Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Szemüvegesként tudok vezetni?

Szemüvegesként tudok vezetni?

Figyelt kérdés
Szemüveges vagyok, erős dioptriával, tehát az hogy én bármit is csináljak szemüveg nélkül az ki van lőve. Ilyenkor elküldenek orvosi vizsgálatra majd a szememmel? Szemüvegben nyilván látok. Kontaktlencsét nem szeretnék.

2022. jún. 8. 08:04
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen vezethetsz. Orvosi vizsgálatra mindenképpen menned kell, ha jogsit szeretnél, ott a látásod is megnézik. Mennyire rossz a szemed? Az enyém: bal -3.00, jobb -4.75, tehát elég rossz a látásom, de ezzel a jogsival kapcsolatban nem volt problémám.

Én lencsében vezetek, de ha úgy adódna, szemüveggel is mehetnék (azt csak otthon szoktam viselni).

2022. jún. 8. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Nekem extrém rövidlátásom van, -10 és afölött...
2022. jún. 8. 08:17
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

akkor is tudsz.

Manapság már láteznek extrém vékonyított lencsék, így egy 10 es drioptia sem szódásüveg allja már.


Bele fogják írni a jogsidba, hogy CSAK szemüveggel vezethetsz.

Ha rendör megállít, és nincs rajtad, mikozben a jogsiban ott van, hogy csak azzal mehetsz, megbüntet, sőt tovább sem enged, hiszen nem vagy vezetésre képes "állapotban"

Ugyanaz mintha pl mezítláb vezetnél, és nincs nálad semmi lábbeli. Akkor sem enged tovább, ha olyan a zsaru

2022. jún. 8. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
50%
orvosoddal kell konzultálni. Van olyan eset, amikor nem vezethetsz
2022. jún. 8. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
89%

Mivel ilyen erős a szemüveg, nálad kell lennie egy azonos dioptriájú tartalék szemüvegnek is. Rendőr kérheti.

De amúgy vezethetsz.

2022. jún. 8. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Van egy kollégám neki tényleg a szódásüvegalj lencséje van, de vezet. Van jogsija.
2022. jún. 8. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 10 deka farhát ***** válasza:
100%
Vezethetsz, viszont benne lesz a jogsidban, hogy szemüveggel (azt hiszem, 110-es kód). Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy kell legyen nálad tartalék szemüveg.
2022. jún. 8. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem hogy szerezhetsz vezetői engedélyt, de akár busz-, vagy kamionvezető is lehetsz.

A látásjavító eszköz (szemüveg, kontaktlencse) általad választható; eszerint nem szeretnéd, de az is választható lenne, hogy mindkettő használatára engedélyed legyen.

Amilyen látásjavító eszközzel, eszközökkel végezteted a látásélesség vizsgálatot, azt, illetve azokat írják be az alkalmassági igazolásba, és kóddal jelölve az kerül a vezetői engedélyre.

Hogy esetleg mennyire nehéz a szemüveg, az a te gondod; kontaktlencse használatra semmi sem kötelez.


Kétféle alkalmassági csoport valamelyikére lehet kérni az alkalmasság megállapítását.

1. alkalmassági csoport esetén enyhébbek a követelmények, ezzel az alkalmassági csoporttal „A1”, „A2”, „A korlátozott”, „A”, „B1”; „B”; „BE” kategóriába sorolt járműveket lehet vezetni.

2. alkalmassági csoport esetén szigorúbbak a követelmények, ezzel az alkalmassági csoporttal „C1”, „C1E”, „C”, „CE”, „D1”, „D1E”, „D”, „DE” kombinált „TR” kategóriába sorolt járműveket lehet vezetni; illetve bármely járműkategória esetén ez az alkalmassági csoport szükséges, ha valaki közúti közlekedési szolgáltatás keretében közúti járművet, megkülönböztető jelzéssel ellátott közúti járművet kíván vezetni, valamint akit közúti járművezetői munkakörben foglalkoztatnak.


Látásélesség vonatkozásában

1. alkalmassági csoport esetén legalább 0,5-es látásélességgel kell rendelkezni, kétszemes látással (tehát egyik szemet sem kell eltakarni), akár látásjavító eszközt (szemüveg, kontaktlencse) használva. A látásjavító eszköz dioptria száma nincs korlátozva.

A vizsgálótábla közepe táján van egy vastag vízszintes vonal (többnyire piros, egyes gyártmányoknál kék); az afölötti részt kell jól látni; közvetlenül a vonal feletti sor a 0,5-es.

2. alkalmassági csoport esetén legalább 0,8-es látásélesség szükséges a jobbik, és legalább 0,1-es látásélesség kell a gyengébb szem esetén. Tehát a két szemet külön-külön, a másik szem eltakarásával kell vizsgálni. Látásjavító eszköz (szemüveg, kontaktlencse) használható, de egyik lencse sem haladhatja meg a plusz 8 dioptria értéket. Nálad nincs határ, mert a mínusz dioptriára nincs határérték.

A 0,1-es látásélesség a vizsgálótábla legfelső sorának látását jelenti.

A 0,8-es látásélesség a vastag vízszintes vonal alatti 3. sor látást jelenti.


Hogy elküldenek-e szemész szakorvosi vizsgálatra, az, orvosfüggő. Ha a vizsgálat során megfelelsz a követelményeknek, akkor nincs oka szemész szakorvoshoz küldeni. De, sok háziorvos biztos ami biztos alapon, ilyen erős dioptria estén megteszi, mert lehet, hogy a látásélességed jó, de nem biztos, hogy pl. a látótered megfelel a bonyolult előírásoknak, amelyek a látásélességen kívül szerepelnek a vizsgálandók közt, de nem tudom, hogy valaha bárkinél is végeztek-e ilyen vizsgálatot. (Más, de vannak, akik vezetői engedély kapcsán bármilyen ok nélkül, elküldenek labor, EKG stb. vizsgálatra.)


┌─ A 7-es válasz (2022. jún. 8. 12:19) nem pontos.

Azt, hogy vezetéshez szemüveg használata kötelező, a vezetői engedélyen 01.01. kóddal jelölik. Ami fontosabb, hogy ez nem jelenti egyben, hogy tartalék szemüvegnek is kell a vezetőnél lennie. Ha tartalék szemüvegnek is kell a vezetőnél lennie, azt valóban 110-es kóddal jelölik, külön. Általában nem szokták előírni, én 35 éve csak szemüveg viselésével vezethetek, de soha nem szerepelt a vezetői engedélyem a 110-es kód. Gondolom, azért nem írják elő, mert a 100 és 100 feletti kódok nemzeti kódok, amelyek csak az engedélyt kiállító tagállam területén érvényesek. Így, külföldi vezetés esetén nem jelent kötelezettséget.

Az más kérdés, hogy célszerű, ha van. Ezzel együtt több személyt ismerek, akik vezetnek, de nem hogy nem hordanak magukkal, hanem nincs is tartalék szemüvegük. Vagy az ára miatt, vagy folyamatosan romlik a szemük, és nem akarják kettesével kidobálni a már nem jókat. Van, aki a legutóbbi, már nem jó szemüvegét teszi el tartaléknak. ─┘

2022. jún. 8. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Szuper, én mindig a vonal alatti, utolsó 2 sort nem szoktam már látni, tehát azokat a nagyon miniatűr számokat.
2022. jún. 8. 15:45
 10/11 10 deka farhát ***** válasza:
100%
Köszönöm a pontosítást. Az az igazság, hogy én a tartalékszemüvegnek mindig az eggyel korábbit szoktam magamnál tartani, mert általában látok vele, csak karcos vagy egyéb baja van.
2022. jún. 9. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!