Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Most akkor el kell telnie 2...

Most akkor el kell telnie 2 évnek a B és a C jogsi között, vagy nem?

Figyelt kérdés
A hivatalos helyeken azt olvastam, hogy igen, de egy csomóan azt mondják, hogy ez hülyeség.

2019. jan. 1. 19:35
 1/6 anonim válasza:
0%

Baromság! B,C, pótkocsi mehet egyben és az autómentős is!


Egyedül a busz jogsinál van kikötve, hogy a 21. életévet meg kell várni.

2019. jan. 1. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
24%
meg kell várni igen! friss jogsival nem kezdheted meg a C-t már próbálkoztam autósiskolába vele de azt mondták csak az elmélet mehet addig
2019. jan. 1. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
80%

Nem kell várni; de írhattál volna olyan hivatalos helyet, ahol az van, hogy kell 2 évet várni.

Esetleg az életkor miatt kell várni egy évet, mert „B” kategóriás vezetői engedély megszerzésének alsó korhatára a betöltött 17. életév, míg a „C” kategóriás tanfolyam felvételi feltétele a beöltött 18. életév.


„C” kategóriás képzés megkezdéséhez feltétel a betöltött 18. életév és „B” kategóriára érvényes vezetői engedély.

24/2005. (IV. 21.) GKM rendelet a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának részletes szabályairól

4. § (4) a) és b); valamint 10. § (2) a)

A jogszabály hatályos teljes szövege elolvasható, például itt: [link]


# 2-es válaszhoz (2019-01-01 20:23)

A fenti, képzésről szóló jogszabályban háromszor szerepel a „kezdő vezető” szövegrészlet:

• a kombinált kategóriás vizsgákhoz nem lehet ← 10. § (1) c)

• szakoktatói tanfolyamhoz nem lehet kezdő vezetői engedély ← 18. § (1) b)

• vizsgabiztos képzéshez nem lehet kezdő vezetői engedély ← 25. § (1) c)

Ezeken kívül említve sincs.

„2 év”, illetve „két év” sokszor szerepel ahhoz, hogy idemásoljam, szövegkeresővel kikereshetők, egyik sem vonatkozik a kérdésbeli esetre.

Néhány „C” kategóriás képzés hirdetés, ahol szintén szó sincs „friss jogsiról”, vagy „nem friss jogsiról” a felvételi követelmények közt:

[link]

[link]

[link]

[link]

Nem tudom, te hol érdeklődtél.

2019. jan. 1. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
16%

#3 ha már ennyire lelkes vagy, akkor csak neked egy kis érdekesség :D


7. melléklet a 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelethez


II. Jártassági feltételek


1. Teljesítménykorlátozás nélküli „A” kategóriába tartozó gépjármű vezetésére jogosító bejegyzést annak a személynek lehet érvényesíteni,


a) aki legalább két éve rendelkezik „A2” kategóriába tartozó gépjárműre érvényesített bejegyzéssel, vagy annak


b) aki a 24. életévét betöltötte, és külön vizsgát tett a kategóriára jellemző vezetői jártasságáról és magatartásáról.


2. A „C1”, „D1” „C” kategóriába tartozó gépjármű vezetésére jogosító bejegyzést annak a személynek lehet érvényesíteni, aki „B” kategóriába, „D” kategóriába tartozó gépjármű vezetésére jogosító bejegyzést pedig annak a személynek lehet érvényesíteni, aki „C” kategóriába tartozó járművek vezetésére érvényesített bejegyzéssel már rendelkezik.


3. Kombinált kategóriára jogosító bejegyzés csak annak a személynek érvényesíthető, aki már jogosult a vonó gépjármű vezetésére.


4. A „C1E”, a „CE”, a „D1E” és a „DE” kategóriájú vezetői engedélyek a „BE” kategóriájú járműszerelvényekre is érvényesek.


5. A „CE” kategóriájú vezetői engedélyek érvényesek „DE” kategóriára is, amennyiben a vezetői engedély birtokosa jogosult „D” kategóriájú járművek vezetésére.


6. A „CE” kategóriájú vezetői engedélyek a „C1E” kategóriájú járműszerelvényekre, a „DE” kategóriájú vezetői engedélyek a „D1E” kategóriájú járműszerelvényekre is érvényesek.


7. Bármely nemzetközi kategóriára megszerzett vezetői engedély érvényes az AM kategóriájú járművekre.


8. Az „A2” kategóriájú vezetői engedélyek az „A1” kategóriára is érvényesek.


9. Az „A” kategóriájú vezetői engedély az „A1”, „A2” kategóriákra, a „B” kategóriájú vezetői engedély a „B1” kategóriára, a „C” kategóriájú vezetői engedély a „C1”, a „D” kategóriájú vezetői engedély a „D1” kategóriára is érvényes.


10. A jártassági feltételek teljesítésének kell tekinteni azt az esetet is, ha a járművezető a feltételül szabott járműkategóriára érvényes vizsgával rendelkezik.



Nincs előírva két év jártasság a C kategóriához.

2019. jan. 1. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Tisztelt John_McClane nevű felhasználó!


Nem # 3, hanem a # 3 válasz l̶e̶l̶k̶e̶s̶ írója vagyok, és én is azt írtam, amit te: „Nincs előírva két év jártasság a C kategóriához.”

Talán elkerülte a figyelmed, hogy miket írtam:

• Nem kell várni

• „2 év”, illetve „két év” sokszor szerepel ahhoz, hogy idemásoljam, szövegkeresővel kikereshetők, egyik sem vonatkozik a kérdésbeli esetre.

• Néhány „C” kategóriás képzés hirdetés, ahol szintén szó sincs „friss jogsiról”, vagy „nem friss jogsiról” a felvételi követelmények közt:

És választ kértem a kérdezőtől, hogy milyen hivatalos helyen olvasta, hogy 2 évet kell várni (ugyanis én hivatalos helyen, vagyis jogszabályban, nem találtam ilyet); illetve a # 2-es válasz írójától kérdeztem, hogy hol érdeklődött, mert én nem találtam olyan képzési hirdetést, ahol ne lehetne friss jogsival megkezdeni a „C”-t.


Bár ugyanazt a következtetést vontad le, mint én, de – igaz, nem írtad meg – a jogszabály címe, amiből idéztél: „Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról”. És az általad írt idézetekben, ennek megfelelően az szerepel, hogy milyen jártassági feltételekkel lehet adott kategóriára „bejegyzést tenni”, azaz vezetői engedélyt kiállítani. Ez messze van a kérdéstől; a bejegyezhetőség mérlegeléséhez előbb el kell végezni a képzést, és sikeres vizsgákat kell tenni. Ehhez viszont el kell tudni kezdeni a képzést, így az számít, hogy „képzésre az vehető fel”, ami a képzésről szóló, általam említett jogszabályban szerepel.

2019. jan. 5. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
0%

"Nem # 3, hanem a # 3 válasz l̶e̶l̶k̶e̶s̶ írója vagyok, és én is azt írtam, amit te"


Persze, csak azért ajánlottam a figyelmedbe, mert ez a jogszabály vonatkozik a kérdésre, nem az amit te linkeltél. Ebből egy sor idézésével megúsztad volna :)

2019. jan. 5. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!