Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Van olyan személy, akit...

Van olyan személy, akit büntetett meg rendőr elektromos roller jogosítvány és bukósisak nélküli használat miatt?

Figyelt kérdés

Több cikk is kering, hogy jogosítvány kell a rollerekre.

Persze amikor eladják ezt nem közlik. Sokszor láthatóan kiskorú személy közlekedik vele! Aztán vannak szerte szét a városban ezek a zöld bérelhető rollerek. Lehet hogy ezen vállalkozás, királyunk egyik haverjáé? Ezért nincs ez rendesen be szabályozva? Esetleges kormányváltás után, meg használhatatlan lesz jogsi nélkül a most megvásárolt rollerem?



2021. márc. 19. 08:12
 1/8 anonim ***** válasza:

Szerintem nem kell jogosítvány a rollerekre, de inkább bemásolok egy leírást ezzel kapcsolatban:


"A jogi szabályozás


A KRESZ 1. számú függeléke, valamint a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló rendelet és a 168/2013/EU rendelet alapján meghatározhatók a közlekedési járművek típusai. A típus függ a jármű teljesítményétől, méreteitől, a kerekek számától, személyszállítási paramétereitől.


§ Az elektromos roller jelenleg egyik kategóriába sem tartozik, ugyanis nem kell rendelkeznie típusjóváhagyással a gyalogosok által vezetett járműveknek.


§ A két kerekű segédmotoros kerékpár és az elektromos kerékpár az L1 kategóriában sorolható, amennyiben a segédmotor összteljesítménye nem haladja meg a 300 W-ot.


§ A típusvizsgálatra a 382/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 4. §-ában kijelölt hatóság jogosult (legtöbb esetben az illetékes miniszter).


Érdemes megemlíteni a fenti 168/2013/EU rendeletet, melynek hatálya kiterjed minden „250 W vagy annál kisebb legnagyobb folyamatos névleges teljesítményű, elektromos segédmotorral felszerelt, pedálhajtású kerékpárokra”, amelyek segédmotorja a 25 km/óra sebesség elérését követően automatikusan leáll. A fogalom érdekessége, hogy a hatályos KRESZ 1. függelékének r/1. bekezdése nem 250 W teljesítményt említ, hanem 300-at.


A fenti szabályokból következik, hogy amennyiben az elektromos kerékpárt hajtó motorerő teljesítménye nem haladja meg a 300 W-ot, úgy nem tekinthető segédmotoros kerékpárnak. Egyes vélemények szerint nem is képes egy átlagos motoros kerékpár 250 W-nál nagyobb motorteljesítményre."

2021. márc. 19. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Jelenleg ez a helyzet. 2020-bírósági ítélet.

"A bíróság megállapítja, hogy az elektromos roller helye jelenleg nem ítélhető meg a jogrendszerben, kategorizálása még nem történt meg, ennél fogva téves a szabálysértési hatóság azon megállapítása, amely az elektromos rollert segédmotoros kerékpárnak minősítetté. A bíróság álláspontja szerint amíg az elektromos roller jogszabályi kategorizálása nem történik meg, addig használójával szemben sem a segédmotoros kerékpárra, sem a kerékpárra, sem a gyalogosokra vonatkozó KRESZ-szabályok alkalmazása nem lehetséges."

2021. márc. 19. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Több cikk szerint meg a Jeti él és az oltással megcsippelik az embereket, hallgass a hivatalos forrásra.
2021. márc. 19. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Midnkettő hivatalos forrás.

Az egyik 2013/2016-os EU rendelet amiben nincs szó elektromos rollerről.

A másik 2020-bírósági ítélet indoklása az elektromos rollerre.

2021. márc. 19. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
#4 nem is neked, hanem a kérdezőnek címeztem.
2021. márc. 19. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Bocsi akkor félreértettem.
2021. márc. 19. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Alex Fly ***** válasza:
@1: a smkp esetében a maximális motorteljesítmény van megadva, minimális nincs. Tehát nyugodtan lehet smkp 300 Watt alatt is. És a jelenlegi járműkategóriák közül az elektromos roller a paraméterei alapján ide tartozik...
2021. márc. 21. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
jelenleg itthon nincs szabályozva. engem megbüntettek a rendőrök mert járdán biztosítás és bukósisak nélkül vezettem a rollerem. megfellebeztem, az eljárás megszüntetését kértem saját hatáskörben, mert Magyarországon az egyetlen érvényes jogszabály egy eu-s törvény amely a járművek kategóriába sorolásával foglalkozik. ebben írja, hogy ez nem érvényes azokra az eszközökre amiken nincs ülés, vagy önegyensúlyozó rendszerrel rendelkezik. az eljárást megszüntették. nekem már van papírom róla, hogy rollerezhetek. 😁
2021. szept. 5. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!