Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Ha apám régi autóját megkapom...

Ha apám régi autóját megkapom használatra, mert vett újat, mindenképp kell valami szerződés? (Üzembentartói)

Figyelt kérdés

Olyant hallottam, hogy rendőr megbüntethet ha nem én vagyok az üzembentartó, hiába apám autóját vezetem, nyilván egyforma vezetéknévvel. Néztem az üzembentartóit, de sajnos a biztosítás így is rám hárulna, és pont ezt szeretnénk elkerülni, ugyanis sokszorosa lenne így 20 évesen, mint amit apám fizet.

Lehet valami hivatalos papír, hogy igen én használom főként, de övé az autó, ő a hivatalos üzembentartó?

Válaszokat köszönöm!


2021. márc. 31. 08:32
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
Igazad van, utánanéztem, van, ahol adnak kedvezményt a legfiatalabb vezető életkora alapján.
2021. márc. 31. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
Onnan tudom, mert bekérte a biztosító a nyilatkozatot, hogy ki vezette az autót és mi okból, mikor a szerződés ezt kizárta (sima KGFB).
2021. márc. 31. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
Van ez a kölcsönadási nyomtatvány, "Meghatalmazás más tulajdonába lévő jármű vezetésére" vagy valami ilyen a neve. Papírboltba lehet kapni, töltsetek ki egy ilyent. És akkor ha megállít a rendőr és esetleg nagyon kötözködni van kedve akkor azt odaadod neki.
2021. márc. 31. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim válasza:

Autóátírással foglalkozom.

Az is egy opció, hogy apád lesz az üzembentartó, míg te a tulajdonos. Tehát az ő nevén lesz a biztosítás, ő fizeti, azonban ezzel együtt a saját autójának is magasabb lesz a biztosítási költsége, hiszen 2 autó lesz a nevén. Ha baleseted lesz, vele szúrsz ki, hiszen az üzembentartót fogják visszasorolni magasabb biztosítási kategóriába.


Ez nálunk is dilemma volt, én 23 éves vagyok, még diák. Mi úgy döntöttünk a párommal, hogy ő marad a tulajdonos, én pedig leszek az üzembentartó.


Ennek előnyei:

-nincs rajtam akkora felelősség, hiszen ha kárt okozok, a saját biztosítási bónuszommal cseszek ki, nem az övével.

-nem kell kifizetni a NAV vagyonszerzési illetéket (nem tudom milyen autód van, de ha 1997-es akkor is minimum 50ezer Ft ha te leszel az új tulajdonos, nézd meg, erre vannak kalkulátorok az interneten), üzembentartói jog szerzése azonban az én esetemben az új forgalmival együtt csak 20ezer forint volt, pedig a mi autónk újabb mint a tiéd

-elkezdtem gyűjteni a bónuszokat (valamikor el kell kezdeni!), így a biztosításom azért az évek során várhatóan csökkenni fog valamelyst

-a K&H szereti a fiatalokat. Évente fizetem ki egy összegben (úgy 20-25% a kedvezmény), ez 82ezer forint. Azért ez szerintem tűrhető, megfizethető. 1.6-os motorról beszélünk.

-ha nem tudod kifizetni ezt a 82ezer körüli összeget, megegyezhetsz a szüleiddel, hogy fizessék ki ők egyösszegben, te pedig adod nekik havonta a 7ezer forintot. (csak egy példa)

-el kell fogadni, hogy egy autó fenntartása sok pénzbe kerül, és ezt vállalni kell. ha nem tudod vállalni, el kell engedni a gondolatot, hogy egyelőre külön, saját autód legyen. ehhez még hozzá jön az éves NAV gépjármű adó (nekem ez most 11ezer), a pályamatricák, a nyári-téli gumicsere (ez évente kb 12-14 ezer), 2 évente a műszaki(22k), és akkor még nem is beszéltünk a kötelező, ill. esetleges szervízekről. egy autó nagy anyagi felelősség.

2021. márc. 31. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim válasza:

Még egy fontos filozófiai sík kimaradt előző gondolatmenetemből, amit szerintem érdemes mérlegelni:

Az autó egy kifejezetten magas fenntartási költségű használati tárgy. Úgy gondolom, nagyon fontos mérlegelni, hogy van-e értelme annak, hogy legyen (költség-haszon mérleg). Kérdés, hogy a te esetben megéri-e vállalni ezeket a költségeket, mert ha nem jár haszonnal, akkor csak hátrébb visz. Az én esetemben például 20 évesen még semmi értelme nem lett volna, most már elengedhetetlen a munkámhoz és 10 helyen könnyebbé teszi az életem (agglomerációban lakom), gyakorlatilag nélkülözhetetlen. Azonban előtte arra jutottam, hogy a havi 100km-hez amit mentem volna vele kényelemből óriási luxus fenntartani egy autót. Szerintem ezt nagyon fontos végig gondolni.

2021. márc. 31. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:

Igen, tisztában vagyok vele, és jogos, fontos kérdés: nem, nincs szükségem autóra. Hülyén hangzik ez, de ezt az autót eszmei értéke miatt tartjuk meg. Jó esetben is 300-350 ezret érne, viszont 2005 óta a miénk, konkrétan vele nőttünk fel, stb. Apám el sem adná, értelme nincs, csak ugye azért lenne mert az újnak olcsóbb lenne egy fokkal a kötelezője. Mindezek mellett túl sokat nem is fogom használni, heti egypárszor csak.

És alapvetően minden költséget apám áll, tankolást leszámítva, azért kérdem ezt, hogy rendős ne büntessen meg...bár 2 és fél éve vezetem így is és nem volt belőle gond.

2021. márc. 31. 15:24
 17/18 anonim válasza:
Ha apukádnak ez így nem okoz gondot, akkor érdemes írni egy kölcsönadási szerződést 2 tanúval, én is azzal vezettem az autót, és akkor a leggyökerebb rendőr sem tud belekötni:)
2021. márc. 31. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:

Kölcsönadási lett, nagymamám és bátyám voltak a tanúk, szépen hivatalosan ki van töltve:)

Apukámnak nem gond, mindent ő fizet, üzemanyagot pedig én.

2021. ápr. 3. 21:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!