Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Jelenleg GYed-en vagyok...

Jelenleg GYed-en vagyok itthon 15 hós babámmal.18 hetes vagyok a picivel és veszélyeztetett terhes. Vettessem fel magam táppénzre (elvileg úgy kicsivel többet kapnék) vagy nem érdemes vesződni vele?

Figyelt kérdés
2013. ápr. 3. 11:34
 1/7 anonim ***** válasza:
Én gyeden maradtam, mikor a másodikkal terhes lettem, gyedbe is szültem. A táppénz 60%. Talán akkor érné meg, ha most max. gyeden vagy, mert ugye akkor magas a bruttód. Vagyis, ha a bruttód 200 ezer felett van, akkor érdemes talán táppénzre menned.
2013. ápr. 3. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
46%
Ha biztos vagy benne, hogy többet kapnál, akkor menj táppénzre, annyira nem vesződség havi egyszer elmenni a házidokihoz a papírért és beküldeni. De alaposan kérdezz utána, én is így voltam, 18 hós volt a fiam amikor terhes lettem, és 3 helyen 3 féle választ adtak arra mennyi táppénzt kapnék (köztük 2 OEP-szerv volt, mindkettő mást mondott), úgyhogy végül maradtam GYED-en inkább.
2013. ápr. 3. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Én maradnék a helyedben GYeden.És Gyedbe szülnék.Akkor biztosan a régi szerződés szerinti béred után fogod kapni a TGYÁStés a GYED-et újra. Ha elmész táppénzre az nem fog beleszámítani a köv. ellátás(TGYÁS,GYED) számításakor az a 5,5hónap. Én kockáztaznék. Nővérem elment a 2baba közt táppénzre+kivette a szabijait és kevesebbet kapott 2évig mint én!!! Pedig dupla fizuja volt mint nekem... :O Szóval meggondolnám!

Munkaügyis mondta is,hogy a táppénz bizonyos részét számolják csak bele majd a TGYÁS/GYED számításakor. :(

Én is GYED-be szültem és így nyugodt voltam,hogy ugyanazt az összeget meg fogom kapni,mint az 1.babánál. TGYÁS talán kicsivel levesebb,mert maximalizálva van ha GYED/GYES-ről szülsz.

De nem éri meg a kockázatot,hogy emiatt lecsökkenjen a 2évig járó GYED!!


Amúgy én is babát várok 17+1napos hetes vagyok a kicsivel. :)

2013. ápr. 8. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
kimaradt a NEM szó...szóval nem kockáztatnék... :)
2013. ápr. 8. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Táppénz összegét nem számítják bele a tgyás és gyed összegének számításakor, mivel ellátás nem lehet egy másik ellátás alapja. Mindenképpen a szerződés szerinti bért veszik alapul. Aki gyedbe szül, szinte mindenki kevesebbet kap, mint az első gyerekénél. Ennek oka, hogy mikor az első gyerek született, akkor a napi bruttó átlagbért vették alapul, amibe beleszámított a túlóra, prémium, jutalékok. Vagyis, ami a fizetési papíron szerepel bruttó bér, annak az átlagát vették. Ha gyedbe szülsz, a túlórák, pótlékok, prémiumok nem számítanak bele.

Pl. ugye dolgozol, van egy bejelentett béred, ami legyen mondjuk pl. 120 ezer forint. Túlórával, pótlékokkal, prémiummal ez a hónap végére lehet, hogy bruttó 150 ezer forint lesz, ebből vonják az adót és a többit. Gyed összegének megállapításakor ezt a 150 ezret veszik alapul, így a többi hónapnál is. Ha gyeden vagy, akkor ezek a plusz dolgok nincsenek, ezért csak a szerződés szerinti 120 ezer lesz az alap. Ezért kevesebb lesz a gyed, tgyás a 2. gyerek születésekor, ha gyedbe születik, vagy nem megyünk ténylegesen vissza dolgozni.

2013. ápr. 8. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Meggyőztetek. Maradok Gyeden. Már maga a papír ügyek intézése sem egyszerű gyerkőccel, szóval nem variálok.
2013. ápr. 8. 12:09
 7/7 anonim ***** válasza:
Ha idén szülsz, akkor az égvilágon semennyire nem befolyásolja a következő baba utáni GYED összegét az, hogy mennyit voltál idén táppénzen. A TGYÁS és a GYED alapját is a jelenlegi szerződés szerinti béred fogja jelenteni, akár voltál táppénzen, akár nem, mindkettő a szerződés szerinti bét 70%-a lesz (maximum a minimálbér kétszeresének 70%-a), a TGYÁS-nál 16% a levonás (csak SZJA), a GYED-nél 26% (SZJA és nyugdíjjárulék). Én biztos elmennék táppénzre a helyedben, ha többet kapnék úgy.
2013. ápr. 8. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!