Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Veszélyes lejtő/emelkedő...

Veszélyes lejtő/emelkedő táblán lévő százalékot hogyan számítom át fokba?

Figyelt kérdés
Lehet hogy matematikai kérdés, de robogó vásárlásról lenne szó, de ott csak fokban adták meg a robogó teherbírását (5 fok), a táblák viszont %-ban jelölik az emelkedőt. Sajnos a neten nem találtam átszámítási lehetőséget, se leírást az átváltás módjáról. Köszönöm a segítséget.
2012. jan. 13. 15:45
 1/5 anonim ***** válasza:
76%

Az emelkedőkön található érték azt jelenti, hogy bizonyos vízszintes távolság megtétele alatt a függőleges emelkedés ennek hány százaléka. Vagyis felrajzolsz egy derékszögű háromszöget, aminek van egy vízszintes és egy függőleges befogója. A vízszintesnek van egy adott hossza, a függőleges ennek valahány százaléka (annyi, amennyi a táblán van), neked pedig a rövidebb, függőleges befogóval szemközti szöge kell.

Ennek a szögnek a kotangensét tudod: megegyezik a függőleges és a vízszintes befogó hosszainak hányadosával, vagyis a százalékérték tizedestörtbe váltott alakjával. Innen aztán számológéppel vagy függvénytáblázattal visszaszámolod a kérdéses szöget (legegyszerűbben a reciprokát veszed és az érték arkusz tangensét veszed).

De nekem az ilyen módon történő számolgatás egy robogó megvásárlása előtt kicsit már túl tudományosnak tűnik...

2012. jan. 13. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Vízjég válasza:
51%

Százalékost fokosba például így:

arctg(10%) = arctg(0,1) = 6°


Fokosat százalékosba például így:

tg(5°).100% = 9%

2012. jan. 13. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Na most akkor végre leírom a tényleges átszámítást lejtőknél illetve emelkedőknél.

Semmi bonyolult nincs benne, mint ahogyan az előttem leírták.

Annyi az egész, hogy a 45 fok = 100 százalék.

A többit meg ebből könnyű kiszámolni.

2012. jan. 13. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
2012. jan. 13. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, így már megvan.

Igen, robogó vásárláshoz kicsit tudományosnak tűnik. Szerencsére azonban ezt az adatot is megadták, én pedig tudom, hogy felénk mekkora emelkedők vannak, egyszerűen kiszámítom, hogy a robogó bírná-e. Ha nem, úgy megspóroltam egy próbautat. :)

2012. jan. 14. 10:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!