Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » A gépjárművezetői engedélyem...

A gépjárművezetői engedélyem orvosija 2021. március 16. napjáig érvényes. 2021 április 28. napján lesz a születésnapom. Meddig érvényes a jogosítványom?

Figyelt kérdés
Többektől azt lehet hallani, hogy az érintett születés napjáig, érvényes a jogosítvány. Hogyan van ez? Köszönöm megtisztelő válaszokat.
2021. febr. 9. 20:53
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Addig érvényes, amíg rá van írva. Most a vírushelyzet miatt talán van haladékod. Ha igen, a születésnapod után csináltasd meg, mert a következő születésnapig lesz érvényes (x évig, attól függően, hány éves vagy, és milyen kategóriáról beszélünk).
2021. febr. 9. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
68. évembe lépek. Jogosítványom minden kategóriára,A- B-C-D-E GKI, tachográf, PÁV II. Kamionos vagyok 14. éve. Miskolci vagyok.
2021. febr. 9. 21:03
 3/5 anonim ***** válasza:
80%

Addig érvényes, ami rá van írva.

A meghosszabbításnál már a születésnapodhoz fogják igazítani a lejárati időt.

Azért érdemes a születésnapod után meghosszabbítani, mert mindig lefelé kerekítik, magyarul az új jogsi kiadásától számítva az x. születésnapodig érvényes.

2021. febr. 9. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
70 év felett legfeljebb 2 évre adják, és akkor már nem érvényes a születésnapig tartó érvényesség. Ha hivatásos vagy, csináld meg a lejárat előtt, biztos, ami biztos. (1-es vagyok)
2021. febr. 9. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

2017. december 30-tól hatályos az a jogszabályi rendelkezés, hogy a kortól és alkalmassági csoporttól függő érvényességi időn belül a születésnaphoz kell igazítani az érvényességet.

A 4-es válasznak megfelelően, nem kell a születésnaphoz igazítani az érvényességet, ha az alkalmasság érvényessége nem haladja meg a két évet.


Az, egyáltalán nem számít, hogy PÁV-od van, tachográfot kezelsz, vagy hogy miskolci vagy.

A kategóriák alapján nyilván 2. alkalmassági csoportos az alkalmasságod (a vezetői engedély 12. mezőjében 102-es kóddal van jelölve).

2. alkalmassági csoport esetén, aki a 60. életévét nem töltötte be, annak 5 évre; aki betöltötte, annak 2 évre adhatják meg az alkalmasságot.

Ha most 68. évedben vagy, akkor már 5 évvel ezelőtt is 60 éves kor fölött voltál, nem kaphattál 5 éves érvényességet, csak 2 évre; sőt, már előtte többször is.

Így, a legutóbbi orvosi alkalmasságod 2019. március 16-án volt, és mivel bőven betöltötted a 60. életéved, csak 2 évre volt adható az érvényesség. És, ugye, két év esetén már nincs születésnaphoz igazítás. Ezért, a vizsgálat napjától számított 2 évig lett érvényes, 2021. március 16-ig. (Ha olyan korban lennél, a születésnaphoz igazítás nem meghosszabbította, hanem megrövidítette volna az érvényességet, mert az érvényességi időn, azaz 5 éven belüli utolsó születésnapod lett volna a lejárat. Ilyen közeli dátumoknál ez kb. 11 hónap rövidülést jelentett volna az 5 évből.)

Mehetsz bármikor - nyilván a lejárat előtt érdemes, hogy ne legyen érvénytelen napod -, a 2. alkalmassági csoportot, ami „C”, „D” kategóriájú jármű vezetésére is jogosít, az életkorod miatt ismét a vizsgálat napjától számított 2 évre fogod kapni. És ugye, így nincs születésnaphoz történő igazítás.


┌─ Az életkorod miatt nem tudom, hogy használod-e a „C”, „D” kategóriákat?

„A” és „B” kategóriákhoz – hacsak nem végzel velük közúti árufuvarozást, vagy nem vezetsz megkülönböztető jelzéssel ellátott járművet - elegendő számodra az 1. alkalmassági csoport is.

Te döntöd el, hogy melyik alkalmassági csoportot kéred az orvostól.

Ha 1. alkalmassági csoportú alkalmasságit kérsz, akkor a vezetői engedélyben nem fog szerepelni sem a „C” és „D” kategória, nem vezethetsz ilyen engedélyt igénylő járműveket. Azonban el nem vész - a kormányablakban, okmányirodában kapott igénylő lapon nem csillagozva fognak szerepelni -, és ha bármikor végeztetsz 2. alkalmassági csoportú vizsgálatot, akkor újra bekerülnek a vezetői engedélybe is.

Aki a 60. életévét betöltötte, de a 70. életévét még nem, az 3 évre érvényes 1. alkalmassági csoportú alkalmasságot kap.

• Ha a születésnapod előtt végeztetsz 1. alkalmassági csoportú vizsgálatot, például 2021. március 12-én, akkor az elvi érvényessége 3 év lenne, azaz 2024. március 12-ig lenne érvényes, de az érvényességi idő belüli születésnaphoz igazítás miatt csak 2023. április 28-ig lesz érvényes.

Ezzel csak pici időt lehet nyerni a kétéves 2. alkalmassági csoporthoz képest.

• De ha nem feltétlen szükséges rendszeresen vezetned, és megoldható, hogy 2021. március 17. és 2021. április 28. közt nem vezetsz, akkor elég 2021. április 29-én 1. alkalmassági csoportú vizsgálatot csináltatod. A 3 év 2024. április 29-én járna le, de az azon belüli születésnaphoz igazítás miatt 2024. április 28-ig szólna az érvényesség.

Nem tudom, megéri-e így az 1 évnyi többlet, de a jogszabály alapján ez is lehetséges. ─┘

2021. febr. 10. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!