Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Gépkocsi hátsó sötétítő...

VKarcsi kérdése:

Gépkocsi hátsó sötétítő fóliáról minek kell műbizonylat?

Figyelt kérdés

Ha bármilyen sötétségű fóliát megenged a jogszabály a hátsó ablakokra, akkor minek kell hozzá a műbizonylat? Ha jól értem, akár le is festhetném a hátsó ablakokat, ha van oldalsó visszapillantó tükröm. De akkor ha fólia van rajta minek róla műbizonylat?

Csak a bürökrácia miatt, illetve, hogy ebbe is bele tudjon kötni a vizsgabiztos, illetve a rendőr ha akar?



2012. ápr. 11. 10:25
 1/9 anonim ***** válasza:
62%

Nem csak azért. A fólia nem csak annyiból áll, hogy "lesötétítem, azt' jóvan". A fényáteresztésén kívül egyéb tulajdonságokra is figyelemmel kell lenni.

Nem ártana, ha az a hülye fólia a helyén is maradna, nem kezdene el buborékosodni, leválni. Akkor ugyanis nagyon zavaró tud lenni. Igazolni kell tehát, hogy a megfelelő technológiával szerelted fel, erre pedig nem elég az, hogy "hát lássa, vizsgabiztos úr, én elolvastam ezeket az internetten, hát tudok én, nézze meg, hogy nem esik le".

Aztán a fólia anyaga sem mindegy. Az autókban biztonsági üveget használnak, ami úgy törik, hogy a szilánkok ne legyenek éles felületűek. A mindenféle üvegfóliák között meg van például betörésgátló is, ami annyira erős, hogy ha csákánnyal belevágsz az üvegbe, akkor sem törik szanaszéjjel, hanem csak egy apró lyuk marad rajta. Az utasnak meg nem valami kellemes, ha egy ilyennel találkozik. Könnyen lehet, hogy egy balesetnél a gyári üveg nem okozna neki sérülést, ez meg összeborzolja a haját vagy elkeni a sminkjét. Éppen ezért arról is kell igazolás, hogy megfelelő mechanikai tulajdonságokkal bíró, autófóliázásra való fólia van az ablakokon. Ja, igen, és az is jó lenne, ha a fólia olyan alapanyagú lenne, hogy ha kigyullad az autó (mert tud ám olyat is), nem keltene sűrű, fekete füstöt, esetleg nem szabadulnának fel mérgező gázok. Mindkettő károsan hat a hátul ülő utasok egészségére (lehet, hogy egyébként ki tudnának mászni, de mire eljutnának odáig, kicsit megfulladnak). Ezeket pedig nem lehet igazolni azzal, hogy "a kínai piacon a kis, sárga arcú emberke azt mondta, hogy otofolija occsó jó lesz otora, oszt' biztos jó rá".

2012. ápr. 11. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 gr. Shadow válasza:
100%
Azért mert ha megveszed az autósboltban és megcsinálod magadnak, az nem elég drága és kevesebb jut belőle az államnak. Mégis csak jobb ha ötször annyit fizetsz érte, de megvan a megnyugtató tudatod hogy igenis tettél valamit az "államadósság" ellen!
2012. ápr. 11. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Hiába a műbizonylat ha a rendőrnek nem tetszik a helyszínen leveteti veled . Rokonomnak 5 ajtós fiat bravoja van a srác szerelő lesötétíttette az oldalsó és hátsó ablakokat, az elsőt(oldalsó) nagyon halvány feketére műbizonylattal és a második ellenőrzéskor a helyszínen kapartuk le az első ajtókról a fóliát mert a rendőr azt mondta hogy nem lehet még bizonylattal sem és hiába mutogattuk neki azt a gagyi dokumentumot ami igazolja hogy szakműhelyben volt feltéve ráadásul még a paragrafust is felidéztem neki és letojta
2012. ápr. 11. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, így már érthető.


Sajnos belémkötöttek a rend éber őrei az első oldalsó fóliás ablakok miatt mivel másba nem lehetett belekötni... (persze a zsebpénzre mentek) Pedig nem volt olyan durván sötét, de a törvényi szabályozásnak nem felel meg. Pedig régebben többször igazoltattak és meg sem említették, hogy ez így nem szabályos vagy le kéne szedni. Mondjuk tudtam, mert a vizsgán sem megy át csak úgy az ilyen autó.

De mondjuk azt akkor sem értem, hogy gyárilag miért lehet sötétebb a megengedettnél az üveg? Az nem balesetveszélyes, ha a megengedett alatt van a fényáteresztő képessége?! Ez így nem korrekt.

2012. ápr. 13. 12:26
 5/9 anonim ***** válasza:
Helyszínen nem szabad pénzt fizetni maximum csekket adhat de ha zsebre megy ott helyben akkor kérd el a jelvényszámát és a nevét majd menj be az örsre hogy ezt csinálta
2012. ápr. 13. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Gyárilag sem lehet sötétebb a megengedettnél az üveg. A típusbizonyítvány kiállításának feltétele az, hogy a jármű mindenben megfeleljen a rá vonatkozó műszaki előírásoknak, ezek közt pedig mérik a fényáteresztést is. Ha nem felel meg valamelyik ablak, nincs típusbizonyítvány, nem lehet itthon forgalomba hozni.
2012. ápr. 13. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:

azért kell a műbizonylat mert az bizonyítja hogy a fólia megfelel azoknak a minőségi követelményeknek amit előírnak a hatóságok egy utólag beszerelhető alkatrésznél(Pl.:vonóhorog,). Így például ha valaki épületeken alkalmazott tükrös fóliát rakna fel autóra, az nem lenne szabályos mert azt nem oda tervezték,túl fényes és zavarná a közlekedést.

[link]

2012. ápr. 14. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
uccsóval nem értek egyet, lehet rakni tükrös fóliát is bizonyos gépjárművekre, kistehertől asszem felfelé, de abban egyetértek hogy az nagyon zavaró, egyszer belefutottam egy ilyenben, kb 5 percig semmit se láttam :S
2012. máj. 23. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Első oldalsó ablakra nem lehet fóliát tenni, persze ha lekapartatták. Csak B oszloptól hátra lehet és a szélvédőnek a napellenző vonaláig egy csík. Ennyi.
2017. dec. 6. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!