Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Szeretnék egy kis segítséget...

Szeretnék egy kis segítséget a tgyással és a táppénzzel kapcsolatban. A kérdésem pedig az, hogy táppénzre vagy tgyásra jöjjek el szülés előtt? Melyikre mennyit adnak? Dec. Végére vagyok kiírva. Nov. Végéig dolgozom még.33 hetes km

Figyelt kérdés
Amit tudni kell: A tavalyi évben még iskolába jártam, de tavaly okt.27-től munkaviszonyba léptem. Akkor kerestem bruttó 80000-et. Idén januártól 83000-at kerestem, amit kb. augusztusban 100000-ra növeltek. (ezek mind bruttó értékek) Megvan már a kellő biztosítási időm is.
2009. nov. 13. 19:11
 1/7 anonim ***** válasza:
Hát ne táppénzre,mert most vették le 60%ra!Szülést megelőző 28.nappal kérd a tgyást,majd gyed és a végén gyes:)
2009. nov. 13. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem táppénzre menjél. a tp és a tgyás ha jól tudom ugyan annyi pénzben, de ha szülés után mész el tgyás-ra akkor onnantól számítják a 168 napot, és késöbb kezded kapni a gyed-et, ami már kevesebb összeg. Ha a körzeti dokid ír ki táppénzre, akkor az utolsó pillanatig tp-en lehetsz, ha a terhesgondozáson akkor szülés elött egy hónappal megkezdődik a 168 nap.
2009. nov. 13. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
2. vagyok. Lehet hogy igaza van az elsőnek, azt nem kalkuláltam, hogy visszavették a tp összegét.
2009. nov. 13. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Én úgy gondoltam, hogy szülés előtt elmegyek majd tgyás-ra, az több, mint a Tp-m. És a gyed a gyermek 2 éves koráig jár, így 4 héttel több időre kapok magasabb összeget, mint a Tp, mert a gyed mellé jön még a csp is.
2009. nov. 13. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Dec. 29-re vagyok kiírva. Nov. 30 az utolsó munkanapom. Akkor tehát nyugodtam kivehetem a szülési szabit (tgyást)? Összegre az mennyi a fenti adataim alapján? Melyik bérből számítják?
2009. nov. 14. 13:53
 6/7 anonim ***** válasza:
Menj tgyás-ra!Az előző 2 év átlagát veszik alapul a pénznél:)
2009. nov. 14. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha mégis januárban szülnél, akkor az idei év átlagkeresetét vennék alapul, ami egy picit magasabbra jön ki ugyebár. Ki kellene számolni, hogy megéri-e várni a szülésig, mennyi a különbség a 2008-as és és a 2009-es év átlagkeresete között, illetve ha veszed a 70%-át és levonod az adót és járulékokat.


[link]


A terhességi-gyermekágyi segély összegének megállapítása

Ha a kezdőnapot megelőző év január 1-jétől a tgys kezdőnapjáig van 180 napi jövedelem A terhességi-gyermekágyi segély összegének alapjául szolgáló jövedelem napi átlagát a táppénzre vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani, ha a biztosítottnak– az ellátásra jogosultsága első napját megelőző naptári év első napjától a terhességi gyermekágyi segélyre való jogosultságot megelőző napig – az ún. irányadó időszakban 180 naptári napi jövedelme van. Ha a szülési szabadság kezdőnapját megelőző január 1-jétől a szülési szabadság kezdetéig nincs 180 napi jövedelem Ha az anyuka nem rendelkezik a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultságot megelőző évben és a szülési szabadság kezdő napját közvetlenül megelőzően sem 180 naptári napi, figyelembe vehető jövedelemmel, akkor a terhességi-gyermekágyi segély napi összegének alapja a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének (2009-ben 143.000 Ft) harmincad része. Ha azonban a biztosított – egészségbiztosítási járulékalapot képező – tényleges jövedelme az irányadó időszakban nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor a terhességi-gyermekágyi segélyt a tényleges, ennek hiányában pedig a szerződés szerinti jövedelem alapján kell megállapítani. Annak a személynek, aki álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának szünetelése alatt vagy az ellátás megszűnését követő 42 napon belül szül és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a terhességi-gyermekágyi segélyét a minimálbér kétszerese, de legfeljebb a

álláskeresési támogatás/vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad része alapján

kell kiszámítani.

A kifizetőhely vagy az egészségbiztosító kérelemre tájékoztatást nyújt a megállapított ellátás

összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.

Az 1 és 2 forintos címletű érmék bevonása következtében a terhességi-gyermekágyi segély összegét –

ha az nem 5 forintra vagy annak egész számú többszörösére végződik – 2008. március l-jétől a

legközelebbi 0 vagy 5 forintra végződő összegre történő felfelé kerekítéssel folyósítja az

egészségbiztosító.

A terhességi-gyermekágyi segély mértéke:

A terhességi-gyermekágyi segély a jövedelem napi átlagának 70 %-a.

A terhességi-gyermekágyi segélyből a jogszabály szerint (megjelölt adókedvezményeket figyelembe

véve) számított személyi jövedelemadó-előleget a folyósító szerv levonja. A terhességi-gyermekágyi

segély után egészségbiztosítási és nyugdíj- járulékot nem kell fizetni.

2009. nov. 14. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!