Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Ha a motoron összetapadnak a...

Ha a motoron összetapadnak a kuplunglamellák, akkor valóban lehet kopott?

Figyelt kérdés
Az ugyebár még számomra is egyértelmű, hogy ha a kuplunglamellák kopottak, akkor csúszik a kaplung. Nálam épp ellenkező jelenség lépett fel. A lamellák összetapadnak és nehezen oldanak. Meleg motornál már nem, de induláskor rendszeresen fullad le 1-esbe rakva. Ilyenkor tili-toli, majd indul, ha csak pár 10 métert teszek meg előfordul, hogy a kuplungot behúzva sem old (vagy nem teljesen). A gyárilag előírt 15w40-es olaj van benne. A motor 94-es évjáratú. Ismerősőm szerint kopottak a lamellák ezért cseréljem. Egy másik ismerősőm ajánlotta, hogy használjak inkább 10w40-es hígabb motorolajat. Valóban a kopás az oka és cserére szorul, vagy tényleg hígabb olajat töltsek bele?

2013. jún. 13. 12:48
 1/5 anonim ***** válasza:
57%

A kopott lamellák könnyebben összetapadnak, mint az újak, mert a felületük szépen össze van kopva, jól illeszkednek egymáshoz. Az újak felülete nem fekszik össze olyan jól, ezért kevésbé hajlamosak összetapadni. Az összetapadást segíti még a súrlódóbetét pora is, ami az olajjal keveredik.

Érdemes megnézni még a kuplungkosár füleit is: sokat használt motoroknál előfordul, hogy beverődések keletkeznek ott, ahol a külső fülek beleakadnak, ezért a külső fogazású lamellák (általában ezeken van a súrlódóbetét) nehezen mozdulnak el, összeakadnak a kosárral.

2013. jún. 13. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Azon kívül, amit a kolléga úr írt, esetleg a motorolaj adalékai is okozhatnak galibát. Én régi motorokkal töltöm a szabadidőmet, a parafás kuplung pl. nagyon nem szereti a modern, szintetikus, mindenféle diszpergáló és egyéb adalékokat tartalmazó csodaolajokat.

Esetleg a masina kezelési utasításában a viszkozitáson (amit a 15W-40 jelöl) nézd meg van-e valami más adat is feltüntetve, valamiféle SAE-számsor vagy hasonló.


Ha a lamellák csak a felületükön kopnának meg, akkor hamarabb csúszna meg a kuplung, minthogy össze akarjon ragadni, ezt jól látod.

A tárcsák "füleinek" meg a kosár találkozási felületeinek kopásai/kiverődései okozhatnak ragadásszerűséget, de ahhoz nagyon vacak állapotúnak kell lenniük azoknak a felületeknek, kb. olyannak mint egy fűrész fogai. Ezen szerencsére - ha véletlenül ez lenne a helyzet - lehet segíteni komolyabb kiadás nélkül egy reszelő birtokában.

2013. jún. 13. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Tulajdonképpen mindent leírtak előttem, korrekt tájékoztatást kaptál(szerintem)


én is jártam így, régi parafás motorokkal..nálam az olaj minőségével volt a gond..persze akkor még ÁFOR volt..

olajcsere, aztán működött... a minőségre nem emléxem, de nem is volt nagy választék.A nagy kisérletezés közben előfordult, hogy olyan olajat töltöttem a blokkba, amitől csúszott a kuplung..


ne szedd szét, próbálkozz olajcserével..a saját tapasztalatod a legjobb, ezért próbából valami hígabbal kisérletezz..pl 5w40...aztán...vagy csúszik, vagy nem..

2013. jún. 14. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
És míg semmi köze a kérdésedhez, az ‘50es években ÉdesApámnak Motorszerelő műhelye vót Kispesten. ÉdesAnyám, aki csinálta, parafa dugóval újította fel a kuplunglamellákat, (125ös Csepel, 250es Pannonia, 250es piros Jáwa) Manapság milyen anyagot használnak?
2015. aug. 9. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nálam az olcsó megoldás vált be: A lamellák meg voltak kopva és a sima felület közül kipréselődött az olaj leállítás után. Kivettem a lamellákat és finoman, körkörösen megcsiszoltam 150-es papírral, így a karcokban ott maradt az olaj míg állt a motor és láss csodát: tökéletes.
2017. márc. 29. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!