Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Mi a lényege a kuplungnak meg...

Mi a lényege a kuplungnak meg a sebességváltónak?

Figyelt kérdés
Ezt a kettőt régen se értettem teljesen. Most kresszezek, és most tartok ennél a résznél. Nagyjából értem miről van szó és megértettem azt, ami ide van írva, de ha vki röviden, egyszerűen megfogalmazva, 'konyhanyelven' elmagyarázná a lényeget, az nagy segítség lenne. Értem azt, ami itt van a szövegben, viszont tömören a lényeget nem tudom elmondani, ezért kérdezem.

2023. júl. 25. 17:32
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
88%
A kuplungot nyomod be, ha sebességet akarsz váltani.
2023. júl. 25. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
85%

Nagyon egyszerűen: a sebességváltó köti össze a motort a kerékhajtással (attól függően, hogy első- vagy hátsókerék-meghajtás, meg hogy a motor az autó orrában vagy fenekében van, persze nem feltétlenül a kereket hajtja közvetlen a váltószerkezet, hanem esetleg egy kardánrudat, ami átviszi a forgást a hajtott kerékhez).

A motornak van egy adott fordulatszáma, a váltóban meg fogaskerekek sokasága van, és adott fokozatban az aktívan működő fogaskerekek mérete, fogainak száma határozza meg, hogy az adott motorfordulatszám mekkora kerékfordulatszámot eredményezzen (a kerék forgása meg ha nem csúszik, a kerék méretétől függően máris egyértelműen megadja az autó haladási sebességét). Amikor váltogatsz, akkor azt választod meg, hogy a motor adott fordulatszámtartománya milyen sebességet jelent. Ez azért fontos, mert a nyomaték, fogyasztás stb. motortípustól függő módon, de mindenképpen függ a fordulatszámtól - a váltóval éred el azt, hogy akármekkora sebességgel is mész, a motor megfelelő fordulaton működjön.


A kuplung nem csinál mást, minthogy megszünteti a kapcsolatot maga a motor és a váltódoboz között, hogy el tudd végezni a váltást. Pl. gyorsításkor amikor a motor fordulatszáma már túl magas, benyomod a kuplungot, így az autó lendületből, tehetetlenül mozog, a motor meg, mivel elengedted a gázt, visszaesik alapjáratra, majd váltasz, és amikor újra kiengeded a kuplungpedált, a kerekek forgása és az új sebességfokozat miatt a visszaálló kapcsolat a motort ugyanannál a sebességnél egy másik, kisebb fordulatszámra kényszeríti - ugyanis magasabb fokozatban kisebb fordulatszám is elég ugyanahhoz a sebességhez. Lefele váltáskor meg fordítva, rákényszeríted a motort váltás után, hogy nagyobb fordualton pörögjön.

2023. júl. 25. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
79%
Nem tudom, amúgy mi a szakmád, de teljesen analóg a rendszer azzal, mintha a motorod lenne az erőmű vagy 220 vagy akármi, a váltó fogaskerekei meg transzformátorok, ahol a sebességfokozattal a primer és szekunder tekercs menetszámát választod meg megfelelő arányúra, a szekunder oldalra meg a "fogyasztód" (kerekek) vannak kötve. Ha a feszültség a forgatónyomaték, az áram meg a szögsebesség, még a fizikai egyenlet is ugyanaz, annyi trükkel, hogy egyenáramon (egyenletes sebességű forgás) is működik a transzformátor.
2023. júl. 25. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
82%
Ha eddig nem értette, a 3.valasz után bizonyosan érteni fogja.🤣
2023. júl. 25. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
78%
#4 Én így értettem meg annó. :D
2023. júl. 25. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Kresz könyvben nincs benne?
2023. júl. 25. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
28%
Nem tudom igazából hogyan lehetne egyszerűbben elmagyarázni a sebességváltót, hiszen a neve mindent elmond konyhanyelven. Ha ültél már biciklin akkor azon is volt sebességváltó, látod a működését leegyszerűsítve.
2023. júl. 25. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
#8 Nem feltétlenül ,nekem a biciklimen volt 3x6 sebesség, mindig csak egyet használtam, amivel a legnehezebb volt elindulni, és a leggyorsabban tudott menni. Fogalmam sem volt, hogy működik.
2023. júl. 25. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

A sebességváltóval választod ki, hogy melyik fogaskereket akarod használni az áttételhez.


A kuplunggal kapcsolod szét a hajtást, hogy cserélni lehessen a fogaskereket.

2023. júl. 26. 03:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!