Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Terhesen volt már valaki...

Terhesen volt már valaki MR/MRI-vizsgálaton? Nem okozott bajt a babának? (Vetélés, magzatkárosítás. )

Figyelt kérdés
Azt mondja az orvos, az első trimeszter után elvileg lehet. Zavar ez az "elvileg". Nyaki sérvet gyanítanak, zsibbad a bal kezem (már a terhesség előtt is zsibbadt, csak ilyen a magyar egészségügy tempója).

2017. ápr. 13. 13:18
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Azt tudtad, hogy lehet alagút szindrómád is? Az állítólag nem olyan súlyos, mint a nyaki sérv. Nálunk is most derült ez ki az egyik családtagunknál, igaz ő nem terhes. Viszont ismerek olyat, akinek volt MR vizsgálata és baja nem lett. Persze nem biztos, hogy másnál sem lesz, de annak a bajnak nem lett.
2017. ápr. 13. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
100%

Mint MR operátor az alábbiakat javasolnám:


- először is megkérdezném a beutaló orvost vagy egy szülészt, hogy a szülés mennyire terhel meg egy nyaki sérvet ki lehet-e ezt a vizsgálatot tolni szülés utánra. persze nyilván csak akkor, ha nem olyan súlyosak a panaszaid.


- ha elmész, akkor az legyen a terhesség szakaszában minél később, illetve legjobb lenne 3.trimeszterben, és minél kisebb térerejű MR-ben. Maximum 1 vagy 1,5 Teslás MR-t javasolnék, nyaki gerincsérv tekintetében teljesen elég, a 3 teslás csak felesleges kockázatnövelés.


- kontrasztanyag adásába ne egyezz bele, csak ha nagyon súlyos indokot mondanak. Ez hordozza ugyanis a legnagyobb kockázatot, föleg, ha az adott helyen nem foglalkoznak gyerekekkel akkor lehet csak olyan kontrasztanyaguk van, ami nem adható gyerereknek.


Maga az MR egyébként a gyermekre minimális kockázatot jelent mert közvetlen szővetkárosító hatása nincs. Pici eséllyel károsodhat a hallása, de mivel elég jól védve van a méhben ezért ez csak a magasabb térerejű MR-eknél jelent valós veszélyt 3 tesla és a fölött.

Az MR veszélye a magzatra az abból származik, hogy a rádiófrekvenciás hullámok amivel gerjesztjük a testet, kicsit fel is melegítik azt. Mivel egy nyaki gerinc vizsgálat rövid illetve nem használ alapesetben speciális méréseket így a kockázat inkább elméleti mint gyakorlati de azért van egy pici. Ha nagyon kiterjesztik valami miatt a vizsgálatot mondjuk óra fölé, az már jelentheti azt hogy olyan szinten megemeljük a te, illetve a gyerek testhőmérsékletét, hogy az már káros lehet számára.

Alapestben egyébként semmilyen káros hatással nem kell számolnod főleg, hogy nem a hasadat vizsgálják.

Magzatokat is szoktak egyébként ritkán MR-rel vizsgálni, én is csináltam már és nem tudok olyanról hogy ettől károsodott volna.

2017. ápr. 13. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:

Tisztelt válaszadó,


Elnézést, hogy a kérdésemmel zavarom, de láttam a válaszát MR-rel kapcsolatos kérdésnél.

Segítene nekem a tanácsával?

Babát szeretnénk.

Sajnos pont úgy kaptam időpontot a vizsgálatra, hogy a terhességi teszt még valószínűleg nem mutatná ki az esetleges terhességet.

A gerincemet fogják vizsgálni sérv gyanúval.

Okozhat bármi bajt a vizsgálat, ha esetleg terhes lennék.

Sajnos későn kaptam az időpontot, így nem védekeztünk előtte. Fenn áll az esélye a várandósságnak.

Nagyon hálás lennék a válaszaért!

Előre is köszönöm!

2020. okt. 16. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

3-as válaszolónak:


Alapvetően ennyire fiatal terhességnél, ahol még az is bizonytalan, hogy tényleg terhes-e valaki, nem javasolnám az MR-t, de a legtöbb MR biztos, hogy rögtön meg is fogja tagadni a vizsgálatot. Nincsen igazi, konkrét betegség amiről tudnánk, hogy az MR növeli a kockázatát pusztán amiatt, hogy ennyire fiatal a terhesség, de nyilván nincs is erre valós kísérlet, hiszen nincsen a világon olyan hely ahol néhány hetes terhes anyukákat tennének ki csak emiatt MR vizsgálatnak. Persze, ritkán van olyan életet veszélyeztető/nagyon súlyos eset, ahol így is elvégezték az MR-t, vagy egyszerűen még nem tudott róla hogy terhes és úgy esett át MR-n valaki, de azokból nehéz messzemenő következtetéseket levonni.



Okozhat-e bármi bajt? ez függ az alábbiaktól:

- milyen térerejű az MR (minél nagyobb annál hangosabb/annál több energiát közöl a szervezettel/annál nagyobb hatása van)

- mennyi idő a vizsgálat (egy teljes gerinc rettenetesen hosszú is lehet, akár 1-1,5 óra felett is, egy sima ágyéki gerinc meg lehet kevesebb mint 15 perc is )

- kell-e kontrasztanyag vagy sem. Mint az előző válaszban is írtam, ez jelenti a legnagyobb kockázatot, tudjuk hogy a kontrasztanyag átmegy a placentán és tud kárt okozni. Bár a kontrasztanyag nem rákkeltő/nem okoz fejlődési rendellenességeket, de bizonyos reumotólógiai megbetegedések, gyulladásos megbetegedések, bőrelváltozások esélyét növeli. Jelenleg ennyit tudunk.

- mit vizsgálunk (egy koponya kisebb kockázattal jár, mint egy kismedence)



Alapvetően én az alábbiakat tenném:

- Ha lehet, legalább addig halasztanám a vizsgálatot, ameddig teszttel, vagy más úton el nem lehet,dönteni, hogy fennáll-e a terhesség.

- kezelő/beutalóorvosnak szólnék róla, mert a terhesség esélye alapvetően változtatja meg a kezelési lehetőségeket. Lehet, hogy nem sok értelme van az MR-nek, ha a terhesség miatt egy csomó kezelési lehetőség ugrik(pl. nem szedhet X gyógyszert, vagy úgysem műtik meg a terhesség ideje alatt).

- Ha mindenképpen kell a vizsgálat, lehet-e halasztani és ha igen meddig. Minden nap/hét csökkenti a kockázatot, szóval ameddig lehet halasszuk.

- van-e esetleg alternatív lehetőség a diagnózisra. Konkrétan sérvgyanú esetén valószínűtlennek tartom, hogy lenne, mert a legtöbb ami talán segíthetne az sugár alapú lenne (pl. CT), de az sokkal rosszabb alternatíva.



A terhesség folyamán később (2-3. trimeszter) egyébként nem ördögtől való egy MR elvégzése feltéve az alábbiakat:

- egy régiót vizsgálunk a gerincből összesen (pl ágyéki)

- a vizsgálat max 15-20 perc úgy hogy a MR be van állítva, hogy terhes pácienst vizsgál (ilyenkor ugyanis a gép maga is korlátokat szab, bizonyos paraméterek nem mehetnek egy határ fölé )

- nem kontrasztanyagos


De ezt is csak akkor javasolnám, ha valami miatt nem lehet megvárni a terhesség végét (pl. nem menedzselhető a fájdalom, egyre jobban romlik az állapot stb...)

2020. okt. 17. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Nagyon szépen köszönöm a véleményét, tanácsát!

Megfogadom!


Hálás vagyok nagyon, hogy szánt rám időt!

2020. okt. 19. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!