Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Használt autó garancia,...

Használt autó garancia, segítség!?

Figyelt kérdés

A segítségeteket szeretném kérni.

Kereskedésben vettem (kereskedő közvetítésével magánszemélytől) egy használt autót. Vásárlás előtt feltűnt, hogy hűtővíz nincs a tartályban, így megkértük a kereskedőt, hogy töltsük fel sima vízzel. Az autót beindítottuk, végül is szép hangja volt. Elhoztuk. Ahogy jött a hidegebb idő feltűnt, hogy nincs fűtés az autóban. Motorháztetőt felnyitottam, és üres volt a víztartály. Után töltöttem, fűtés rendbe is jött. De onnan kezdett érződni az autó betegsége, nehézkesen indul, fehér füst, gondoltam ez szerviz. Ehhez hozzátartozik, hogy előbb a motorhőmérsékleten sem vettem észre, hogy felmenne, mert keveset járok, rövid távon. El is vittem, szervizes mondta, hogy valószínű hengerfejtömítés ment tönkre, cserélni kell. Na most nekem ez az akció szerviz díjjal együtt 56.000 Ft-ba kerül, de mondhatom magam szerencsésnek, hogy a szerelő a vízpumpát a görgővel együtt meg tudta menteni, mert az még + ~20.000 Ft lett volna.


A kérdésem arra irányul, hogy ilyenkor él e valami fajta garancia. Hallottam olyanról, hogy a kereskedőnek fél éven át garanciát kell vállalnia, és ha a hiba már a vásárláskor fenn állt, akkor köteles valamiféle költségtérítésre. A szerződésben le van írva, hogy nincsenek az autónak rejtett hibái. Esetleg szerelőtől kérjek egy papírt, hogy milyen állapotban volt a motor, stb.? Az biztos, hogy nem az én hanyagságomból történt a hiba, bár igaz, előbb is észrevehettem volna. Esetleg a közvetítéses adásvételire hivatkozva a kereskedő mondhatja azt, hogy ő nem köteles semmit se téríteni?


2012. nov. 11. 14:25
 1/9 anonim ***** válasza:
Használt autónál elég necces a garanciát érvényesíteni.. de nem lehetetlen. Pontosan mennyi idő telt el a kereskedőtől való elhozás, és a szerelő között?
2012. nov. 11. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Az autó Augusztus 17-én lett véve, és November 8-án vittem el a szerelőhöz. Szóval még a 6 hónapon belül vagyok.
2012. nov. 11. 14:32
 3/9 anonim ***** válasza:

Értem. A szerelőtől hiába kérsz papírt, hogy milyen állapotban volt a motor, egy (agyon)használt autónál nyilván a motor nincs túl jó állapotban, ez nem lesz bizonyító erejű. Amúgy mennyi idős ez az autó?


Ha a szerződésben nincs külön garancia kikötve, akkor nem érvényes rátok sajnos az a fél év sem.


Szerintem ez veszett fejsze nyele így, de azért egy próbát megér, elmentek a kereskedőhöz a számlával, és kéritek, fizesse ki, de nagyon csodálkoznék, ha így tenne... :(

2012. nov. 11. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Ahogy én hallottam, a kereskedőnél ez nem opció, hanem kötelezettség, hogy vállal fél év garanciát. Amúgy 15 éves az autó. Persze, ha fel van tüntetve, hogy ez és ez a hibája, arra nem vonatkozik. De az én szerződésemben az áll, hogy nincsenek rejtett hibái.
2012. nov. 11. 14:39
 5/9 anonim ***** válasza:

Ezt találtam neked:


. Autójogász!

Kérdésem, hogy használt autó esetén a kereskedőnek van-e visszavásárlási kötelezettsége, és ez hány nap és melyik jogszabály alapján, ha kiderül, hogy az autónak rejtett hibája (hengerfejes)van ami próbaút során nem derült ki.

Köszönettel: M.G.


Tisztelt M.G.!


A kereskedő szavatossági kötelezettségét a Ptk 305.§-311/A § bekezdései szabályozzák. EZek alapján előfordulhat olyan eset, amikor Ön elállhat a szerződéstől, ezáltal visszaadva az autót és visszakapva a vételárat. Hogy a konkrét esetben ez az eset fennáll-e, nagyban függ attól, hogy

- mennyit fizetett az autóért?

- mennyi idő telt el a vétel óta, és ezen belül mennyi idő a vétel és a hiba észlelése között, ezalatt mennyit futott az autó?

- mit tartalmaz a szerződésük az esetleges hibákat, illetve az autó állapotát illetően?

- hány éves az autó és mennyit futott a vásárlás időpontjában?

- milyen átvizsgáláson esett át az autó az Ön részéről, mielőtt aláírta voln a szerződést?


Általánosságban: a kereskedőtól vásárolt autóra 2 év szavatosság jár, melyet szerződésükben a felek érvényesen 1 évre csökkenthetnek. Ezen belül a teljesítést követő első 6 hónapban vlelmezni kell, hogy a hiba oka már a teljesítéskor fennállt. Itt egy nagyon fontos különbségre hívnám fel a figyelmet: a "hiba" és a "hiba oka" közötti különbségre. A szavatosság arra vonatkozik, hogy a termék a teljesítés, azaz a vétel időpontjában mefelelt a szerződésben, vagy jogszabályban foglalt tulajdonságoknak, azaz a vétel időpontjában nem volt hibás, a később jelentkező hiba oka pedig még nem állt fenn. A szavatossági időben jelentkező/felismert hiba tehát nem minden esetben vonható az eladó szavatossági felelőssége körébe, csak akkor, ha olyan hibáról van szó:

- amely a teljesítéskor már fennállt, de arról a vevő a teljesítéskor nem tudott és nem is kellet tudnia, vagy

- amely még nem állt fenn ugyan, de a hibát kiváltó ok a teljesítés időpontjában már fennállt.


Az Ön esetében ez azt jelenti, hogy ha a hengerfej már hibás volt, de Ön nem tudott erről, mert az nem volt nyilvánvaló és a kereskedő sem hívta fel erre a figyelmét, vagy a meghibásodás valamilyen olyan okra vezethető vissza, ami már a teljesítés időpontjában is megvolt, akkor kereskedő azért felelős. Ha kiderül, hogy a hiba oka a teljesítést követő nem megfelelő karbantartás, vagy a szakszerűtlen használat, akkor nem felelős a kereskedő.


Tisztelettel,

dr. Horváth Bence

2012. nov. 11. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
A fő ok, amiért bizonytalan vagyok, hogy mivel nem a kereskedőtől vettem, csak rajta keresztül, így is él e az a 6 hónap garancia. Félek nem.
2012. nov. 11. 14:47
 7/9 anonim ***** válasza:

Te jelen állás szerint magánembertől vetted az autót (nyilván nem véletlen). Magánember pedig nem tartozik szavatossági kötelezettséggel ha volt lehetőséged az autó állapotát felmérni. Ha az megfelelt a szerződésben leírtaknak akkor így jártál. Már pedig te magad írod, hogy a gondok hónapokkal a megvétel után kezdődtek.


Pláne nem utólag egy fél évvel, soha az életbe nem bizonyítod be, hogy nem nálad romlott el pl.: azért, mert hűtővíz nélkül jártál vele. Ugyanis a KRESZ szerint a hűtőfolyadékot rendszeresen ellenőrizni kell!


Tanulság: Ha nem értesz az autókhoz akkor szerelővel mész autót vásárolni.

2012. nov. 11. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Igazad van, köszönöm, akkor nem is próbálkozok.
2012. nov. 11. 16:32
 9/9 anonim válasza:
Én is így jártam . De már tudom , hogy egy 15 éves autó futás teljesitményébe benne van a kockázat a hengerfej at égésére . 15 év nem kevés .
2019. okt. 4. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!