Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Előzés/kikerülés itt kinek...

Előzés/kikerülés itt kinek lenne igaza?

Figyelt kérdés

Kicsit régebbi eset.

Vezetni tanulok.


Oktatómmal egy jobbos kereszteződéshez érkeztünk. Balról senki, jobbról egy kocsi.

Megállok, ő is megáll és villant nekem. Látom, hogy mögötte jön egy másik kicsit egyenletes sebességgel, valahol éreztem, hogy nem szándékozik megállni, de pont azt nyüstöli belém az oktatóm, hogy magabiztos legyek, és ne ijedjek meg, ha elsőbbségem van akkor menjek, meg fognak állni.


Tehát jobbról lemondott a kocsi az elsőbbségről, mögötte távolabb jön a másik, mondom magamban, meg tud állni (meg is tudott volna), indulnék, de az oktatóm lefékez, hogy ez nem jó.


Közben ez a másik kocsi az engem elengedőt index nélkül kikerüli és elhajt előttünk.


Oktató szerint a kresz azt mondja, hogy attól, hogy valaki megadja az elsőbbséget, még nem jelenti, hogy a mögötte haladó is, ergó nekem ezt észlelnem kellett volna.


Viszont:

A kresz szerint előzni kereszteződésben nem szabad, index nélkül se, ez már megbukott volna.


Kikerülni pedig "úttest menetirány szerinti jobb oldalán álló jármű"-vet lehetne.

Az a nagy kérdés, hogy egy rendesen forgalomban lévő jármű ami nem állt félre, csak elenged valakit, az állónak számít e? Az már extra, hogy kerülni se szabad index nélkül.


Azért vagyok kicsit bizonytalan, mert telefonálni pl lehet a vasúti lámpánál amikor áll a jármű. Akkor lehet, hogy itt is szabályos lett volna a kikerülés ha indexel?


Ha 3 jármű áll egymás mögött jobb oldalt, akkor várjam meg, hogy mindegyik villant vagy mi a f..sz?


Gondolom vizsgán ezért megbuktattak volna.



2014. febr. 26. 16:17
 1/9 anonim ***** válasza:

Kereszteződésben lehet előzni ha erre van lehetőség (pl 2x2 sávos úton). De ezesetben az autó a kereszteződés előtt előzött. Ha indexelt volna akkor meg félreérthető lett volna hogy kanyarodik vagy csak kikerül.


Amúgy az eredeti kérdésre: ha egy autó lemond az elsőbbségéről a részedre akkor nem azonnal indulni hanem tájékozódni hogy biztonságos-e elfogadni ezt a felajánlást. Jelen esetben nem lett volna az mivel a másik autós nem adta meg neked az elsőbbséget.


Ne úgy vezess hogy neked legyen igazad, azt is kell nézni hogy ne okozz balesetet, akárki a felelős. Ezért vizsgán azonnal buktatnak mert elkerülhető a balesetveszély, és ilyenkor ez számít. Lélegeztetőgépre kötve már hiába mondod azt hogy a másik elengedett.

2014. febr. 26. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

nem 2x2 sávos út volt, szembe sávba tért át index nélkül.


aki megadta az elsőbbséget, nem mozgott, ez így is előzés lett volna?


Én csak azt láttam, hogy jön a kocsi mögött, semmi jelét nem mutatta, hogy át akar térni a szembejövő sávba.


Az a gond amúgy, hogy pont arra "nevelnek", hogy úgy vezessek, hogy igazam legyen. Pl balra csak lopva szabad néznem, mert ha balra is tekingetek, akkor azért is kapok, hogy jobbos kereszteződésben miért nézek balra.

2014. febr. 26. 16:51
 3/9 A kérdező kommentje:
Esetleg az fordulhatott még elő, hogy a kocsi kihúzódott valamennyire a felezővonalhoz, és ebből ő azonnal levágta, hogy ki fog vágni elénk.
2014. febr. 26. 16:52
 4/9 anonim ***** válasza:
Hiába van igazad, ha el tudod kerülni a balesetet akkor add fel az egód és fékezz/térj ki. A te hibád is ha belemész egy ilyen helyzetbe.
2014. febr. 26. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Nincs szó egóról. A vizsgán azért is megcsesznek ha engedékeny vagyok. Eleinte mindig lassítottam a kereszteződésekben amikor alapból elsőbbségem volt, nem szabad mert meghúznak a vizsgán, illetve az oktató szerint a bizonytalanságommal teremtek balesetveszélyes helyzetet.


Azért is le lettem cseszve, hogy a kórháznál villantottam egy kiálló mentősnek v betegszállítónak. nem villogott, miért engedtem el...


Az oktató a levezetett 40-50 éve alatt valszeg előbb látja, hogy valaki szabálytalankodni fog mint én. Egyedül csak arra tudok max gondolni, hogy kihúzódott az út szélre (de kétlem).


fékezni nem kellett, mivel elindulni akartam, mind a ketten álltunk a kereszteződésben. Máskor meg azért kapok, hogy menjek már, miért lassítok, miért állok meg.

2014. febr. 26. 17:18
 6/9 anonim ***** válasza:

figy ha igy eroskodsz nem jo, a te szempontilodbol, mindegy h szabalyosan eloz e, nem o fog megbukni! ha utkozol vele, is te vagy a hibas.

jobbrol jott, elsobsege volt.

2014. febr. 26. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

de nem akkor indultam volna el amikor előzött. akkor még csak jött a másik kocsi mögött. jóval távolabb.


Ennyi erővel akkor is én vagyok a hibás ha alsóbbrendű úton jövök, balról jön valaki akinek elsőbbsége van, jobbra indexel én pedig elindulok, ő pedig nem kanyarodik be, hanem belém jön (miközben jobbra indexel).


Sőt, akkor is én vagyok a hibás, ha a zöld lámpámnál elém ugrik egy gyalogos, mert miért nem lassítok le 10-re, hogy megbizonyosodjak róla, hogy nem e ostoba. Ha így vezetek, akkor az oktatóm meg a biztos is kihajít és nem utolsósorban a többi autós is meglincsel mert feltartom őket.

2014. febr. 26. 19:33
 8/9 A kérdező kommentje:

Amúgy valszeg jah, nekem kellett volna felismernem, hogy szabálytalankodni fog, csak ez nem heti pár óra után fog sikerülni, hanem 1-2 év után.


Én se akarok balesetbe kerülni, annak az árán se, hogy nekem van igazam. Ha baj van, akkor mindent megteszek, hogy elkerüljem. A kérdés pedig arra lett leírva, hogy rájöjjek, hogy ki vétett kresz szabályt.

2014. febr. 26. 19:35
 9/9 A kérdező kommentje:
És mielőtt a fenti példáimra (a jobbra indexelős) mondanád, hogy "magasabb rendű útról jött, ezért elsőbbsége van stb", akkor megjegyezném, hogy a körforgóban is elsőbbsége van annak aki bent van, mégis elindulunk amikor jön a kocsi balról ha az indexel, ott se fogom megvárni, hogy kikanyarodjon, hisz erről szól az egész irányjelző mizéria ott, hogy ne kelljen megvárnom .
2014. febr. 26. 19:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!