Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Hogy lehet az oktánszám...

Hogy lehet az oktánszám magasabb 100-nál? Hogy kell értelmezni a 100 feletti értéket?

Figyelt kérdés

Sziasztok! A fent leírt kérdésekkel szeretnék hozzátok fordulni. Kb. most szembesültem vele, hogy léteznek 100-as oktánszám feletti benzinek is, és ezt egyszerűen nem vagyok képes feldolgozni. :D

Ugyebár az oktánszám egy benzinnél azt fejezné ki, hogy a kompressziótűrése hány térfogatszázalék izooktánt tartalmazó izooktán - n-heptán elegy kompressziótűrésével egyezik. Tehát a 95-ös benzin kompressziótűrése megfelel a 95%(V/V) izooktánt tartalmazó izooktán - n-heptán elegy kompressziótűréséének. Tehát itt már elvesztettem a fonalat, mert ezen a skálán a maximális érték a 100 lenne, nem? Mivel a 100%-nál nagyobb tisztaságú anyag egyszerűen nem létezhet. Azt még értem, hogy az oktánszám skála nem fed le minden anyagot, így vannak olyan üzemanyagok, amelyeknek a kompressziótűrése nem fejezhető ki az izooktán - n-heptán eleggyel, mert van, amelyiknek alatta, és van, amelyiknek felette van. De akkor hogy lehet a 100 feletti értéket értelmezni? Mert ugyebár úgy nem lehet, hogy a kompressziótűrése teszem azt 107%-os izooktánnak felel meg. Abban majdnem biztos vagyok, hogy minél magasabb az oktánszám, annál nagyobb a kompressziótűrés, de mivel 100 felett már nem fejezhető ki az izooktán - n-heptán eleggyel, ott már csak valami más mértékrendszernek kell lennie. Vagy teljesen rosszul közelítem meg? Valaki segítsen! :D Előre is köszönöm a válaszokat!



2020. dec. 29. 19:25
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

"Tehát a 95-ös benzin kompressziótűrése megfelel a 95%(V/V) izooktánt tartalmazó izooktán - n-heptán elegy kompressziótűréséének. Tehát itt már elvesztettem a fonalat, mert ezen a skálán a maximális érték a 100 lenne, nem?"


Nem. a 95% izooktán-heptán keverék kompressziótűrése X vagy 1 vagy 100%. Más anyagnak lehet ennél magasabb, lehet ennek a 105-110 %-a.


Ha azt írom, hogy a 95-ös kopmressziótűrése mittudomén 14 bar, a metanolé meg 15,4 bar akkor ezt így érted? :D

2020. dec. 29. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Azt értem, hogy lehet 100 felett, csak értelmezni nem tudom, mert itt nem a kompressziótűrést fejezi ki a százalék, hanem az összetételt. Tehát gondolom az az állítás, hogy "A 95-ös benzin kompressziótűrése 95%-a a 100-as benzinének." nem igaz. Meg gondolom az oktánszám skálát lehetne ábrázolni valahogy egy hármas diagramon, ahol két adat az izooktán-heptán arányt adja meg, a harmadik pedig mondjuk a nyomást, amin az elegy robban. Viszont így akkor a 100 feletti és 0 alatti (gondolom ilyen is van :D) anyagok nem ábrázolhatók ezen a diagramon, és ez az, ami nekem nem világos.
2020. dec. 29. 19:41
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

" Tehát gondolom az az állítás, hogy "A 95-ös benzin kompressziótűrése 95%-a a 100-as benzinének." nem igaz."


De igaz. A 95-ös benzin definíciójában az van, hogy olyan a kompressziótűrése, mint a 95izooktánt tartalmazó... a 100-as benzin meg mag a tiszta izooktán - legalábbis kompressziótűrésben. Jó pár tizednyi eltérés biztos van :D


" Meg gondolom az oktánszám skálát lehetne ábrázolni valahogy egy hármas diagramon, ahol két adat az izooktán-heptán arányt adja meg, a harmadik pedig mondjuk a nyomást, amin az elegy robban."


Az a baj, hogy ez csak elméleti definíció. Valójában a benzin az egy böszme nagy keverék. Az OMW MaxxMotion100 pl

-gazolin

-benzol-

-2-metoxi-2-metilpropán

-2-etoxi-2-metilpropán

-toluol

-hexán

-etanol

-heptán

-és xilol keveréke. Azt ez a katyvasz olyan, mint a tiszta izooktán :D


A kompressziótűrés 100%-os értéke értelmezhető, egyszerűsítve Mpa-ként is és akkor a 0% az 0 a 100% meg X(izooktán..). Mi lehet a nulla alatt? :D


Meg értelmezhető keveréksűrűség és öngyulladási hőmérséklet függvényében. Most akkor a 0% alatit anyag, az már negatív Celsius tartományban, normál légköri nyomáson is öngyullad? Mint a trietilborán? Üzemanyagnak ez nem túl jó xD

2020. dec. 29. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Tehát akkor a kompressziótűrés az izooktán-heptán elegy esetében teljesen arányos az összetétellel? Vagyis mondhatjuk, hogy a 80-as oktánszámú benzin kompressziótűrése kétszerese a 40-esnek? A 100-as pedig az 50-esnek?
2020. dec. 29. 20:10
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Elméletileg igen. Az ÖMV biztonsági adatlapjai szerint a MaxxMotion 100 öngyulladási hőmérséklete 300 fok feletti, a SUper95 E10-é pedig 250-300 fok közötti.
2020. dec. 29. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Jaaaa... Most már világos. Köszönöm szépen! :D
2020. dec. 29. 21:49
 7/7 anonim ***** válasza:

Na hogyan értelmezted röviden?

Mit tudtál meg?

2021. febr. 9. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!