Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Van esetleg valaki, aki...

Van esetleg valaki, aki jaratos a temaban? Svajcban elek,8 hetes terhes vagyok es arra lennek kivancsi, hogy a GYES-t lehet hosszabbitani? Nem szeretnek visszamenni dolgozni, amikor a baba meg csak 4 honapos lesz, viszont nem tudom mik a jogaim.

Figyelt kérdés

2014. szept. 5. 15:47
 1/5 anonim válasza:

Kedves Lollypopp85!

Talan en tudok segiteni, mi is svajcban elunk, nekunk is itt szuletett a gyermekunk, bar akkor meg nem dolgoztam, igy akkor ez nem erintett.

Biztositasi joggal foglalkozom, illetve tanulom is meg jelenleg ezert viszonylag jol ismerem ezt a teruletet

Egeszen pontosan 14 het (98 nap) nap jar. Ha ennek lejarta utan meg nem szeretnel visszamenni dolgozni akkor javaslom, hogy eloszor olvasd el a munkaadod "altalanos alkalmazasi felteteleit" (Allgemeine Anstellungsbedingungen, bocsanat, vannak szavak, kifejezesek, amikre egyszeruen nem tudok normalis magyar megfelelot talalni)

Hatha ebben vannak erre vonatkozo kulon kedvezo feltetelek, jogosultsagok.

Ha nem, akkor javaslom, hogy beszelj a fonokoddel (HR-essel) hogy milyen lehetosegek vannak, hogy tovabb otthon maradhass, de a munkad megmaradjon.

pl. a kolleganom, 6 honapig marad otthon, ebbol az elso 14 heten kapja ezt a "Taggeld"-et, utana kiveszi a szabadsagait, es meg a fennmarado idoben fizetes nelkuli szabadsagon van otthon. De igy is visszajon, amikor a kislanya 6 honapos lesz... az sem tul sok, nem igazan tudom ezt se elkepzelni...

illetve ezt csak olyan munkahelyen toleraljak, ahol meg lehet oldani a helyettesitest, nem gond, ha addig valaki kiesik.

De lattam mar olyan munkaadot is, ahol a szuletes utan 1 evig megtartjak a munkadat (persze ellatast akkor sem nyujtanak) de legalabb biztosan tudod, hogy vissza fognak venni. Sajnos ez eleg ritka, csak kifejezetten gyerek- es csaladbarat munkaadok kinalnak ilyen felteteleket.

Ha pedig nem megoldhato, akkor sajnos nem marad mas, ha tovabb szeretnel otthon marani, minthogy fel kell mondanod...

Remelem tudtam kicsit segiteni, ha kerdesed van meg szivesen segitek

2014. szept. 5. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Nagyon szepen koszonom,igen segítettél, még abban sem voltam biztos, hogy 14 vagy 16 hét a hivatalos.

Azt nem is várom el, hogy a 14 hét utáni időszakot kifizessék, csak arra voltam kíváncsi, hogy általában mennyi időre engednek el fizetés nelkulire.

Még az elején vagyok, most kezdem a 9.hetet, a fonokom már tudja, viszont azt mondta, hogy amikor már a HR-re megyek, akkor legyek felkészülve, hogy mik a jogaim...csak kicsit bonyolult, mert itt kikuldetesben vagyok, jövő ősszel jár le a szerződésem, amit pont most akartak volna határozatlanra változtatni, de ezzel a szituval most jól megbonyolitottam a dolgot. Mondjuk nem bánom, a baba az első! :)

2014. szept. 5. 19:52
 3/5 anonim ***** válasza:

Én úgy vettem észre, hogy általában +1-2 hónap fizetés nélküli szabit meg szoktak engedni. De egy évig pl már nem maradhatsz otthon, akárhogy is sakkozol.

DE pl én + 4 nap szabival akartam megtoldani az otthonmaradásom és csak 2-t kaptam.

Illetve egy kolléganőm alig jött vissza a 4 hónapról és egyből kirúgták mert megszűnt a pozíciója (babáját bölcsibe adta már, minden lezsírozva).

Szóval iszonyatosan egyéni a szórás.


Hallottam olyan opcióról is, hogy ha kirúgnak és akkor a fizetésed 80% (ha jól tudom) kapod munkanélküli segélyként 1 évig maximum, ezt is meg lehet játszani. Persze kell járnod állásinterjúkra, amiket találnad Neked, de azzal is tudsz nyerni jópár hónapot (meg hát ki nem tud elszúrni egy állásinterjút...). A fent említett esetben is örült a kolléganőm, ment a munkanélküli segélyét és haza babázni.


Viszont ha jó kis munkahelyed van, akkor érdemes nem játszadozni és összeszorított foggal visszamenni dolgozni.


Nem tudom melyik részen vagy, de a francia oldalon 1000 CHF jár az államtól a baba születésére, ugye tudod?

2014. szept. 9. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
És akkor mi itthon meg panaszkodunk, pedig milyen jó dolgunk van anyukáknak. (ha nem is anyagilag, de 3 évig pl. biztosítottak vagyunk.)
2014. szept. 9. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

Én az elküldésre nem "játszhatok", mert a határozott idejű szerződésem majdnem akkor fog lejárni, amikor vissza kellene mennem a 14 hétből. Na, mindegy, majd csak lesz valahogy...maximum keresek másik multit, ha nem fognak hozzám ragaszkodni.

Egyébként a német részen vagyok, de ezen meglepődtem, hogy megajándékozzák a családot a kisbaba születésére való tekintettel. :)

2014. szept. 9. 15:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!