Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Táppénz is biztosított időnek...

Táppénz is biztosított időnek számít a t-gyásnál illetve a gyednél?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem második babámat várom, vissza mentem dolgozni de csak 365 biztosított nap után jár nekem a gyed és a t-gyás, ez decemberbe lesz meg viszont december 14 re írtak ki szülésre, nem gondolom hogy dec 3 ig nagy pocakkal tudnék álló munkát végezni ezért lenne nagyon fontos nekem hogy a táppénz ugyan úgy bele számít e a biztosított időbe illetve hogy akkor a táppénz összegéből számolják ki a t-gyást és gyedet vagy a bejelentett bruttó bérem 70% át veszik alapul? Előre is köszönöm a válaszokat

2013. ápr. 16. 13:59
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Igen, biztosítási időnek számít. TB ellátás alapja nem lehet másik TB ellátás, tehát a táppénz alapján nem számolnak se GYED-et se TGYÁS-t. Ahhoz hogy meg lehessen mondani mi lesz majd az ellátásaid alapja, pontosan tudni kellene, hogy az elmúlt években hogyan alakult a biztosítási jogviszonyod, mikor kaptál munkabért, mikor TGYÁS-t, GYED-et, esetleg GYES-t, táppénzt.
2013. ápr. 16. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Igen beleszámít. Ha idén igényled még a tgyást, akkor az előző év napi bruttó átlagbéred 70%-a lesz a tgyás. Ha tavaly nincs 180 bérezett napod, akkor az igénylést megelőzően közvetlenül nézik meg, hogy van-e 180 bérezett nap. Vagyis, ha még legalább idén június végéig dolgozol, akkor meglesz a 180 bérezett nap, ha már holnaptól táppénzen leszel, akkor nem lesz meg. Ebben az esetben a szerződés szerinti bér lesz a tgyás alapja.

Táppénz nem lesz tgyás és gyed alapja, egy ellátás nem lehet egy másik ellátás alapja.

Gyedet 2014-ben igényled, szintén azt nézik van-e 180 bérezett nap 2013-ban, vagy az igénylést megelőzően. Ha nem lesz, akkor szintén a szerződés szerinti bér 70%-a a gyed alapja is. Ha van 180 bérezett nap, akkor napi bruttó átlagbért vesznek alapul. A gyed összege viszont maximalizálva van, ha a bruttód több, mint a minimálbér kétszerese, akkor a gyed alapja nem lehet több, csak a minimálbér kétszeresének a 70%-a.

2013. ápr. 16. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
Első vagyok, annyival egészíteném ki másodikat, hogy idei évtől sajnos már a TGYÁS összege is maximalizálva van a minimálbér kétszeresének 70%-ában, ugyanúgy mint a GYED.
2013. ápr. 16. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Tényleg? Én még úgy tudta, ha valaki úgy szül, hogy gyeden van, vagy nem ment vissza dolgozni, hanem gyed lejárta után egyből táppénzre ment, akkor lehet max. a minimálbér kétszerese a tgyás. De akkor már ezek szerint megváltoztatták.
2013. ápr. 16. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Ez remek hír köszönöm a válaszokat, igazából július végével augusztus elejével szeretnék táppénzre menni, tavaly decembertől dolgozok, és decemberre várjuk a babát, most 7 hetes vagyok. Akkor anyi a lényeg hogy kapok gyedet illetve t-gyást.
2013. ápr. 16. 16:02
 6/16 anonim ***** válasza:
Persze, ha meglesz a 365 biztosított nap. Annyit fűznék hozzá, hogy viszont a gyed nem fog járni a gyerek 2 éves koráig, hanem a 168 nap tgyás lejárta után a gyerek másfél éves koráig fog járni a gyed. Ahhoz, hogy a gyerek 2 éves koráig kapj gyedet, 565 biztosított nap kell.
2013. ápr. 16. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

4-es, sajnos így van, nekem az OEP-nél legalábbis ezt mondták. Gondolom az államnak túl megterhelő volt sok százezres fizetések után is 70%-ot fizetni, így itt is spórolnak. Persze ez a hír nem kap semmi nyilvánosságot, jól elsunnyogják, pedig szerintem sokakat rosszul érint, akik tavaly még abban a hitben estek teherbe, hogy legalább a TGYÁS-ra valami normális összeget kapnak mert magas bejelentett bérük volt és fizették a csomó járulékot.

Bocsánat a félig OFF-ért.

2013. ápr. 16. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, igazából anyi a lényeg az én sztorimnál hogy amikor az első kislányommal teherbe estem akkor sajnos a munkáltatóm közölte hogy 3 hónapig voltam bejelentve az 5 évem helyett, én nem is tudtam róla szerencsére volt megtakarított pénzünk így nem volt gond hogy csak 38500 ft ot kaptam havonta, de most ugye mindent előről kellett kezdenem, meg kell lennie ugye a biztosított napoknak hogy t-gyásba illetve gyedbe részesüljek mert a tartalékokat feléltük amikor itthon voltam a lányommal, most nem tudnám megengedni hogy jöjjön a kistesó ha csak megin t 38 e ből kéne megélni ezért volt számomra fontos hogy a táppénz is biztosítótt napnak számít e illetve még anyi a kérdés hogy én 6 órába vagyok jelenleg bejelentve az oep azt mondta hogy ugyan olyan napnak számít mint ha 8 órás lennék ez szerintetek is így van vagy ahhoz akkor több munkaviszony kéne? hát nem tudom kicsit el vagyok bizonytalanodva. kérlek benneteket mindent írjatok le tehát oké a táppénz biztosítottnak számít de akkor a 6 órás bejelentettel az oep szerint ugyan úgy meglesz decemberbe az 1 évem akkor úgy is fog járni a t-gyás és a gyed?
2013. ápr. 17. 09:19
 9/16 anonim ***** válasza:

Igen, az OEP jól mondta neked. Ugye csupán a tgyás és gyed összegében lehet kevesebb, de ha jól emlékszem, meglesz a 180 biztosított napod idén, tehát akkor a napi bruttó átlagbért nézik. Vagyis ,ha van túlórád, pótlékok, prémium, akkor ezek mind bele fognak számolni a tgyásba és gyedbe.

Az mindegy, hogy napi 6 vagy 8 órát dolgozol. Ha napi 6 órát dolgozol, akkor is 365 biztosított napnak kell lennie szülést megelőző 2 éven belül.

2013. ápr. 17. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Nem 365 biztosított napnak kell lennie? mett én úgy tudom hogy annak kell a 180 nap aki előzően gyedben részesült én miután nem kaptad gyedet a 365 nap kell, ami dec 3.án lesz meg. és a szabadság az is biztosított napnak számít? mert dec 3.án lesz meg az 1 évem viszon dec 14 re vagyok kiírva szülni
2013. ápr. 17. 09:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!