Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Autóban hogyan kell motort...

Autóban hogyan kell motort cserélni?

Figyelt kérdés
Hello. Van egy autóm amiben totál beállt a motor.(javíthatatlan nem éri meg megcsinálni.) Neten láttam belevaló másik komplett motort. Hogyan lehetne úgy beépíteni hogy hivatalos legyen,és hogy a későbbiekben el is lehessen adni meg vizsgáztatni is? Mi az eljárási módja? Mik a lehetőségek?

2013. febr. 28. 19:58
 1/3 anonim ***** válasza:

Tisztelt Autójogász!


Én most estem át kis hazánkban egy típusazonos motorcserén (motorkód azonos), és segítenék leendő sorstársaimnak. A következőkben leírtak a közlekedési hatóság és főleg egy okmányiroda gyakorlatát tükrözik.


A motorcseréről csak akkor kell a szakszerviz igazolása, ha az autó új. Ebben az esetben ez elég is az átíráshoz, nem kell a közlekedési hatósághoz menni, kezdhetjük tehát az okmányirodával. Ellenben egy használt, akár pár éves autó esetében a szerelő kicseréli a motort, és nincs szükség a szakszerviz igazolására. Innentől három lépcső, sorrendben, tehát használt autóra vonatkoztatva:


1. Nemzeti Közlekedési Hatóság: megvizsgálják, hogy tényleg típusazonos motor van-e beépítve, és kiadják a műszaki adatlapot (ez kell az okmányirodai átíráshoz − díja: 2380 Ft).


2. Okmányiroda: kell tehát a műszaki adatlap, törzskönyv, forgalmi, kötelezőt igazolni, személyi igazolvány és a beépített motor tulajdonjogát igazolni (pl. adásvételi) − utóbbi fontos!


Az okmányirodában fizetendő: 6000 Ft/forgalmi; 6000 Ft/törzskönyv és a műszaki címke csak akkor kell, ha lejárt a műszaki. Esetemben még érvényes volt, így a 450 Ft-ot nem kellett befizetni.


3. Zöldkártya: ugyanis azon is rajta van a motorszám (ha csak motorkódos az autó, akkor ez némileg értelmét veszti, legalábbis az autós szemszögéből). A zöldkártya díja pedig autóként eltérő.


A fentiekben leírtakkal kapcsolatban még annyit megjegyeznék, hogy az okmányirodában ülő hölgyek finoman szólva sem voltak a helyzet magaslatán, ahol tudtak, belekötöttek mindenbe, így engem meggyőztek a teljes hozzá nem értésükről. Ezúttal is gratulálok nekik! Viszont a törzskönyv − ami nem az ő feladatuk − egy hét alatt megérkezett.


Remélem, ha hosszan is, de tudtam segíteni.


Tisztelettel:


Szabolcs


Tisztelt Szabolcs!


Információkban bővelkedő levelét megköszönve közzé tesszük. Annyival egészíteném ki a leírtakat, hogy ha a járműbe a gyári motor helyett egy másik, nagyobb teljesítményű motort építünk be, az nem típusazonos (a motor kódja nem egyezik az eredetivel), a motor cseréje csak a motorcserét engedélyező, a közlekedési hatóság által kiadott átalakítási engedély megléte esetén végezhető el. Típusazonosnak − és ezért engedélyezési eljárás nélkül cserélhetőnek − csak az a motor minősül, amely az eredetivel gyártmány, hengerűrtartalom és típusjelzés tekintetében maradéktalanul egyezik.


Tisztelettel:


Dr. Koszoru István


A fenti tanács első megjelenésének időpontja 2009. július 29., 16:31, ezért előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt már nem időszerű, vagy téves. A tanácsok pontosságáért és hasznosságáért szerkesztőségünk mindent megtesz, de tartalmukért és a betartásuk következményeiért felelősséget nem vállal.


[link]

2013. febr. 28. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
ezt olvastam. motorról elég ha írok az emberrel egy adásvételi szerződést?
2013. febr. 28. 20:57
 3/3 Napkiraly ***** válasza:
ennél bonyolultabb. Ha magyarországon regisztrált autóból származik,akkor tudnod kell igazolni a tulajdonostól a tulajdonjog útját amíg hozzád került. Ha import, akkor bármilyen sajtcetli jó
2013. márc. 2. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!