Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Ha egyszer lesz valódi önvezet...

Ha egyszer lesz valódi önvezetés, ki fogja kifizetni a büntetéseket?

Figyelt kérdés

Tehát amikor már nem kell vezetésre alkalmas állapotban lennie senkinek az autóban. Ilyen esetben ha valami hiba, szabálysértés bekövetkezik, azért nem lehet majd okolni az autóban tartózkodó személy(eke)t. És hogy hiba fog csúszni a rendszerbe, olyan biztos lesz. Például sebességkorlát átlépése. Ma is elmentem egy olyan építkezés mellett, ahol a lerakott 20-as táblát egy az egyben kitakarta az álló munkagép, és csak azért láttam meg mert kinéztem jobbra az oldalablakon menet közben. Ilyen táblát egy önvezető rendszer sem fog felismerni. De még van hogy a fix táblákat sem látják, ahogy mi emberek sem, ha például ránő egy fa, vagy valaki jó kedvében kicsit forgat rajta. Sőt, felénk van egy olyan tábla, ami alapból 30-as volt, de egy jólelkű átfirkálta 90-esre. Ha nem szálltam volna ki közelről megnézni, akkor meg sem tudtam volna mondani hogy az nem az volt gyárilag, olyan jól sikerült neki a mutatvány. Ilyen esetben meg 90-el fog menni az adott jármű? Vagy mi lesz? Nekem nagyon nem tűnik úgy, hogy a jelenlegi rendszerben életképes lenne egy önvezető jármű.

De visszatérve a kérdésre, ha egy önvezető rendszer hibázik, akkor azért milyen büntetés fog járni és az kit fog sújtani? Az utasokat biztos nem, mert valószínűleg már nem lesz semmilyen beleszólásuk a történésekbe. Az autógyártót? Az egyik beszállítót? Vagy ha ilyen útfelújításos sebességkorlátozás van és szarul rakják ki a táblát, akkor ott az egyik munkást?



2020. nov. 6. 21:52
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy olyan kérdés, amiről hosszú évekig fognak vitázni jogi szakemberek és sok-sok bírósági per témája lesz.

Hasonló kérdés, hogy mit tegyen az autó, ha nem tudja elkerülni a balesetet és döntenie kell, hogy elüt valakit vagy az utasait öli meg.

2020. nov. 6. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Csak akkor lesz igazi önvezetés, ha nem autonóm jármúvek lesznek, hanem csak részben autonóm, központi irányítással. A rendszerbe naprakészen tartva benne kell lennie az összes létező átmeneti korlátozásnak, úton folyó munkának, stb. Ja, és a járművek 100%-ának tudni kell az önvezetés funkciót. Ha ez megvalósul, a szabálysértés és baleset szinte kizárt.
2020. nov. 6. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

#1: Néztem úgy 4-5 éve YouTube-on egy amerikai előadást az önvezetésről. Ott azt mondták, hogy jelenleg egy akadálya van a teljes önvezetésnek, és az nem műszaki, hanem jogi. Akkor igazuk volt ebben? Csak mert emlékszem hogy a videóra több dislike érkezett mint like, és szinte minden komment arról szólt, hogy "ez hülyeség", meg hogy "ezzel csak a műszaki hozzánemértésüket próbálják elfedni".

#2: Így már mondjuk elképzelhető hogy működne egy önvezető rendszer. Viszont ez azt jelenti, hogy még vagy 20 évig nem lesz ilyen. Azt nem teheti meg senki, hogy egyik pillanatból a másikra kitiltja az önvezetésre nem képes autókat a forgalomból, tehát ennek egy 10-15 évet biztos adnak, plusz még a mostani autók nagy része sem képes az önvezetésre, tehát még ahhoz is kell egy kis idő míg az elterjed.

2020. nov. 6. 22:39
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Tökéletes önvezető autók még nincsenek, de belátható időn belül lesznek. Az tény, hogy a jogi dolgok még nem tiszták.


Amit kettes ír az meg valsz soha nem valósul meg, mert mindig lesznek gyalogosok, biciklisek stb.

2020. nov. 6. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
16%
Teljesen önvezető autók sose lesznek.
2020. nov. 6. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
100%

Jelenleg ha egy önvezető üzemmódban haladó autó, mint egy Tesla balesetet okoz, akkor a sofőrt vonják felelőssége.

A jövőben úgy tudom elképzelni, hogy nem csak egyszerű táblák lesznek, hanem elektronikus segédberendezések, jeladók az útba építve, amiket majd a járművek érzékelnek. A járművek összedolgoznak majd, kommunikálnak egymással. Ez nagyban növeli majd az automata közlekedés biztonságát.

2020. nov. 6. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Amíg az "önvezetés" egy választható funkció az autóban addig mindig a "sofőr" lesz a hibás bármi is történik.
2020. nov. 7. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!