Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Xenon lámpás autón fényszórójá...

Xenon lámpás autón fényszóróján hogyan lehet javítani?

Figyelt kérdés

Nemrég vettem egy 2002-es Audi A3-at, ami Xenon lámpás. De valami eszméletlen pocsék. A régi 3-as Golfommal is jobban láttam éjjel, mint ezzel. Elvittem a szerelőmhöz hogy állítsa be és mondja meg hogy ha valami baj van vele. Minimálisan kellett rajta állítani, de nem lett jobb, és annyit mondott hozzá hogy neki is volt ilyen autója, gyárilag sem volt jobb (tehát nem hibás az enyém). Szerintetek hogyan lehetne javítani rajta? Egyrészt ami zavar, hogy nagyon erős a határvonal a látóhatárnál (32 méterre az autótól még nem látom hogy van-e gyalogos az úton, 30 méterre meg már tökéletesen, ezek példa távolságok voltak), másrészt a közeli részen sem valami erős a fénye.

Éjjel nem merek vele 90-el se menni, mert bár a távolsági fényszóró remek (tippre elvilágít vagy 200 métert), de ha valaki jön szembe akkor muszáj tompítottal mennem ami tényleg alig világít előre. Kipróbáltam hogy 90-es sebességnél fényszóróval kinéztem egy táblát az út szélén, visszakapcsoltam tompítottra és amikor azzal megláttam az oszlopát akkor vészfékeztem. Túl csúsztam a tábla vonalánál, tehát a féktávolság ekkora sebességnél már nagyobb volt mint a látótávolság.



2019. febr. 7. 14:40
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
74%

"A gyári xenon lámpába meg direkt belenézve sem vakít!"

Persze, ha a műszerfalon nézel a visszajelző lámpába.

2019. febr. 7. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
#11 Egy 2,5-3"-os projektor sokkal kevésbé vakít el, mint egy 10"-os foncsor.
2019. febr. 7. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
48%
Teljesen mindegy a fényforrás mérete, a Xenont úgyis feltekerik a kérdezőhöz hasonló vakegerek az égbe. Csak a vak embert nem vakítja...
2019. febr. 7. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
72%
#13 ez viszont felvet egy dilemmát: a vakegér állítsa lejjebb, így potenciálisan vakon vezetve vagy inkább feljebb állítja így viszont a szembejövöt vakítja el. Mindkettő nagyon veszélyes de mindekettőre van megoldás. Az előbbinek az hogy lassan megy főleg kivilágítatlan, ismeretlen úton, a másiknak az hogy vesz egy színesített szemüveget kifejezetten éjszakai vezetéshez.
2019. febr. 7. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
#14 vége a számból vette ki a szót, én egy olyan sárga napszemüvegben vezetek akár nappal akár éjjel, ami majdnem egy kicsit napszemüvegnek is jó (UV-t szűr), ugyanakkor nemigen sötétít, éjjel is látni vele (aki utasom eddig felpróbálta menet közben, ők is ezt mondták, hogy tényleg azzal is lehet jól látni), hát az egy kicsit még azon is tompít (nekem legalábbis) ha a távolságiját is fent felejtette a velem szembe jövő. (Viszont Dunaújvárosban direkt anélkül vezetek éjjel, mert az évek óta ultrapocsék ottani közvílágítás (ld. Elios-ügy) miatt ott csak akkor kapok a szemembe lámpát, ha kocsi is jön szembe, de legalább gyér az esti kocsiforgalom ott, szóval ott a szabad szemes látásra támaszkodok, majdnem olyan sötét van abban a városban mintha külterületen lennél, még a város zebrái is ilyenek, pontenciális gyalogosgázolóhely...)
2020. dec. 10. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
„én egy olyan sárga napszemüvegben vezetek” → *szemüvegben, ezt kellett volna Ekkor_Még írnom, csak előbb váltott a gondolatom az ezutáni félmondatra xD
2020. dec. 10. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

(még mindig én=#15-16 vagyok) Lehetne azt is mondani, hogy aki vesz ilyen éjjellátó szemüveget (az enyém inkább éjjel IS látó), az most azért ő vegyen-e, mert a másik autós az, aki őt vakítja (vagyis nem az autós dolgozik a megoldáson, hanem az azt látó másik fél), de ez még mindig csak az egyik fele a történetnek, a másik fele az, hogy ugye nemcsak láttatni kell, látni is, tehát a szemüveghasználó a saját látásával törődik, amire MiNDiG szüksége van.

Én azért vettem olyan szemcsit, most már kb 2 éve megvan, mert egyre több olyan autófényszóróval találkozok, ami szabad szemmel kissé vakítana, illetve hány fényszóró olyan, hogy ugyan nem mindig vakít, de olyankor igen, ha az előző pillanatban még senki nem jött szembe és már a nagyon sötéthez szokott a szemed, és egyszercsak megjelenik egy szembelámpa (és az már kb ugyanaz a szemkiégős effektus mint amikor régóta sötét van a szobádban és hirtelen a legnagyobb villanyt kapcsolják fel), hát én csökkenteni akartam a számomra látszólagos fényerősség/láthatóság -különbséget a szembejövő forgalom nélküli látásom és a szembejövő forgalom meglétekor látásom között... (emiatt nem kell mindjárt engem beutalni a szemészetre, még mindig anélkül is élesen látok, inkább csak még könnyebbé teszem a vezetéshez látást, hogy kisebb fényviszony-különbségek legyenek)

2020. dec. 10. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

Én viszont jól látok szemüveg nélkül is. Éjjel is, nappal is, az autóm rendesen beállított tompított világítása mellett is.

Ha ellenben Pista bácsi már nem lát jól, akkor ezen ne úgy próbáljon javítani, hogy felkapcsolja a reflektort, hanem adja szépen le a jogosítványát és menjen busszal.

Az, hogy valakinek romlott a látása, az nem jogosítja fel arra, hogy másokat zavarjon, sem arra, hogy megszegje a műszaki előírásokat.

2020. dec. 10. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:

Megírom a tapasztalataimat, ha már ennyi idő után is jönnek hozzászólások a kérdéshez.

Végül ki lett cserélve mindkét első lámpa. Elvittem erre szakosodott műhelybe beállítani, megcsinálták rendesen, a szembejövőket nem vakítja (próbáltuk). Egy fokkal lett jobb a helyzet, mint előtte volt. Mivel ezzel nem voltam megelégedve, így kíváncsiságból vettem 2 új régi fajta halogén lámpát is. (Ezt az autót mindkettővel szerelték, így nem volt nehéz ilyet találni.) Normál erősségű halogén izzókat vettem bele, ugyanúgy be lett állítva csere után és sokkal jobb lett mint Xenon-nal volt. A látótávolság kb. ugyan annyi, de azon a távon belül sokkal jobban lehet látni mindent. A szembejövőket ugyanannyira világítja így is mint a Xenon. Szóval igaza volt a szerelőmnek abban, hogy ennek a típusnak gyárilag szar a Xenon lámpája.

2020. dec. 10. 13:18
 20/20 anonim ***** válasza:
Helyes, ez is azt a véleményemet erősíti, miszerint a xenon egy halva született, felesleges, túlkomplikált megoldás.
2020. dec. 10. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!