Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Ezt megtehetik? Most kerültem...

Ezt megtehetik? Most kerültem gyesre, és kiakartam venni az összegyűlt szabijaimat / TBnél tanácsolták/ és a munkahely nem adja ki, csak majd ha közös megegyezéssel felmondok. És ha munkába akarok állni?

Figyelt kérdés
2009. szept. 18. 00:41
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, hogy egyik "segélynek" nem lehet a másik segély az alapja, a táppénz nem a gyesből fogják számolni, hanem a személyi alapbéredből. Itt a környéken a kismamák nagyjából úgy időzítik a kistesót hogy kb 3 év legyen a különbség, tehát gyes alatt esnek teherbe és azonnal mennek táppénzre. Nemhogy a 25000-nek kapnák a 60%át tppénz címén hanem az előző bérüknek, és ez gyakran több is mint a gyedük volt mert a táppénz hétvégékre is jár... És nem veszi át a férjük a gyesüket. Nem hiszem hogy az előzőnek igaza lenne, mert akkor egy dolgozó anyuka aki gyest is kap a 8 órás munkája mellé, nem mehetne betegszabira ha influenzás lesz?! Vagy ha a bölcsiben összeszed valamit a gyerek?! A Gyes és a táppénz simán kapható együtt.

Szóval szerintem hallgass a tbsekre vagy az oep-esekre, mert itt a kismamák is képzavarban vannak.... Velem együtt természetesen, de ez nagyon bonyolult, szakembert kíván:)

2009. szept. 22. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
Még annyit, hogy ha már terhes vagy, akkor már kaphatja apuka a gyest, nem rúghatnak ki úgysem. Ha még csak tervben, akkor nem szóltam.
2009. szept. 22. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Ha elmennél táppénzre, akkor mivel nincs 180 bérezett napod a tgyás/GYED miatt, a kedvezményszabály értelmében az előző ellátás (GYED) alapját "élesztik fel", tehát az előző GYED-ed alapja lenne a táppénzed alapja, annak a 60%-át kapnád szülésig (előtte 15 napig a betegszabi, ami az említett bér 70%-a). Ha viszont rögtön táppénzre mész, akkor a betegszabi (ami bérezett napnak számít) lenne a következő tgyás/GYED alapja. Ha utánaszámolsz, így jársz a legrosszabbul , mert feltételezem a GYED előtti béred kevesebb volt, annak a 70%-ának a 70%-át kapnád 2 évig, mínusz a levonások. A munkahelyek előszeretettel javasolják ezt, és fogalmuk sincs, hogy is van ez, aztán mikor az anyuka kézhez kapja az első tgyás-t, akkor jön rá, hogy csúnyán megjárta . Táppénz mellett tényleg ne legyél GYES-en, mert akkor csak a minimálbér után számfejtenék azt. Viszont amíg a szabadságaidat töltenéd, nem kell visszamondanod, így továbbra is védve vagy és nem mondhatnak fel-ezt nyugodtan mondd meg nekik . A szabi olyan, mintha dolgoznál és dolgozni meg lehet GYES mellett. A legjobban akkor járnál, ha GYES-en maradnál, aztán akár hamarabb (a szülés várható időpontját megelőző -28. naptól) kéred a tgyás-t, ezzel kiváltasz 1 havi GYES-t, viszont előtte a GYES-t időben le kell mondani. Ha nem produkálsz bérezett napot betegszabival, vagy rendes szabival, akkor 0 bérezett nappal a GYES-be szülve az aktuális szerződésed szerinti béred lesz a következő ellátások alapja, de max. a minimálbér kétszerese (ez idén 143000Ft, jövőre emelkedhet).

Összefoglalva tehát anyagilag legrosszabb a rögtön táppénz, legjobb ha maradsz GYES-en. Ha ezt nem tudjátok megtenni, akkor lehet kompenzálni a szabadságokkal, mert arra az aktuális béred 100%-a jár, így x nap szabi plusz a 15 nap 70%-os betegszabi lenne az alap, ennek a 70%-ával számolhatsz. A lényeg, hogy kötelesek kiadni a szabadságaidat, amikor Te kéred, csak mellette maradj GYES-en és az védeni fog, utána mondd le, akkor már a táppénz véd.

Ha valaki gyes alatt munkába áll,akkor tényleg annyit mehet táppénzre amennyit ténylegesen dolgozott.

2009. szept. 22. 15:20
 14/15 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

Tegnap irtam emailt a munkaközvetítőmnek,hogy 28ától újra munkába akarok állni.Ma felhívtak,hogy ők már nem közvetítenek ahoz a céghez ahol eddig dolgoztam,úgy hogy akkor közös megegyezéssel mondjak fel és kifizteik,és regisztrálhatók egy másik közvetítő cégnél ha mindenképp oda akarok visszamenni.Én meg mondtam hogy regisztrálók akkor másik közvetítőnél,de előtte kiveszem a szabikat.Akkor azon csodálkozott,hogy miért nem akarom úgy hogy egyszerre fizessék ki a szabikat,mert elég sokat kapnék,állítólag kb 100nap szabim van.Még felhívja a munkaügyöt hogy kiszámolják.

Úgy hogy úgy van hogy kiveszem a szabikat,utána meg majd várnak hogy menjek felmondani,de hülye lennék.Viszem a táppénzes papirt.

2009. szept. 23. 15:20
 15/15 A kérdező kommentje:
És mége egyszer köszönöm mindenkinek a segítséget!
2009. szept. 23. 15:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!