Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Országúton éjjel illetve...

Országúton éjjel illetve sötétben távolsági fénnyel kell közlekedni, és ha jönnek szemből, vissza kell kapcsolni tompítottra?

Figyelt kérdés
2019. nov. 27. 18:18
1 2 3
 11/21 Wadmalac ***** válasza:
50%

#10:

nos, én nem javasolnám.


Egyrészt hosszan vezetve a nagy reflektorfényben a szembejövő vagy lakott terület stb. miatt tompítottra visszaváltva vakoskodni fogsz, amíg a szemed nem alkalmazkodik.


A tompított tökéletesen elegendően bevilágítja a féktávodat, ha jó a lámpa és ha nem nyomod neki úgy, ahogy éjjel nem is kéne.


#10-esnek: ha nem látsz el a féktávod végéig, az azt jelenti, túl gyorsan mész.

Ha baleset lesz, hiába voltál lassabb esetleg a sebességkorlátozásnál, ha ilyen nemlátás miatt gázolsz stb., abból az ítélet ez lesz:

nem az út- illetve látási viszonyoknak megfelelő sebesség miatti baleset-okozás.

2019. nov. 28. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

Tévedsz. A tompított egy kompromiosszum, hogy ha jönnek szembe, akkor ne vakíts, de te is láss valamit.

Ha senki nem jön szembe, sokkal biztonságosabb folyamatosan távolságival menni.

A tompított definitive maximum 50 méterre világíthat az autó elé. Tudod mekkora sebességnél ekkora a féktávolság (reakcióidő + fékút): 50 km/h esetén.

Ugye nem realitás, hogy lakott területen kívül éjjel csak 50-el szabad menni. Azért kell a refi, hogy az ember belásson 2-300 métert.

forrást: [link] Ö%2Fvillamosoktatas.hu%2Fjvt%2Felmelet%2Faltism%2Fmozgas.pps&usg=AOvVaw2YFHVOX6AYvKutTKj33luf

2019. nov. 28. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Szerintem is a tompítottnak akkor van jelentősége, ha még csak alkonyodni kezd, és a fény nem is elsősorban arra kell, hogy te láss, hanem, hogy téged lássanak. Igaz, ennek ma már nincs jelentősége, mert lakott területen kívül nappal is kötelező a tompított fényszóró. Amikor már érezhetően többet látok távolságival, mint tompítottal, akkor (ha nem jön szembe senki, ill. előttem sem megy közel másik jármű), akkor mindig távolságira kapcsolok.

Illetve erős ködben hallottam még olyat, hogy tompítottal valaki többet látott, mert a távolsági fényszóró fénye jobban visszaverődött a ködrétegen. De ez régi autóknál volt így, manapság már a ködfényszoró minősége dönti el, mennyire lehet látni ködben.

2019. nov. 28. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 Wadmalac ***** válasza:

"A tompított definitive maximum 50 méterre világíthat az autó elé. Tudod mekkora sebességnél ekkora a féktávolság (reakcióidő + fékút): 50 km/h esetén."


Nem igaz.


43. §

(2) A tompított fényszórónak aszimmetrikus kivitelűnek kell lennie, a motorkerékpár tompított fényszórója azonban szimmetrikus kivitelű is lehet.

(3) A tompított fényszórónak - anélkül, hogy a szembejövő jármű vezetőjét vakítaná - az út felületét a jármű előtt sötétben, tiszta időben legalább 40 méter - mezőgazdasági vontató és lassú jármű előtt legalább 30 méter távolságon meg kell világítania.

44. §

(3) A tompított fényszóró átvilágított felületének az alsó széle az úttest szintjéhez 0,50 méternél közelebb, az átvilágított felület felső széle az úttest szintjétől 1,20 méternél távolabb nem lehet. Mezőgazdasági vontató és lassú jármű esetében - ha a jármű szerkezeti kialakítása ezt szükségessé teszi - a tompított fényszóró átvilágított felületének a felső széle az úttest szintjétől legfeljebb 1,50 méter távolságra lehet.



Sehol nincs szabályozva, hogy max. 50 méterre világíthat.

Sőt, a szabályozás szerint minimum 40 méternek kell lennie.


Egy közepesen jó tompított fényszóróval is a bevilágított szakasz minimum 70-100 m. Plusz a szórt fényű szakasz még minimum harmadennyi.

90 km/h : 25 m/s tempónál 2,8 másodpercnyi szakaszt látsz be a fókuszált fénynyalábbal, ha 70 métert tud a lámpád, plusz még 20-30 méter szórt fényes szakaszt, ami plusz 1 másodperc féklehetőség.

80 km/h-nál minimum fél másodperccel hosszabb időd van.


Szóval, ha nem egy kalap xar a lámpád és nem száguldozol éjjel, plusz még nem alszol vezetés közben, simán belátod a szükséges távot tompítottal.


És még egy ok, hogy ne menj éjjel gyorsabban, mint amit a tompított fényszóród látótávja enged:


Mi van, ha jönnek szembe?

Refit leveszed, csak a tompított fényed távjára látsz, amiből jócskán veszítesz a szembejövő vakítása miatt is.

Esélyed nincs minden alkalommal a tompított lámpád biztonságos tempójára lassítani és fogadok, hogy nem is teszed.

És már el is gyúrtad az útszéli gyalogost vagy bringást.

"Bocs, de jöttek szembe, nem tudtam refizni."

Elég vacak érv bíróságon.


Fel kéne fogni: éjjel nem haladhatsz gyorsabban, mint a tompított fényszóród látótávolságával biztonságos sebesség.

És ezt minimum nyílt pályán be kéne tartani, ha már autópályán úgysem fogja a kutya sem, bízva abban, hogy a szalagkorlát kint tart mindent, ami kivilágítatlanul áll vagy lassan halad.

2019. nov. 29. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 Wadmalac ***** válasza:

"Illetve erős ködben hallottam még olyat, hogy tompítottal valaki többet látott, mert a távolsági fényszóró fénye jobban visszaverődött a ködrétegen."

És ez így is van. A tompított nem világítja meg a ködöt a fejed magasságában, így nem húz elég egy világító fátyolt.


"De ez régi autóknál volt így, manapság már a ködfényszoró minősége dönti el, mennyire lehet látni ködben."

Hacsak ugyíanúgy mellé nem kapcsoold a refit, ami ugyanúgy elvakítja a ködöt előtted.

A levegőben lebegő vízcseppek és a látható fény ugyanolyan, mint 20-30 éve.

A régi sárga ködlámpáknak illetve ködlámpát is pótló sárga fényszóróknak az volt az értelme, hogy a sárga fény a gömbölyű vízcseppekből kevésbé a szemed felé verődik vissza, mint a fehér, más a fénytörés szöge, mint a komplett spektrumnak együtt (plusz a sárga fény adja a legjobb kontrasztot).

2019. nov. 29. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

Válogattál a jogszabály szövegéből röfi!

Valamiért pont ezt hagytad ki:

"A tompított fényszóró középpontján átmenő vízszintes síkban és e felett a járműtől 25 méter távolságban

a) aszimmetrikus tompított fényszóró esetében

0,7 luxnál,

b) szimmetrikus tompított fényszóró esetében

1 luxnál több nem lehet."


Egy normálisan beállított tompított sosem világít 100 méterre. Ha mégis, akkor már nagyon vakítja a szembejövőt.


Nincs igazad, pont, ennyi, kár beléd az idő: te vakulj tompítottal, gázold el az úttesten alvó részeg embert, te dolgod. Hülyének és korlátoltnak lenni állampolgári jog, és én nem akarlak gátolni az állampolgári jogod gyakorlásában, de másokat nem bíztathatsz a saját baromságod betartására.

Lakott területen kívül alap az állandó távolsági fény, és csak akkor kell tompítani, ha mást zavarhat. Ennyi.


Menny makkozni a vadetetőre, ahhoz biztos jobban értesz.

2019. nov. 29. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 Wadmalac ***** válasza:

"Menny makkozni a vadetetőre, ahhoz biztos jobban értesz."


A hozzáértésről:

"Valamiért pont ezt hagytad ki:


"A tompított fényszóró középpontján átmenő vízszintes síkban és e felett a járműtől 25 méter távolságban


a) aszimmetrikus tompított fényszóró esetében


0,7 luxnál,


b) szimmetrikus tompított fényszóró esetében


1 luxnál több nem lehet.""


Az az apróság nem tűnt fel láthatóan, hogy ez a terület a tompított fényszóró megvilágítandó területe FÖLÖTTI tér? Hogy ez a bevilágítandó területen KÍVÜLI szórt fényre vonatkozik?


Szakérteni akarsz és még szövegértés sem megy?

És te szólsz le engem?

De szánalmas vagy.


"Nincs igazad, pont, ennyi, kár beléd az idő: te vakulj tompítottal, gázold el az úttesten alvó részeg embert, te dolgod. Hülyének és korlátoltnak lenni állampolgári jog, és én nem akarlak gátolni az állampolgári jogod gyakorlásában, de másokat nem bíztathatsz a saját baromságod betartására."


Ez az, menjél csak a refidhez mért tempóval és vasald ki a részeg emberedet, amikor a szembejövő miatt leveszed tompítottra.

Retardált.

2019. nov. 29. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

10es vagyok, bocsi a késői válaszért.

Hát ha egy átlagos autóban, a sima halogén izzóval, jól beállított fenyszóróval ha elvilágít a tompított akár 70 méterre, én lesz*pom magam. Márpedig pont ennyi kell, hogy 100ról megtudj állni, reakcióidővel. A valós távolság 30, jó esetben 40 méter, ez a reális, aki többet mond, az téved, vagy spéci autója van xenonnal, vagy LEDel. Persze ha fényvisszaverős cucc van a bicikli, gyalogoson, akkor már tompítottal is meglátom akár 300 méterre is, dr a fekete vaddisznón, szarvason, stb nincs semmi fényvisszaverő. Most full sötét, akár erdős részről beszélek, nem széles főútról,jó felfestéssel, teliholddal. Az is számít.

2019. nov. 30. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 Wadmalac ***** válasza:

#18:

Ezeréves Swiftem van, GE halogén égőkkel. Elég erős, épphogy csak sárgás fehér fénye van. Ez a típus kb. 4-5 hónapot bír, utána kiég, de hát valamit valamiért.

Saccperkábé 60-70 métert látok be éjjel a tompítottal.

Ehhez igazodva sima lakott területek kívüli úton éjjel épp hogy 80+ tempóval hajtok.

Természetesen használok refit is, de nem állandóan.

Az biztos, hogy így hajtva szembeforgalom esetén is tűrhetően belátom a fékutamat.


Előző autóban az 55 wattos HID tompítottal beláttam laza 100 métert tejfehéren, ott bátrabban mentem éjjel.

De aki a refiben bízva gyorsabban hajt, nagyon meg fog lepődni, pont azokat a dolgokat nem fogja látni szembeforgalom esetén a refit levéve, amiatt folyamatosan refizett.


Az éjszakai autópályázás 130-as tempóval bizony rizikós játék, az esélyeket azért javítja a zárt útpálya, kis eséllyel futsz bele kivilágítatlan ilyen-olyan dolgokba.

De találkoztam én már horvát autópályán vaddisznóval.

Csak az előttem haladók hátsó lámpáira vetődő árnyéka miatt szúrtam ki és tudtam elkerülni.


Szóval sima úton továbbra is azt mondom, olyan tempóval mehetsz, amilyennel FOLYAMATOSAN belátod a féktávodat.

És a folyamatosan kifejezés a tompított fényszóró távját jelenti, a refit em tudod mindig használni.

Persze, lehet nyomatni a refit, ahol szabad, de attól nem mehetsz gyorsabban.

Márpedig állandóan refit használva fogsz.

Mert megszokod, hogy messzebbre látsz.


És az veszélyesebb, mint a tompítotthoz igazodva haladni.

2019. dec. 3. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
Na így, ezzel mostmár egyetértek amiket írtál. Az autópálya bizony veszélyes üzem, ott vakon megyünk, bízva benne, hogy úgysincs ott semmi. Romániában (igazi vadkelet) így ütöttek el egy medvét (!!!) az autópályán, esélye sem volt a sofőrnek az elkerülésre.
2019. dec. 3. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!