Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Miért megy minden autós a sáv...

Miért megy minden autós a sáv bal szélén?

Figyelt kérdés

Nem tudom, országos jelenség-e, de a fővárosban és környékén azt tapasztalom, hogy csaknem minden autós a sáv bal szélén megy, néha át is lógnak a szomszédosba.

Az út nem rossz, nem kátyús, nincs bringaforgalom.


2012. szept. 28. 00:16
 1/10 anonim ***** válasza:
75%
Kisebb eséllyel ütöd el a kilépő gyalogost/út szélén tekerő biciklist/labda után kirohanó kiscsávót, meg több helyed van manőverezni. Alapdolog, mindenki reflexesen így csinálja aki sokat vezet vagy városi forgalomhoz van szokva.
2012. szept. 28. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
29%
Oktatom is igy tanitotta
2012. szept. 28. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
29%
Az én oktatóm is így tanította. Többek között az út szélén lévő kanálisok miatt is.
2012. szept. 28. 05:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ennyire nem tudatos ez, a fővárosi autósokat ismerve. Prózaibb oka lehet, nem érzik az autó jobb oldalát...
2012. szept. 28. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

"Az én oktatóm is így tanította. Többek között az út szélén lévő kanálisok miatt is."


Az én oktatóm pedig letolt, ha kerülgettem a csatornafedeleket, vizsgán pedig hibapont járt érte, mert az előírás szerint mindig a jobb szélen kell közlekedni (jobbra tartás)!

Igaz ez már 25 éve volt...


Igaz, mostanában én se így közlekedek, inkább a sáv közepét célzom meg.

:)

2012. szept. 28. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Szerintem is inkább az áll a háttérben, hogy kivétel nélkül minden autós, aki balkormànyos autót vezet, jobban érzi a kocsi bal oldalát, mint a jobb oldalát, így természetesen azzal is igazodik. És ennek van egy olyan járulékos haszna (amit a defenzív vezetők tudatosan be is építenek a vezetési stílusukba), hogy így az út jobb széléről érkező veszélyforrások (gyalogos, kerékpáros, kutya, mellékútról érkező jármű, kinyíló ajtó, belógó faág, víznyelő, stb.) kikerülésére nagyobb az esély, hiszen több időd van észlelni és több helyed van manőverezni is. Ráadásul kicsit koràbban lehet így észlelni téged a mellékútról érkezve - egyébként ezért látsz sok kerékpárost is a sáv közepén tekerni, hiszen a padkára tapadva jóval később lehetne őket észlelni.
2012. szept. 28. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
47%

Egyrészt balkormányos autóban ülve sokkal jobban lehet becélozni a sáv bal oldalát. Sokkal könnyebb a felezővonalhoz vagy a sáv bal széléhez belőni a távolságot, mint a jobbhoz. Ez viszont azzal jár együtt, hogy a sofőr önkéntelenül is egyre közeledik a sáv bal széléhez, folyamatosan csökkenti a távolságot.

Másrészt pedig az utak katasztrofális állapota miatt főleg vidéki, sokadrangú mellékutakon előfordul, hogy a sáv külső széle "elfogy": a felfagyások miatt összetöredezik a burkolat és mivel senki sem tartja karban az út menti növényzetet, belóg az útra is, így néha a szélső 30-40 centi nem használható (vagy csak korlátozottan). Ráadásul gyakori, hogy a padkát is elfelejtik feltölteni, ezért életveszélyesen alacsony és laza. Akik ilyen helyen járnak, igyekeznek az út közepére húzódni, részint azért is, mert ott talán kevesebb a kátyú (vagy ha van is, több hely van kikerülni). Aztán van, akinél ez állandósul: minden úton a felezővonalhoz igyekszik közel húzódni, mert ott érzi magát biztonságban.

2012. szept. 28. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

„Kisebb eséllyel ütöd el a kilépő gyalogost/út szélén tekerő biciklist/labda után kirohanó kiscsávót, meg több helyed van manőverezni.”

Aha. A kétszer háromsávos út legbelső sávjában is. Értem.


„Oktatom is igy tanitotta”

Az lehet, de inkább csak magánbeszélgetésben. Szabályosan jobb szélhez igazodva kell haladni. Kivétel a sávváltáshoz vagy balra kanyarodáshoz előkészületet.


Érdekes, én keveset közlekedő, nem nagyon régen (70 ezer km, 5 év) tudok jobb szélhez vagy középre igazodva menni.


Utolsónak: írtam, hogy kifogástalan úttesten. Én sem vagyok őrült, ha rossz az út szélen, nem zavarok, nem tévesztek meg senki, akkor én is megyek a sáv bal szélén. Sőt, adott esetben akár az út közepén is. De nem ilyen helyzetek zavarnak.


És nem volt ez mindig így. Legalábbis régebbről nem emlékezem rá, hogy ennyire gyakori lett volna. Már egyre kevésbé foglalkozom vele, de kezdetben nagyon zavaró volt. Azt hittem, előzni akar, azért megy annyira bent. Próbáltam is segíteni neki, de akkor meg az volt a baja, miért nem megyek.

2012. szept. 28. 22:41
 9/10 Alex Fly ***** válasza:
A kommenthez: ha valaki mexokta, hogy (2*1 sávon) a sáv bal szélén halad -az említett okok miatt-, az a 2*3 sávoson sem fog változtatni a megszokásán... szóval marad a balszélen. Szerintem ilyen 1szerű...
2012. szept. 30. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Pontosan, egy idő után beidegződik. Én hét éve vezetek, kb félmillió kilométert toltam le eddig, nálam is megfigyelhető, kb 2x annyi helyet hagyok jobbról mint balról.
2012. szept. 30. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!