthettél a cikkben, vagy csak nem tudod leírni úgy ahogy ott volt. Az olvasottak alapján ez nem így van, leírták előttem az X, Y összefüggést ill.ezen kromószómákon található gének így a betegségek összefüggéseit a pici nemével... A plusz 1 kromószóma tényleg rendellenes minden érdtelemben. Nem lehet, hogy +1 génről beszéltek? Ami ugye hatalmas különbség...Nőben van, így csak az tudja örökíteni. A génmutációknak oka van (nem csak úgy jön 20000 évente)), környezeti, biológiai vagy külső hatás, adaptáció, vagy valamilyen hiba. De ezekre a kiváltó okokra sem minden egyedben történik meg és főleg nem ugyanakkor ez a változás (természetes szelekció). Kíváncsi lennék a cikkre, nincs meg linken?

/Egyébként 23PÁR=46DB kromoszómája van az embernek. Ebből 22pár a testi, és 1pár az ivari kromoszóma(XX/XY). Ezt minden sejt tartalmazza, kiv. az ivarsejtek, azokban csak 23 db van. Ha megfogan a baba, akkor lesz teljes a létszám:23db anyai+23db apai kromószóma./

2013. jan. 9. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Alapvetően minden emberben 4-5 hibás gén van, a fogantatásnál dől el,hogy a magzat mit örököl.
2013. jan. 9. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
köszönöm az értelmes válaszokat előre is. a cikk amiben olvastam az az IPM 2012. november 11.-i számában található meg. Az 'Anya csak egy van' című Dr. Czeizel Endre írásából. Ezen belül is a kérdésem a 'Kizárólag anyai öröklődés' alcímben lelhető meg. Szintúgy ebben a cikkben található az az alcím is, hogy 'A 47. kromoszóma'.
2013. jan. 9. 17:28
 9/9 anonim ***** válasza:

Erről szól a cikk??? A teljes IPM cikket nem találtam meg, de Czeizel és 47.kromoszómára ezt kidobta ki. Itt arról van szó, hogy a "47.kromoszóma" egy képletes elnevezése a petesejtben található mitokondriumnak, ami géneket tartalmaz, így mutáció esetén bizonyos betegségeket idéznek elő. Mivel ez csak a petesejtben van,ezért csak az anyától örökölhető meg.


[link]

2013. jan. 9. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!