Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Terhesen táppénzre vesz a...

Terhesen táppénzre vesz a háziorvos? Vagy a nőgyógyász vesz táppénzre?

Figyelt kérdés
Veszélyes munkahelyen dolgozom, veszélyes oldószerekkel (pl, diklór-metán), 3 műszakban, ülő munkán, kötelező túlórák minden szombaton. A helyzet egy kicsit bonyolult, mert jelenleg is táppénzen vagyok már 2 hónapja más dolog miatt. Most tudtam meg, hogy terhes vagyok, nőgyógyászhoz jövéheten megyek. Viszont a jelenlegi táppénzem jövőhéten letelik, mert meggyógyultam, de nem szeretnék már visszamenni dolgozni. Kérhetem az orvosomat, hogy írjon táppénzre? 35 éves vagyok, első terhességem. A korom miatt esetleg táppénzre vesznek?
2015. nov. 5. 08:41
 1/7 anonim ***** válasza:
85%
Ha veszélyes anyagokkal dolgozol, akkor nem kell táppénzre venned, hanem a munkahelyednek kell más munkakört biztosítania számodra, ha nem tud, akkor távolléti díjat kell fizetnie Neked (ami ugyanannyi mint az alap fizetésed). A nőgyógyász ad papírt arról, hogy terhes vagy, azzal kell menned az üzemorvoshoz. Ha táppénzre mennél, akkor is a nőgyógyász adna papírt veszélyeztetett terhességről, és az alapján vehetne táppénzre a háziorvosod.
2015. nov. 5. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
92%

Korod miatt nem.

Munkád miatt se kellene, ugyanis a táppénz = keresőképtelenséget jelent. Te pedig nem keresőképtelen vagy, csak terhes. Ha a munkád veszélyes a terhességedre nézve, akkor NEM táppénz kell, hanem távolléti díj, ami több, jobb.


Nőgyógyász után menj el az üzemorvoshoz.

2015. nov. 5. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg fel kell hogy ajánljon olyan munkakört, ami nem veszélyes, illetve túlórára nem kötelezhet terhesen. Ha nem tud felajánlani ilyen munkakört, akkor mentesülsz a munkavégzés alól, és távolléti díjra vagy jogosult, ami jóval több, mint a 60% táppénz!


Ha ennek ellenére mindenképp táppénzben gondolkozol, akkor utána kell járni, nálatok hogy van a kismamatáppénz, mert nem egyforma országosan. Van, ahol a nőgyógyász, van, ahol a gondozó, van, ahol a háziorvos tart táppénzen szakorvosi javaslatra. Nekem pl. ez utóbbi van.

2015. nov. 5. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Hát nem valószínű, hogy más munkakört tudna adni a munkáltatóm, mert ott minden dolgozó egy légtérben van a veszélyes anyagokkal. Meg úgy tudom, hogy 3 műszakban nem is szabad kismamáknak dolgozni. Vagy tévedek? Egyébként milyen okokkal szokták a kismamákat veszélyeztetett terhesként táppénzre venni?
2015. nov. 5. 08:55
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Sok ok lehet, de azt csak nőgyógyász javasolhatja.

Annyit javítanék az előzőeken, hogy nem távolléti díj, hanem az alapbéred jár, ha nem tud neked megfelelő munkát biztosítani. Vagyis nem dolgozol de kapod az alap szerződés szerinti béredet.

Viszont nálad kérdés, hogy a 3 műszakos béred mennyit dob az alapon felül, mert lehet, hogy anyagi szempontból "jobban megéri" elmenni tp-re, még ha esetleg mondjuk a tp időszak egy kicsivel kevesebb is, mint az alapbéred. De utána nem mindegy, hogy csedet, gyedet miből számolnak. Ugyanis a tp ugye nem számít bele, de ha alapbért kapsz az ugyanolyan bérezett napnak számít, mintha 3 műszakban dolgoznál, csak ugye a pénz kevesebb. Szóval ilyen esetben (amikor nemcsak egy sima bér van, hanem pótlék, prémium stb) ott számolni kell mi éri meg jobban hosszú távon.

2015. nov. 5. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a hasznos válaszokat!
2015. nov. 5. 12:28
 7/7 anonim ***** válasza:
A távolléti véletlenül sem biztos hogy annyi, mint az alapfizetés... 3 műszakban előbbi jóval több.
2015. nov. 5. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!