Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Olcsó vagy drágább jármű?

Olcsó vagy drágább jármű?

Figyelt kérdés

24 éves vagyok, sosem volt még autóm/motorom, semmilyen komolyabb vagyontárgyam, de most elkezdtem gondolkodni, hogy el szeretném kezdeni a motorozást, és próbálom jól megfontolni (jogsim sincs egyelőre). Egy kis ideje már nézegetek használt motorokat, hogy nagyjából milyen árakban érdemes gondolkodni.


Azon kaptam magam, hogy mindig a legolcsóbbat nézem ki magamnak, mert félek attól, hogy túl sok pénzt költenék, és esetleg a végén nem is tetszik majd annyira a motorozás. Viszont a legolcsóbb természetesen nem véletlenül kerül annyiba: régi, sok hibája van, akár papírjai sincsenek rendben, stb... Arra jöttem rá, hogy lehet rosszul állok hozzá ehhez az egészhez. Eddig úgy gondoltam, hogy amennyiért veszek egy motort, akkor annyi pénzt én eldobtam, az már sosem jön vissza, és a legolcsóbb motornál ez valószínűleg így is lesz, mivel jó eséllyel vagy nem fogom tudni eladni, vagy sokkal kevesebbért veszi majd meg akárki is. Viszont ha egy viszonylag drágább motort vennék (2-300k helyet 4-500k-ra gondolok), ami tényleg ér annyit, akkor már valószínűleg sokkal jobban járok. Nem lesz annyi baja, papírjai rendben lesznek, ha el akarom adni, és rendben tartom, akkor nem sokkal csökken majd az értéke, és végeredményképpen a motorozás nekem annyiba fájt, amennyit az átírásra, üzemanyagra, esetleges kisebb javításokra költöttem, mert a motor árának nagyobb részét vissza tudom "váltani" pénzbe az eladással.


Ezt igazából nem is feltétlen csak erre az esetre lehet nézni, hanem minden más vagyontárggyal kapcsolatban lehet így gondolkodni. Ha a legolcsóbbat veszem, az rosszabb minőség, sokat veszít az értékéből, akár a teljes funkcionalitását elveszti, és nem fogok tudni megszabadulni tőle. Egy minőségibb eszközt viszont lehet már úgymond befektetésként felfogni, aminek lesz valamekkora "vesztesége", de kevesebb nyűg lesz vele, és akár anyagilag is jobban kijöhetek vele, mint a rosszabb minőségű megfelelőjével.


Ti mit gondoltok erről a gondolatmenetről? Van még esetleg valaki, aki így áll/állt hozzá, és van ehhez kapcsolódó tapasztalata? Sosem adtam ki nagy pénzeket semmire, de ezek a problémák előbb-utóbb vissza fognak köszönni, szóval jó lenne erről értelmesen és éretten gondolkodnom.



#vásárlás #vagyon #használt motor #drága motor #olcsó motor
2021. jún. 7. 20:54
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

én autóból vettem drágán és bár *viszonylag* értékállóbb darab mint a mezei szgk, azért ne legyenek illúziók: a drágább autó/motor nagyobb értékvesztést jelent idővel

gondolj rá úgy, hogy az értékvesztés százalékos, vagyis a vétel és eladás közötti különbözet magasabb lesz idővel egy drága autónál/motornál, mint egy olcsónál

viszont ugyanakkor jobbat kapsz ugyebár

2021. jún. 7. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
De az, hogy jobbat kapok, akár ellensúlyozhatja a nagyobb értékvesztést azzal, hogy nem romlik el állandóan, kevesebbet kell szervízelni, nem? Nyilván ezt így általánosan nehéz lehet megfogni, és nagyon függ attól, hogy az ember éppen milyen állapotú autót/motort vesz. Két ugyanolyan, ugyanannyiért eladó modell is hozhat különböző karbantartási igényt.
2021. jún. 7. 21:32
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Motorozásnál kezdőmotornak én nem is vennék drágábbat.


Nem feltétlen azért nem, mert nem éri meg - egy tényleg újabb, ABS-szel és egyéb extrákkal ellátott motorral már biztonságosabban is tudsz közlekedni - na persze ez nem a 4-500 ezres kategória.


400-500 ezret azért összességében én költenék motorra, mert annyiból már Suzuki GS500 és ahhoz hasonló ideális, használható de kezes és megbízható motorokat már megkapsz egészen jó állapotban. Annál olcsóbban már ritka a tényleg jó állapotú és jó motor, amivel nagyobb lehet a szívás, mint most inkább beletenni párszáz ezerrel többet a vételbe, és venni egy problémamenteset.


Értékvesztés itt már kevésbé játszik, az 500 és a 300 ezres motor is nagyjából meg fog maradni azon a szinten - ez már a legalja a nagymotor áraknak. Új motoroknál (és autóknál) érdemes megfontolni, hogy bár nem jár a konfiguráció, testre szabás élménye, mégis érdemes 2-3 évesen megvenni egy modellt, mert addigra túl van a legnagyobb értékvesztési fázisán, nyilván tovább csökken, de te vettél egy lényegében újszerű dolgot bőven olcsóbban mint a vadonatújat. Ez egy helyes gondolatmenet, és jó hogy gondolsz erre, mert sokan elfeledkeznek róla, amikor a régi autót nevezik pénztemetőnek - pedig az értékcsökkenés is ugyanúgy egy veszteség, akár nagyobb is, mint egy drága használt autó szervizeltetése.


Elkanyarodtam viszont, mert nálad nem új vs használt a kérdés, hanem, nagyon-nagyon olcsó, vagy csak nagyon olcsó. És akkor inkább a nagyon olcsó, a hulladékot azért érdemes elkerülni.

2021. jún. 8. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
69%

Ilyen fiatalon nem kell ilyen marhaságokon agyalnod.

Megveszed azt ami tetszik és majd lesz valahogy.

2021. jún. 8. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
55%
ha van rá pénzed vedd meg ha nincs nem
2021. jún. 8. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat!


Azt egyébként lehet tudni, hogy szezon végén/szezonon kívül több eladó használt motor van-e, illetve olcsóbbak-e?


#4, #5

Ennél azért picit tudatosabban is hozzá lehet állni egy ilyen vásárláshoz.

2021. jún. 8. 14:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!