Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Normál főúton (NEM autópálya!...

Normál főúton (NEM autópálya! ) lévő emelkedőn köteles vagyok-e kisorolni a kapaszkodósávba, ha az emelkedő teljes szakaszán tudom tartani a maximális megengedett sebességet? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Adott egy irányonként 1 sávos út, mely egy emelkedő alján kiegészítő sávval (kapaszkodósáv) bővül ki. Ez mintegy ~1km hosszan követi a fő sávot, a domb túloldalán egyesülnek ismét. Sebességérték nincs feltüntetve a kapaszkodósávot jelző táblán.


Azért kérdezném, mert több alkalommal előfordult, hogy minimum 95-100 km/h sebességgel haladtam el a BAL sávban a kiegészítő (JOBB) sávban lassabban közlekedők mellett. Ennek ellenére mostanság több ízben villogtak és dudáltak rám - főleg szlovák rendszámú autók - mert lassítaniuk kellett miattam.


Szerintem ha én a megengedett maximális sebességgel autózom, akármennyivel is képes menni a mögöttem lévő, nincs joga felháborodásra és villogásra.


Helyesen közlekedem-e, illetve mi a teendő ilyen helyzetben?

Esetleg náluk más lenne a kresz?

Jól teszem-e, ha nem foglalkozom velük?


2011. aug. 15. 13:19
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
ha te a megengedett max. sebességgel mész,akkor elvileg senki nem dudálhat,villoghat le,hiszen senki sem mehet nálad gyorsabban. mégis megteszik,és nem érdemes ezen felhúznod magadat. ha van helyed,kimész a másik sávba,ha nincs,akkor a mögötted lévő agresszor kénytelen lesz kivárni a sorát.
2011. aug. 15. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

én is így gondolom, s igyekszem is elkerülni a helyzetet. Abszolút nem idegesítem magam miatta, csak gondoltam tisztázom az igazamat. Főleg az autót féltem, mikor valaki 160-al megérkezik mögém.


Sajnos márciusban egy kisteherautó szállt belém egy lejtő végén lévő lámpánál. S hiába nem én voltam a hibás, mi voltunk kénytelenek új autót venni, mert az előző hátulját totálkárra zúzta. Ő meg röhögve megúszta egy lökhárító és hűtő cserével.

2011. aug. 15. 13:36
 3/18 anonim ***** válasza:
Szerintem a jobbra tarts elv a kapaszkodósávban is érvényes, tehát ha üres, le kell húzodni, akár jönnek, akár nem.
2011. aug. 15. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Ha nincs senki a jobb sávban, akkor egyértelmű. Az én kérdésem arra a helyzetre vonatkozott, ha ott már vannak lassabb járművek és én is éppen elhaladok mellettük.
2011. aug. 15. 14:31
 5/18 anonim ***** válasza:
100%
kapaszkodósávra kresz szerint, te tudod tartani az előírt minimum sebességet, nem vagy köteles kisorolni. azonban, ha egy nálad gyorsabb autó érkezik mögéd, és láthatólag el is akar haladni melletted, illik megtenni neki azt a szivességet, hogy lehuzódsz előle, mert ha nem, előfordul, hogy a kapaszkodósávon előz meg(ami szintén szabálytalan), és akkor azért fogsz morogni. kis előzékenység, fele baj.
2011. aug. 15. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

én is inkább elengedem, ha neki annyira sietős.

Kevésbé vicces, mikor olyan helyen érnek utol, ahol nem tudok hirtelen jobbra menni. Pár napja is 3 egyforma kamion volt velem párhuzamosan és mivel bolyban köztudottan szeretnek egymáshoz közel menni, nem volt biztonságosan egy autónyi hely közöttük.


Speciel ilyenkor ne én veszélyeztessem magam és a családtagjaimat, mert néhány barom csak a gázpedált ismeri. Ha pedig én nem férek be a másik sávba, akkor garantáltan neki sincs annyi helye hogy ott szabálytalanul megelőzzön.

2011. aug. 15. 15:07
 7/18 anonim ***** válasza:

Jobbra tartás szempontjából nem kell kihúzódnod:


KRESZ 25.§ (3) Az autóbuszöblöt, az autóbusz forgalmi sávot, a kapaszkodó sávot, a gyorsító és lassító sávot, a nyitott kerékpársávot, valamint a kerékpársávot a (2) bekezdésben említett jobbra tartási, vagy az úttest jobb szélén való haladási kötelezettség szempontjából figyelmen kívül kell hagyni.


Ha a kapaszkodó sávban lassabban elhaladó mellett haladsz el, akkor a mögötted jövőnek várnia kell.


Ha a kapaszkodó sáv üres, akkor húzódj le a tahó elől! Jobb a békesség.

2011. aug. 15. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

megerősítettetek abban, hogy helyesen közlekedem.


Sajnos az utóbbi időben velem vagy az előttem haladókkal is többször eljátszották ezt egyes autósok és komolyan elbizonytalanodtam abban hogy még mindig a régi Kresz a hatályos-e ebből a szempontból.

2011. aug. 15. 15:30
 9/18 anonim ***** válasza:
Sajnos a KRESZ egyeseket semmiben nem gátol...
2011. aug. 15. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
azt sajnos nem tudhatod ,hogy miért siet a mögötted jövő lehet ,hogy a fuldokló gyerekét viszi a kórházba stb. természetes dolog ,hogy a kamionok közé nem kel be állni nem is szabad,de van aki sportból villog, azok viszont BUNKÓK
2011. aug. 15. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!